Hei te, joilla on koira?
Onko koskaan niin kiireistä päivää, ettette ehdi käyttää koiraa lenkillä?
Kommentit (15)
Lapset ovat sen ikäisiä, etteivät vielä kunnon lenkkejä koiran kanssa käy, vaan ihan pissattavat lähimaastossa. Jos aikaa ei muussa välissä lenkkeilylle ole, käytetään pitkä lenkki aikaisin aamulla ja/tai myöhään illalla.
Tietty joskus lenkit on lyhyempiä mutta ainakin meidän koira oli (kuoli pari kk sitten) sellainen että paskoi vasta tietyn matkan käveltyään eli ei niitä kauheasti voinut lyhentää, pakko oli kävellä jos ei tahtonut sen paskantavan sisään.
Jos elämä on niin kiireistä ettei koiraa pysty hoitamaan niin kuin kuuluu, niin koiran paikka on jossain toisessa perheessä missä sitä arvostetaan ja aikaa löytyy !
Ja minusta sillon jos ei ole aikaa sitä koiraa kusettaa, niin etsii ennemmin uuden kodin sille.
Esim. saako koira olla muuten ulkona, esim. omakotitalon pihalla vapaana, onko yksi vai useampi koira (leikkivät ja juoksevat keskenäänkin) vai onko esim. asunto kerrostalossa, jonka pihalle ei voi olla irti ja joka pissaa varten lähdettävä ns. lenkille. Meillä esim. kaksi pikkukoiraa, joiden kanssa lenkkeillään joku puolen tunnin-tunnin lenkki useimpina päivinä, joskus ei tosin ehditä. Koirat saa kuitenkin olla joka päivä pihalla irti ja yleensä ne riehuvat pallojen, solmulelujen tms. kanssa ja käyvät lähipusikossa ja joen rannassa kahdestaan hajuretkillä. En koe suurta syyllisyyttä koirien elämästä meillä.
joskus kun mies työreissussa ja ja ite illat kotona kolmen pienen lapsen kanssa ja lapset kipeenä tms. niin silloin on ollut sellaisia päiviä että koira on päässyt kakkalenkille kuin vasta illalla kun lapset nukkumassa ja silloinkin vaan johonkin lähipuskaan.
Pissalle tosin pääsee kotipihan nurkkaan useammankin kerran silloinkin.
Kyllähän se säälittää koiran puolesta, mutta onneksi noita kertoja ei ole niin kovin montaa ollut.
Pakko on käyttää koira 2 kertaa päivässä.
Minun tuttavani käy lenkillä koiransa kanssa 3-4 kertaa päivässä, aikaa näihin kuluu yhteensä noin 15min.
Minä käyn koirien kanssa lenkillä muutaman kerran viikossa, aikaa yhteen lenkkiin menee tunnista kolmeen.
Eli siis sana lenkki voi tarkoittaa niin montaa asiaa, että vaikea sanoa.
Meidän koiramme käyvät ulkona omassa pihassa leikkimässä useita kertoja päivässä, viettävät aikaa isossa ulkotarhassa ja lisäksi lapset taluttavat niitä pitkin pihaa ja ympäristöä. Nämä eivät kuitenkaan meillä ole lenkkejä. Lenkiksi lasken ainoastaan todella pitkät kävelyt (mieluiten metsässä), jolla itselleni tulee hiki ja tosiaan kävellään monta kilometriä ja sellaiselle ne eivät pääse päivittäin.
Vierailija:
Jos elämä on niin kiireistä ettei koiraa pysty hoitamaan niin kuin kuuluu, niin koiran paikka on jossain toisessa perheessä missä sitä arvostetaan ja aikaa löytyy !
Kyllähän nyt koira on ulos pissalle päässyt mutta kysyinkin onko niin kiireistä päivää ettei LENKILLE ehtisi. Meillä vaan sattui eilen sellainen päivä, koira sai olla kyllä ulkona ja pissatinkin useaan kertaa mutta lenkille ei ehditty ja podin huonoa omaatuntoa siitä. Pitäsköhän mun nyt myydä tuo meidän kullannuppu :/
ap
iltalenkki kestää vähintään tunnin.
Joskus en ole ehkä itse päässyt, mutta meillä on onneksi kaksi muutakin koiran ulkoiluttajaa kotona.
Koirista olen aina pitänyt, mutta en halunnut koiraa silloin kun asuin yksin. Juuri sen takia, että koira olisi joutunut olemaan paljon yksin, ja lenkit olisi saattaneet olla lyhykäisiä, tai jäädä joku ulkoilutus väliin.
Toki koira tarpeillaan pääsee käymään normaalisti.
Itse en pode huonoa omaatuntoa asiasta, koska kyseessä on tosiaankin poikkeustapaus.
Tosin nahistelevat ja painivat keskenään pihalla päivittäin, joten saavat kyllä liikuntaa. Lenkkejä meillä on kuitenkin vainmuutaman kerran viikossa, ja hyvässä kunnossaovat.
Enkä edes kanna siitä huonoa omaatuntoa. Nyt ollaan alettu pitää pihassa irti, kun ei näytä mihinkään lähtevän. vaan on niin laiska otus, että makailee vaan.. Ettei paljon siitäkään sitä liikuntaa saa, mutta saapahan olla edes pihalla.