liikaa k-kirjaimia??
eli mahdolliselle pojallemme mietimme nimeä
luka ukko oskari
luca ukko oskari
lapsen sukunimessäkin on 4 k-kirjainta. omaan korvaani nimi ei kuitenkaan kuulosta liian kovalta vaikka tota k:ta on paljon, mitäs mieltä te muut olette?
mites nimi muuten..? onko liian pitkä?
Kommentit (8)
Ehdottomasti komeampi on Luka Ukko Oskari :) Nimenomaan Ukon ja Osacrin kanssa Luca näyttäisi " hienostelevalta" . Ei ole minun mielestäni liikaa k-kirjaimia.
Ja edellisten kanssa olen samaa mieltä, että mieluummin Luka kuin Luca. Itse muutenkin vierastan noita Niko/Nico -tyylisiä " ulkomaalaistamisia" , ja teidän tapauksessa Luka sopii myös paremmin toisten nimien kanssa jotka ovat ihan supisuomalaisia.
Minustakin teidän kannattaa käyttää samaa kaaviota joka nimelle, eli k myös Lukassa. Luca Ucco Oscari ei kuitenkaan näytä ihan yhtä hyvältä... ;D
Ei ole liikaa koota, koska tavut eivät toistu esim. ka-ka, mikä saa nimet töksähtämään ja muodostamaan " lystikkäitä" asioita kuten kakka.
eli ihan samoilla linjoilla ollaan. mies vaan olis tykänny jos luka kirjotettas c:llä.
eiköhän se oo sitte siinä eli luka ukko oskari, jos poika saadaan :)
oskari on mieheni toinen nimi ja tuohon ukko-nimeen ihastuin ihan älyttömästi nimikirjoja selaillessani :)
Vahan vain korvaan sarahti se etta Luka on niin eri tyylinen nimi kuin Ukko ja Oskari. Miksi ette laita ennemmin Luukas? Silloin ne olis kaikki vanhoja suomalaisia nimia?
Toisaalta ei kai se haittaakkaan koska keskimmaisia nimia ei kayteta ja silloin vain etunimella on merkitysta.
Minusta tuntuu, että suunnilleen joka toinen nuori (parikymppinen) vanhempi meinaa nimetä poikansa Lukaksi (tai Lucaksi, tosi teennäinen). Itse etsisin mielummin jonkun noihin muihin nimiin sopivan, suomalaisen nimen, jota ei ole päiväkotiryhmässä ja koulussa joka toisella lapsella.
Mutta laittaisin kyllä ehdottomasti Luka Ukko Oskari, koska nuo Ukko ja Oskari ovat niin perisuomalaisia, jolloin ainakin minusta tuo Luca näyttää rimpsussa hassulta!