Koska olet viimeksi viettänyt miehesi kanssa kahdenkeskistä aikaa?
Meillä on edellisestä kerrasta nyt ehkä jotain kolme vuotta. On vain niin hirveän vaikea järjestää, että ei jaksa alkaa edes yrittämään, aina ajatellaan, että sitten kunhan jaksetaan.
Kommentit (18)
ennen ekan lapsemme syntymää.....nyt on sitten jo lapsia niin paljon, ettei niitä kellekkään ees voi jättää....
5v sitten olemme olleet kahdestaan noin puoli vuorokautta. Tämän jälkeen on tullut pari lasta ja kahdestaan olemme olleet pari kertaa, mutta kertaakaan emme ns. yön yli. Voi, kun haaveilen siitä, että saisimme viettää yhden viikonlopun ihan vain kahdestaan. Vaikka lapsetkin ovat ihania, niin olisi ihana olla sen oman miehenkin kanssa joskus ihan rauhassa lomalla kahden kesken.
oltiin ystävä pariskunnan kans syömässä. Pyritään et vähintään kerran vuodessa pidennetty viikonloppu kaksin jossain mökillä/ulkomailla ja 5-6 vuodessa kahdenkeskisiä iltoja jolloin lapset ovat hoidossa.
olimme pitkän viikonlopun ulkomailla. Lapsia kolme,5-,4- ja 1-vuotiaat. Edellisen kerran kesällä viikonlopun reissussa.
elokuun alussa oltiin viikko reissssa kahdestaan, sen jälkeen on lapset olleet parina v-loppuna mummolassa.
Eilen illalla.:) JA melkein joka ilta, lapset ajoissa nukkumaan (viimestään 20:00) Niin jää aikaa olla kahestaan.
Meille riittää, emme kaipaa mitään viikonloppu vaipaita lapsista. Osataan ottaa sitä aikaa sillon kun lapset nukkuu ja iloita pienistä asioista arjessa, ei se ihmeitä tarvi että saa hyvän mielen.
Itse en laske öitä kahdenkeskiseksi ajaksi, sillä meidän on pakko nukkua, eikä silloin voi tehdä, mitä mieleen juolahtaa, esim. mennä elokuviin. ap
Sitä ennen oltiin oltu jossakin kahdestaan yli vuosi sitten. Nyt ois tarkotus vielä ennen joulua viedä lapsi ihan yökylään mun siskon luo ja päästään ekan kerran nukkumaan ihan kahdestaan=) Lapsi on nyt 3,5-vuotias
Ai oikeasti? No,kuukausi sitten oltiin vuorokausi kahdestaan ja ensi viikonloppuna ollaan taas.
Heinäkuussa käytiin tuttavan 70-vuotissynttäreillä. Oltiin siellä n. 2 tuntia. Sitä edellisen kerran oltiin keväällä poikamme lakkiaistilaisuudessa ilman pienempiä lapsia, mutta sitä edellisestä kerrasta on aikaa vuosia. Ei me kaivata kahdenkeskistä aikaa, tai en minä ainakaan. Ei ole mieskään valittanut.
Ensimmäinen " ulkoilu" kahden kesken neljään vuoteen. Leffan jälkeen ei tosin puhettakaan, että olisi aika riittänyt edes nakkikioskilla pistäytymiseen...
Seuraavan kerran ehkä parin kuukauden päästä. Tavoitteena olisi järjestää hoitaja lapsille kerran kahdessa viikossa, mutta saa nähdä koska toteutuu.
käydään kaksistaan juoksemassa 2-3krt/vko noin tunti kerrallaan. Lapset 9 ja 7 osaavat kyllä olla sen ajan yksin kotona. Saadaan puhua juostessa aina aikuisten jutut.
Ja sitten taas illat, kun lapset menee nukkuun n. klo 21. Itse valvomme n. 22-23 saakka, joten joka ilta 1-2 tuntia aikaa toisillemme + koko yö nukutaan sylikkäin.
Aamuisin herätään kl. 6:00 ja lapset herätetään kl. 7:00 on taas tunti yhteistä ja rauhaisaa aamupala- ja lehdenlukuhetkeä.
Pari kertaa vuodessa on jokin yhteinen iltameno, teatteri-ilta tai illallinen ravintolassa.
Riittävästi meille :)
siskolla 3 lasta entisestä,joka toinen viikko isällä, jolloin nyk. miehen kanssa saatu lapsi mummolassa. Kyllä välillä käy kateeksi ;) Toiset vaan ehkä osaa nauttii elämästä ?
PS. mummi hoitaa mielellään myös meidän lapsia ukin kanssa, mutta minusta 4 on likaa keralla. Mutta nyt en muista kuinka kauan sitten viimeksi joku oli hoidossa. Taidan olla riippuvainen perheen koossa pidosta :(
kun odotin toista lasta. Onkohan jo liian pitkä aika vierähtänyt...?
Juhlistettiin 10v. hääpäivää ja vietettiin koko viikonloppu miehen kanssa kahden kesken kylpylässä. Olipas rentouttavaa! No, edellisestä kahdenkeskisestä viikonlopusta olikin... niin monta vuotta aikaa etten edes muista...
mies siis sai haluamansa, kun lapset nukkui.... että näin meillä..