Uskokaa jo: DI ja KTM eivät ole akateemisia!
Akateeminen tarkoittaa (sivistys)yliopistosta valmistunutta, vähintään FM. Akateeminen ei ole myöskään joku opinnot vuoden jälkeen keskeyttänyt fil.yo.
Kauppakorkea tai teknillinen eivät tarjoa yleissivistystä, jota akateemisuus edellyttää. Sivistykseen kuuluvat mm. demokratian kunnioittaminen, suvaitsevaisuus ja ekologinen omatunto.
Kommentit (41)
meepäs vaan rauhassa ottamaan ne pilleri tmitä se akateeminen LKT on sulle määrännyt...
terkuin akateeminen DI
tekniikan AKATEEMISET
Eli nyt höpäjät turhia.
Ja muuten siellä yliopistossakaan ei ihan pelkkää yleissivistystä opetella, ne on peruskoulu ja lukio ne yleissivistävät opinahjot . Yliopistossa erikoistutaan johonkin tieteen alaan, niin kuin asian kuuluu.
En sano, etteikö olisi, mutta kyllä se yleissivistyksen hankkiminen on omasta "harrastuneisuudesta" kiinni enemmän kuin oppiarvosta tai tiedekunnasta. Vaikka ainahan noita yleistyksiä on: Teekkarit vaan kännää oikeasti tietämättä mistään mitään ja osaamatta yhtään mitään ja humanistit on yksiä hörhöjä.
Terveisin Vaasan YLIOPISTOSTA valmistunut KTM
eikä kauppatieteellinen tiedekunta mikään oikea tiedekunta. Eikä kasvatustieteellinen. Eikä teologinen.
Akateeminen ei ole myöskään AMK. Teen vain selväksi!
Ei taida kauppakorkeata olla muualla kuin Helsingissä, Minun mieheni on ainakin valmistunut Oulun yliopistosta, ja ihan on KTM. Ap on vähän hukassa...
Terveisin Vaasan YLIOPISTOSTA valmistunut KTM
eikä kauppatieteellinen tiedekunta mikään oikea tiedekunta. Eikä kasvatustieteellinen. Eikä teologinen.
Akateeminen ei ole myöskään AMK. Teen vain selväksi!
Ap:n mielestä vissiin ainoa oikea akateeminen on FM? Ja ap on vissiin muidenkin typerien koulutusketjujen aloittaja täällä av:lla? Vitsin akateemista ja sivistynyttä! Eihän lääkäritkään ole akateemisia, nehän ei tee edes gradua ja niiden akateeminen vapauskin on vähän niin ja näin.
kiva olla Akateeminen, ihan semmonen oikee. Mut DI:näkin on ihan kiva olla. Täytyy vaan soittaa tonne Tekniikan akateemisiin ihan ilmotusluontoisena asiana yks juttu, suhtautuvat varmaan ihan hyvin omaan väärinymmärrykseensä.
niin ei tule turhaa epäselvyyttä titteleistä ja niiden perään kumartelijoista
Onneksi ap:lla on suvaitsevaisuus hanskassa! En ole akateeminen, ehkei minusta sellaista koskaan tulekaan, mutta yleissivistys on paljon laajempi kuin suurella enemmistöllä kansasta, mukaan lukien ne akateemiset.
Kiitos!
Entinen akateeminen tutkija, nyt onneksi tiedän olevani vain KTM-DI.
Olen FM eikä juuri tule kulutettua aikaa miettimällä olenko akateeminen vai en. Olen kyllä huomannut että joitakin se kiinnostaa.
kauppakorkea myös turussa.
Itse valmistuin teknillisestä yliopistosta Tampereelta.
Hah, huono provo
Englannin kielen science tarkoittaa suppeasti ymmärrettynä luonnontieteitä, ei mitään humanistista hömppää ;)
Mielummin miä oon tiedemies kuin akateeminen
T. DI (TkT muutaman kuukauden kuluttua).
tällä palstalla tiedetään että akateemikkoja ovat vain ja ainoastaan AMK-sairaanhoitajat ja virtahevoset ;D
no, tottapuhuen tuo on ihan yks ja sama mulle mitä kukakin on opiskellut tai muista ajattelee..
t: DI joka ei esittele itseään koskaan DI:nä tai akateemisena,
mutta ihmettelee että pitäiskö valehdella jos kysytään jossain?
tai pitääkö sitä koulutusta vähätellä ja hävetä ei-akateemisten seurassa?
Tiesitkö, että KTM:ksi valmistuu myös tavan yliopistosta, ei tarvii olla kauppakorkea.