Miten toimitaan kun EI SAA synnyttää?
Moi!
Olen siis lapseton nainen, mutta varmasti parin vuoden sisällä niitäkin "pitäisi" suunnitella. Ja toivottavasti sitten myös tärppää.
Mutta asiani koskee leikkausta, sillä en saa terveyteeni liittyvien asioiden johdosta synnyttää alateitse. Miten kaikki sovitaan lääkäreiden kanssa? Mitäs jos lapsi alkaakin syntymään ennen kun leikkauspäivä on sovittu? Mites maidonnousu?
Kokemuksia muilta? Onko sellasta "lapsilukumäärää" mikä on sallittua kun joudutaan aina leikkamaan, tai mikä on suositus?
Kiitos jo etukäteen! :)
Kommentit (4)
kaks ekaa perätilan takia ja kolmas koska takana 2 sektiota. Minua informoitiin niin, että jos synnytys alkaa pitää kiiruhtaa sairaalaan ja se pysäytetään ja mennään sektioon niin pian kun vaan päästään saliin, siis kiirrellinen sektio olisi kyseessä. Ambulanssista ei ollut koskaan puhe. Mulla maito nousi joka kerta n 3/4 päivän sisällä ja kaikkia olen täys imettänyt kauan.
Lpasiluvusta, joka sektion yhteydessä leikkaava lääkäri (useimmiten gyne) arvio kohdun kunnon ja antaa sitten suosituksensa. Minulle näytettiin vihreää valoa vielä neljännelle, koska kohtu edelleen paksu ja hyvässä kunnossa.
Kiitos vastauksista, näinhän mä tätä olen hieman ounastellutkin.
Ei kyllä tarvi jännää itse synnytystä ainakaan;)
Vaikka kaikista hassuinta tässä on se että nythän sitä vasta haluaisi kokea sen synnytyksen...... Kuhan nyt vaan voi edes saada vauvan ja vielä terveen niin se on tärkeintä! :)
;) toivottavasti tärpää nopeasti ;)
Mutta haluaisin kommentoida tuota otsikkoasi, särähti hieman korvaan tuo "ei saa synnyttää". Minulla takana 2 synnytystä, toinen alateitse ja toinen sektiolla. En koe synnyttäneeni tippaakaan vähemmän tuota kakkosta vaikka leikattiinkin, kyllä sekin on synnytys siinä missä alateitsekin.
Eli monesti minusta törmää tuohon että ajatellaan sektiolla synnyttävien pääsevän jotenkin helpommalla tai että ei ole sitä "aitoa" synnytyskokemusta. Minusta valinta tehdään aina tilanteen mukaan ja kummastakin voi jäädä hyvät, tai sitten huonommat muistot. Kummatkin yhtä arvokkaita!
Ja maidon nousu ei ole tuosta synnytystavasta kiinni pätkääkään, raskaushormonitaso romahtaa joka tapauksessa kun vauva on syntynyt ja istukka irtoaa joka käynnistää maidon kohoamisen.
mutta koitan vastailla parhaani mukaan. neuvolaan voi ottaa yhteyttä ja kysellä asioita jo ennen raskauttakin. siellä osaavat neuvoa :) olettaisin että jotenkin näin: eli kun sitten joskus toteat olevasi raskaana niin varaat normaalisti ensimmäisen neuvola ajan ja siellä sitten heti kerrot (kysyvätkin kyllä terveydestäsi), että terveydellisistä syistä sinä et saa alateitse synnyttää. en usko, että on mikään ongelma. helpompaa sinulla on kun tiedät jo etukäteen tilanteesi, etkä joudu pelkäämään suuntaan tai toiseen :)
jos lapsi lähtee syntymään liian aikaisin, lähdette ambulanssilla sairaalaan ja siellä olet osaavissa käsissä sitten. maito nousee yleensä leikatuilla suhteellisen hyvin ja ainakin kolme lasta voi leikkauksin saada. näistäkin ehdit neuvolassa keskustelemaan :)
hyvää perhesuunnittelua teille!
Tiina :)