Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pakko saada ulos tämä ahdistus

Vierailija
04.10.2008 |

Huomenta. Raskausviikkoja on 38, takana lähes täysin uneton yö. Puoli kuudesta saakka olen oikeastaan vain itkenyt ja miettinyt asioita. En tiedä miten selviän tästä aamusta ja päivästä, olen niin heikoilla. 5- ja 2,5-vuotiaat pojat nukkuvat vielä. Vanhempi poika on mieheni aiemmasta liitosta, nuorempi on yhteisemme ja tuleva tietenkin. Kaikkia kolmea kasvatan ominani.

Meillä on kaunis koti eikä puutetta mistään, ainakaan tällä hetkellä. Mies tekee paljon töitä sen eteen, mutta toisaalta kotioloissa hänen juomisensa on alkanut taas huolestuttavasti lisääntyä. Nuoremman pojan univaikeudet saavat minut neuvottomaksi, en saa pojan nukkumaanmenoon mitään otetta. Pelottaa ajatus, että parin viikon sisällä tähän syntyy vauva. Pelkään mielenterveyteni puolesta, että koen synnytyslaitoksella jonkun romahduksen. Kiitos kun luit juttuni.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
04.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletteko puhuneet miehesi kanssa juomisesta? Onko juomisen lisääntymiseen joku syy? Tässä vaiheessa tuntuu varmasti tosi pahalle, että miehesi juo, kun tarvitsisit kaiken tuen vauvan syntyessä.



Lapsen uniongelmasta kannattaisi varmaan kysyä vinkkejä neuvolasta. Itseäni rankkoina aikoina auttoi paljon Baby blues palveleva puhelin, jossa saa vinkkejä lasten uniongelmiin ja muutenkin tukea omaan jaksamiseen. Jos et muuta jaksa, niin soita sinne ja kerro huolistasi. Siellä on ihania koulutettuja auttavia henkilöitä. Googlesta löytyy yhteystiedot.



Saisitko tukea/apua muilta ystäviltä tms? Älä jää yksin pelkosi kanssa, pyydä ajoissa apua. Voi kun toivon, että teillä menee kaikki hyvin!

Vierailija
2/5 |
04.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

asiat pelottaa ja etenkin se oma jaksaminen. Mielestäni voisit rohkeasti kertoa asiasta neuvolassa, koska sitä kautta mahdollinen tuki ja apu järjestyisi pian synnytyksen jälkeen jos tarpeen on. On mahdollista että koet romahduksen vasta kotona, etenkin kun nuorimmaisenne yöunet ovat tuollaisia.

Voin sanoa että meille ei auttanut lapselle mitkään unikoulut sun muut tassuhoidot. Minä otin täysin väsyneen lapsen syliini ja pidin siinä kunnes nukahti - vielä 3-vuotiaana. En luovuttanut koska näin että lapsi on yliväsynyt. Ensin tietysti lapsi laittoi kovasti vastaan mutta rauhallisesti tuudittaen lapsi nukahti usein piankin. Ja eipä siitä kauan mennyt kun lapsi itse halusi mennä nukkumaan sänkyyn ilman syliä!! Keinoja on monenlaisia. Ei kannata pelätä sitä sylissäpitämistä vaikka lapsi huutaisikin.



Sinulla on miehesi lasten äitinä oikeus vaatia ettei kotona tissutella alkoholia. Se ei ole mitään rutisemista vaan lapsienkin etu.



Keskity nyt rauhassa loppuodotukseesi. Älä ole liian jyrkkä ottaaksesi apua vastaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
04.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin rv 36 ja reilu 2 v ei edelleenkään "osaa" nukkua. Ja kaikenlaista on kokeiltu. Tsemppiä! Alkoholistin lapsena sanoisin että näihin juomisongelmiin olisi parasta puuttua mahdollisimman aikaisessa vaiheessa. Eli jotenkin saada miehesi tajuamaan että hänellä on ongelma ja hakemaan sitten apua. Ja tiedän, vaikeaa on, yleensä alkoholistit kieltävät asian ja väittävät että vain läheisillä on ongelma.

Vierailija
4/5 |
04.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisiko apua, jos menisitte ihan ammattialisen kanssa juttelemaan asioistanne? Jos miehellä on jotain ongelmia, joita hän hoitaa juomalla, voi terapeutti ohjata hänet omaan terapiaan.

Vierailija
5/5 |
04.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ennakoi tuleva tilanne



sinulla on synnytystä edeltävä masennus ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi yksi