Sairaalasarjan vauva (eilinen jakso)!
Onko kenelläkään tietoa mikä hänellä on vialla?
Ihan kamalaa. Itku tuli eilen kun jaksoa katsoin. Voi pientä käärylettä.
Kommentit (13)
kun EEG:ssäkin on todella poikkeavat löydökset. Kovin apaattinenhan tuo oli. Onko sitten vamma synnynnäinen, vai synnytyksen hapenpuutteesta johtuva, sitä en tiedä.
Juuri siihen aivosähkökäyrään liittyen. Ja kun vielä hoitaja kertoi kuinka vaikeata on välillä, kun vanhemmat eivät pysty/halua ymmärtää, että lapsella on jotakin todella pahasti vialla. Hoitajan on rankkaa kertoa isälle ja äidille. Sen uskon!
Vai onko tuossa sarjassa tapana leikata juttuja niin, että kiinnostus herää seuraavalle kerralle? Toivon sitä, että vauvalla olisi vielä mahdollisuus! Voih.
mutta eniten juuri se aivosähkökäyrän poikkeavuus.
Mutta on kyllä lääkärin hommaa kertoa vanhemmille esim lapsen mahdollisesta kehitysvammaisuudesta. Hoitajat eivät tuollaisia uutisia kerro.
ja TOTTAKAI lääkäri kertoo tuollaiset löydökset. Kirjoittelimme siitä, mitä ensi jakson näytepätkässä hoitaja kertoili.
seuraavan päivän jakso? Eli onko sillä vauvalla vielä mahdollisuus?
Mutta on kyllä lääkärin hommaa kertoa vanhemmille esim lapsen mahdollisesta kehitysvammaisuudesta. Hoitajat eivät tuollaisia uutisia kerro.
Lääkäri siis kertoo ja hoitaja on sitten se, joka on läsnä ja kertoo lääkärin kertoman uutisen yhä uudestaan ja uudestaan, lohduttaa ja tukee. Eli hoitajille tilanne on varmasti hankala, uskoisin, että jopa hankalampi kuin lääkärille.
Kovin olivat lääkärit huolissaan. Kun kysyttiin miltä näyttää, niin vastaus oli "no kyllähän se (käyrä) on poikkeava ja vaisu." Magneettikuvauksiin pääsyä sitten odoteltiin, ja niitä tuloksia..se oli kamalaa aikaa :(
Meidänkin vauvalla siis hapenpuutteita paljon heti synnytyksen jälkeen..ei sydänviasta johtuvaa, muista syistä.
Mutta magneettikuvissa ei näkynytkään kuin lieviä muutoksia, ja pikkuhiljaa EEG:kin normalisoitui. Ja teho-hoitoa päätettiin jatkaa "täysillä".
Vaikka tilanne voi näyttää hyvin vakavalta, joskus siis ihmeitäkin tapahtuu! :)
Kuten meille sanottiin, niin kauan kun on elämää on toivoa!
Nykyisin meillä touhuilee näillä näkymin terve taapero, mitään vaurioita aivojen suhteen ei ole todettavissa :)
Onnea pienestä touhukkasta ihmeestä!
Kyllä minä tuota ihmettä ihmettelen joka päivä. Asiat olisi voinut olla niin paljon huonommin..vauvan menehtyminen oli ensin ihan sekunttien päässä ja sitten se piinaava aika kun ei tiedetty yhtään miten vakavia vaurioita oli, vai oliko...
Mutta vauvan aivot esim. ovat uskomattomat, voivat "korjata itsensä" joissain tapauksissa jopa. Ja taisi olla meillä vielä monta suojelusenkeliä matkassa. Sen uskomattoman hyvän teho-hoidon ja tietotaidon lisäksi.
t.15
ihana kuulla, että kaikki päättyi kohdallanne hyvin!
Haluatko kertoa, mistä hapenpuute lapsellanne johtui? Minä pelkään tätä kolmosemme kohdalla, kun kaksi aiempaa synnytystä ovat olleet vaikeita ja pitkittyneitä.