Miten taksikuskit suhtautuvat synnyttäjiin?
Lähinnä mietin, että voivatko kieltäytyä kyyditsemästä synnyttämään, jos esim. lapsivesi mennyt/menee parhaillaan? Tietysti mukaan voi riuhtaista pyyhkeen tai muovipusseja ym. penkin suojaksi.. Mutta onko kellään omakohtaisia kokemuksia?
Kommentit (32)
Itse varustin pyyhkeen ja jätesäkin sairaalalaukkuun ja laitoin ne taksissa alleni ihan siltä varalta, että vedet menevät.
ihan varmuuden vuoksi (vaikkei vesistä vielä tietoakaan) takapuolen alla. Ei se kuski yhtään nikotellut.
Eikä niitäkään tarvinnut " riuhtaista" mukaan ;-) ihan rauhassa lähdin. Lapsi syntyi kahden ja puolen tunnin kuluttua.
On kuulemma niitäkin tolloja jotka eivät ota mukaan. Toivottavasti itselleni osuu fiksu kuski jos tästä taksipelillä synnärille lähdetään.
Luuletteko, ettei sinne penkeille koskaan mene mitään muita eritteitä: verta, oksennusta, spermaa jne.? En ole taksia ajanut, mutta jos olisi valittava lapsivesi tai yrjö, niin kyllä mieluiten se ensimmäinen.
Kyselen tyhmiä, mutta vähän jännittää lähestyvä synnytys, kun ensisynnytys 4 vuotta sitten alkoi sellaisella rytinällä, että ei ollut muuta mahdollisuutta kuin tilata ambulanssi. Tuli siis todella kiire ja olin niin kipeä, että edes istumaan en pystynyt. Lapsi syntyi rv35. Nyt on nuo viikot jo ohitettu ja toivon, että pääsisin lähtemään " normaalimmin" esim. taksilla tai jos mies ei ole töissä, niin autolla. Kiire siinä silti saattaa tulla, koska syöksysynnytyksillä saattaa olla tapana uusiutua.. -ap-
(Känniääliöt ei tietenkään siihen kykene.)
sanoi, että soittakaa ampulanssi ja hävisi
Ei siihen synnytyshetkeen aina voi varautua ennalta, jos vedet menee vaikka kesken kauppareissun tms. Eri asia tietenkin, jos on kotona ja kaikki tarvittava valmiina. Nim. kokemusta on.
Jos vedet lörähtää penkille niin se auto on sitten pesulla lopun päivää/yötä ajosta ja tienestistä pois niin että ei puhuta rahasta tässä yhteydessä.
6:
hölmöhän sellainen kuski olisi joka rahasta kieltäytyisi.
Mitäs jos jotain meneekin pieleen sitä seuraavaa takia odotellessa?
pitäähän esimerkiksi loukkaantuneenkin hoitoon pääsystä huolehtia. Vaikka aivot valuisivatkin mersun penkille...
8: Ei tässä kukaan ole sanomassa etteikö muutakin suttua tulisi. Ihmetellään vaan että joku on niin pöllö ettei huoli synnyttäjää mukaan. Varmaan pitäs sanoa soittaessa että lähettävät kuskin joka myös vie perille ja onhan noita suojia olemassa jotka laittaa alleen.
mutta kauppareissulta varmasti saa matkaansa ainakin muovikassin, eikös? Jos ei aivot lorahda lapsiveden mukana...
Mun kauppareissu tarkoitti silloin, että olin palaamassa kaupasta. Siis kotimatkalla ja vedettävän " mummokärryn kanssa" , ei muovipusseja mukana.
Vierailija:
mutta kauppareissulta varmasti saa matkaansa ainakin muovikassin, eikös? Jos ei aivot lorahda lapsiveden mukana...
Hirveä paniikki synnytyksen alettua kuuluu kokemani perusteella lähinnä jenkkileffoihin...
18:
No, jos olit jo kotimatkalla, ehdit vrmasti viedä ostokset kotiin ja napata pari pyyhettä mukaan.
Matkaa kotiin olisi ollut vielä kilometri, enkä tosiaan edes harkinnut sitä yrittämään niissä tuskissa. Onneksi vastaantullut mukava naisihminen tuli auttamaan ja sain taksin tilattua. Mutta meniköhän taas ap:n kysymyksen vierestä..
Vierailija:
Hirveä paniikki synnytyksen alettua kuuluu kokemani perusteella lähinnä jenkkileffoihin...
mutta mitä pahempi kiire, sen suurempi syy olisi kuskilla ottaa synnyttäjä kyytiin.
Eli pienempi kiire - pyyhkeet ja muovit mukaan!
Isompi kiire - penkeistä viis! Ja menoksi!
Osasta kommenteista taas näkee, että ihmiset ei tajua, että on monia joilla synnytykset ei ala " kaavan" mukaan ja voi tulla tosiaan kiire. Esim. siskoni tilaili rauhassa taksia, kun vedet oli menneet ja supisteli säännöllisesti, mutta ei vielä mainittavan kipeästi.. Mietti jo, että menisikö kuitenkin bussilla, onneksi ei mennyt. Sairaalaan päästyä ohjasivat ensin hänet kiirehtimättä päivystykseen, jossa sitten huomattiin että olikin jo 9cm auki. No, siinä tulikin kiire synnytyssaliin ja lapsi syntyi 10 minuutin kuluttua! Ihmetteli siinä kätilötkin, että miten ei supistukset sattuneet enempää.
Olen itsekin matkustanut taksilla synnärille lapsivesien menon jälkeen. En nähnyt mitään tarvetta avautua kuskille lapsivesistäni. Iso yöside housuihin vaan.
Vierailija:
olen törmännyt tilanteeseen jossa taksikuski ei oikeasti ottanut minun seurassani olevaa naista jolla tihkui lapsivesi
sanoi, että soittakaa ampulanssi ja hävisi
kokemuksia, mutta kuullut olen että ei mielellään ota kyytiin tollasessa tapauksessa..