Miksi jotkut vanhemmat ei ole huolissaan vaikka niiden esim. 5-vuotiaat ei osaa juuri mitään
Yhdelläkin tutulla 5 v. lapsi joka ei osaa kunnolla juosta, ei osaa keinua, ei osaa kiivetä puuhun, ei osaa ajaa pyörällä ilman apupyöriä. Vanhemmat vaan odottaa ja ajattelee että " kaikki omaan tahtiinsa" , vaikka lapsi vaan koko ajan taantuu. Opettaisivat niin aivotkin voisivat paremmin! Säälittää lapsi, kotihoidossakin vielä.
Kommentit (29)
Mun esikoinen on tosi varovainen ja arka, ja pyörällä ajo on sellaista, mikä häntä pelottaa, pelkää että kaatuu. 2-vuotias pikkuveljensä sen sijaan pistelee jo menemään fillarilla tosta vaan.
Sulle varmaan tulee järkyttävänä yllätyksenä, että lapset ON erilaisia.
Vierailija:
ajaa pyörällä? Läskit vanhemmat, jotka eivät liikuntaa harrasta?
kyllä tuossa täytyy olla tasapaino niin hyvin kehittyny että siihen pystyy :)
Totta kuitenkin ettei lapset kaikkea osaa ellei hiukan aviteta aikuisten puolelta !
- ei osaa kunnolla juosta (normaalit lapset oppii vasta 5-vuotiaana kunnolla juoksemaan ja vaihtamaan suuntaa juostessaan)
- ei osaa keinua
(kummallista, mutta jos ei tykkää keinua?)
- ei osaa kiivetä puuhun
(en pidä kummallisena, miksi sinne pitäisi kenenkään kiivetä?)
- ei osaa ajaa pyörällä ilman apupyöriä
(ei normaalit lapset osaa vielä ajaakaan 5-vuotiaana, ehkä sitten 6-7-vuotiaana oletettavaa)
Kyllä siellä puututaan, jos jotain oleellista puuttuu.
Eikä lapsia kyllä yleensä tarvitse opettaa kiipeämään puuhun.
että päiväkodissa lapsille opetetaan esim. puuhun kiipeämisen jalo taito oikein kädestä pitäen?
Että siellä on jokin oma virikesessio sitä varten, jolloin täti taluttaa kunkin lapsen erikseen puun alle ja neuvoo, miten puuhun kiivetään?
Ei apua, kuolen nauruun!
Onko lapsi saanut tarpeeksi leikkiä ja riehua ulkona ja olla muiden lasten kanssa? Mietin vaan että on niitäkin lapsia jotka laitetaan videoiden eteen yms. ja turha kait sitten on odottaakkaan että oppii fyysisiä taitoja.
Vierailija:
- ei osaa kunnolla juosta (normaalit lapset oppii vasta 5-vuotiaana kunnolla juoksemaan ja vaihtamaan suuntaa juostessaan)
- ei osaa keinua
(kummallista, mutta jos ei tykkää keinua?)
- ei osaa kiivetä puuhun
(en pidä kummallisena, miksi sinne pitäisi kenenkään kiivetä?)
- ei osaa ajaa pyörällä ilman apupyöriä
(ei normaalit lapset osaa vielä ajaakaan 5-vuotiaana, ehkä sitten 6-7-vuotiaana oletettavaa)
HA!
Vai ei normaalit lapset osaa ajaa ilman apurattaita? Mun tyttö on varmaan sit epävormaali,kun se on 4v ja ajaa hyvin ilman apurattaita!
Entäpä jos lapsella motoriikassa jotakin vikaa, ovatko käyneet esim toimintaterapiassa? Luulisi, ett neuvolasta suosittelisivat.
että jäävätkö kotihoitolapset vähemmälle jossakin kuin muut
(HS 9.6.07, C9 Tierala)?
Onko tässä siitä kysymys vai lasten kuntotuksen puutteesta- ap?
normaalit lapset kasvavat normaaleiksi ja jos ongelmia on, ne seuraavat teki mitä tahansa.
ku opin ajamaan ilman appareita, eli uskalsin yrittää olla ilman. Juokseminen, kiipeily yms kyllä suju. Jos lasta pelottaa pyöräily niin onks ne apparit otettava vaan pois ja sanottava et " kyllä sun kuuluu jo osata niin teet kans"
tarkoita, etteikö vanhempien tehtävä olisi rohkaista lapsia myös niihin taitoihin, jotka eivät ole niin hyviä! Itsetunnon kehityksen kannalta on tärkeää, että osaa monia taitoja. Ihan turhaan monia lapsia lokeroidaan hyvin pienenä jo kömpelöiksi tai lukutoukiksi tms. Ihan varmasti kaikilla lapsilla on joku taito, joka on hyvä, mutta sitä suuremmalla syyllä pitää kannustaa myös yrittämään sitä missä ei ole niin huippu.
Mä olen sitä mieltä, että se on vanhempien tärkeä tehtävä! Esim. ystäväni toivat lapsensa yleisurheiluharjoituksiin, jotta lapsi oppisi juoksemaan ja heittämään palloa. He kannustavat lastaa, mutta eivät vaadi liikoja. Varmasti lapsi hyötyy siitä, että hänen karkeamotoriset taitonsa kehittyvät. Nämä vanhemmat eivät tyydy vaan kehumaan lapsen verbaalisia- ja askartelutaitoja, vaan kannustavat myös muihin taitoihin!
Itse en osannut ajaa 5-vuotiaana ilman apupyöriä, silti aivojeni kehityksessä tuskin oli mitään vikaa, sillä koulu- ja opiskelumenestys on ollut aina huippua, ja muutenkin olen ihan elämässä pärjännyt. Ehkä ei siis kannata vetää mitään ihmeellisiä johtopäätöksiä yksittäisistä asioista... Lapsen luonne vaikuttaa paljon esim. tuohon kiipeilyjuttuun, eikä lapsia todellakaan pidä väkisin pakottaa esim. kiipeilemään. Hieman epäilen, että AP ei ainakaan ole akateemisesti koulutettu, kun on noin mustavalkoinen ajattelumaailma.
Tietty ylisuojelevat vanhemmat voivat tehdä paljon hallaa lapsilleen, mutta niitä on kyllä sekä töissä käyvissä että kotona lapsensa hoitavissa perheissä. En itse näe mitään yhteyttä tämän hoitoasian ja lapsen " fyysisyyden" välillä omassa perheessä tai tuttavapiirissä.
Vierailija:
Itse en osannut ajaa 5-vuotiaana ilman apupyöriä, silti aivojeni kehityksessä tuskin oli mitään vikaa, sillä koulu- ja opiskelumenestys on ollut aina huippua, ja muutenkin olen ihan elämässä pärjännyt. Ehkä ei siis kannata vetää mitään ihmeellisiä johtopäätöksiä yksittäisistä asioista... Lapsen luonne vaikuttaa paljon esim. tuohon kiipeilyjuttuun, eikä lapsia todellakaan pidä väkisin pakottaa esim. kiipeilemään. Hieman epäilen, että AP ei ainakaan ole akateemisesti koulutettu, kun on noin mustavalkoinen ajattelumaailma..
Epäilyisi meni ihan metsään.
Mutta asiaan: Yksittäisistä jutuista ei kannatakaan vetää johtopätöksiä mutta jos lapsi ei keinu, kiipeile, juokse eikä pyöräile, niin siinä on jo neljä juttua, jotka on heikoissa kantimissa.
Jos ei lapsi ole koskaan viety puun juurelle ja sanottu että kiipeä tai hänelle ole näytetty, miten sinne puuhun kiivetään, ei hän sitä osaa. Eikä mitään muitakaan taitoja. Eli vanhempien viitseliäisyydestä se on kiinni. Jos ei itse osaa tai halua opettaa lastaan esim. ajamaan pyörällä tai uimaan, voi lapsen viedä uimakouluun, pyöräilykouluun tms.
Vierailija:
Yhdelläkin tutulla 5 v. lapsi joka ei osaa kunnolla juosta, ei osaa keinua, ei osaa kiivetä puuhun, ei osaa ajaa pyörällä ilman apupyöriä. Vanhemmat vaan odottaa ja ajattelee että " kaikki omaan tahtiinsa" , vaikka lapsi vaan koko ajan taantuu. Opettaisivat niin aivotkin voisivat paremmin! Säälittää lapsi, kotihoidossakin vielä.
Meilläkin on juuri 5v täyttänyt, joka ei osaa yhtä noista. En ole kyllä yhtään huolissani...
Kyllä tuttusi lapsikin varmasi osaa kaikenlaista!
eikä keinussa ota ainakaan itse vauhtia eikä osaa kiivetä puuhun. Juosta osaa. Osaa myös lukea ja kirjoittaa ja piirtää erittäin hyvin. Kotihoidossakin on. Ajattelen, että kaikki omaan tahtiinsa. Meidän lapsi ei tosin ole taantunut yhtään. Tuttavasi lapsella voi olla jokin häiriö tai sairaus, jos hän todellakin taantuu.
Onko kriteerejä siinä, että miten paljon oksia puussa saa/pitää olla? Millä korkeudella alimmat oksat? Onko normaali, jos osaa kiivetä esim. vanhaan ,matalahkoon omenapuuhun, mutta ei mäntyyn?
Vierailija:
Jos ei lapsi ole koskaan viety puun juurelle ja sanottu että kiipeä tai hänelle ole näytetty, miten sinne puuhun kiivetään, ei hän sitä osaa.
Kyllä varmasti on asioita, esim. juuri tuo puuhun kiipeäminen, joita ei tarvitse opettaa. Eikä asioita tarvitse oppia tietyssä järjestyksessäkään.
t. 3 jonka 3-v kyllä kiipeää joka puuhun johon törmää eikä taatusti ole koskaan opetettu!
mainitsemani taidot on siinä mielessä tärkeitä että niitä harjoittamalla harjoittaa koko " minuuttaan" , eli siis esim. kiipeily, se kehittää myös aivoja. Jos motorisia asioita ei ollenkaan tee/harjoittele, ei aivotkaan voi koskaan toimia täysipainoisesti. Kaikki vaikuttaa kaikkeen.