Onko muiden 4-vuotiaiden puheessa sujumattomuutta?
Meillä tähän saakka tosi hyvin ja monipuolisesti puhunut 4-vuotias poika, mutta nyt alkanut tavallaan " änkyttää" eli toistaa lauseen alkua monta kertaa. Joskus ei löydä oikeaa sanaa tai tavut vaihtavat paikkaa sanassa. Ihmetyttää, koska aiemmin puhe on ollut tosi sujuvaa ja mielestäni jopa ikätasoon nähden edistynyttä. Onkohan syytä huoleen??
Kommentit (3)
ajattelussa tapahtuu nyt isoja muutoksia ja yrittää tavallaan sanoa liian vaikeasti. Käyttää esimerkiksi sivulauseita, lauseenvastikkeita yms. aika hyvinkin, joten voi olla, että kieli ei ihan ehdi ajatuksen perässä. Niin ainakin haluaisin uskoa.
ap
" Änkytys kehittyy noin 2 - 5 vuoden iässä, puheenkehityksen ollessa vilkkaimmillaan, monilla lapsilla on vaihe, jolloin puhe on sujumatonta. Lapsi toistaa pikkusanoja, tavuja tai alkuäänteitä. Myös äänteiden pidennyksiä saattaa esiintyä. Puheen sujumattomuus on tiedostamatonta eikä se lasta itseään häiritse. Lapsen takertelu (kehitysänkytys) on
normaalia leikki-iässä. Takertelu häviää yleensä itsestään muutaman kuukauden tai vuoden kuluessa."
Nyt ruvennut aika lailla takeltelemaan puheissaan. Tuli nyt vaan mieleen, että kenties yrittäa vaikeampia sanoja ja ilmaisuja. Mahdollisesti ihan normaalia?