Menisitkö 2000 euron nettopalkalla töihin?
Kommentit (33)
Vaikka, mutta en oman alani töihin.
Kyllä! Maksimi nettopalkka on ollut 1600e.
56v.
Olen ollutkin. Monta vuotta. Kokopäivätyö naisvaltaisella alalla.
Tottakai. Onhan tuo iso raha jos vaihtoehtona olisi työttömän peruspäiväraha.
Menisin jos tuo on palkka 80% työajasta.
Näköjään menen joka arkipäivä. Jos vaimolla ei olisi säällinen palkka olisin melko vittuuntunut. Kun vaimo nettoaa triplana pärjätään ihan ok
Riippuu työnkuvasta. Johonkin tosi helppoon työhön voisin mennä ja olen ollutkin. Esim vedin kerhoa vanhuksille, juotiin kahvia ja pelattiin bingoa.. ei tarvinnut työpuhelinta tai tietokonetta käyttää, ei raportoida, työt ei seuranneet kotiin. Mikäs siinä oli kahvia keitellessä ja lehtiä ääneen lukiessa jne. Menisin uudestaan johonkin saman tyyppiseen, mutta jos pitäisi esim puhelinta kantaa kotiin tai ottaa isoa vastuuta niin nope.
Vierailija kirjoitti:
Tottakai. Onhan tuo iso raha jos vaihtoehtona olisi työttömän peruspäiväraha.
Peruspäiväraha ei ole vaihtoehto, koska sellaista ei ole olemassakaan.
Mä nettoon tonnin kuussa, tosin kolme päivää viikossa töissä ja puolieläke. Oon erittäin tyytyväinen elämääni.
Olen jo tolla palkalla töissä vammaispalvelussa.
En menisi. Jonkun verran nousisi tulot, mutta se sitoisi sinut 8h päivässä tekemään jotain mitä et haluaisi.
Mitäköhän luulet suomalaisten yleisesti ottaen tienaavan? Monessa työssä tuota ei saa edes bruttona, vaikka kyse on kokoaikatyöstä.
Riippuu kyllä vähän työtehtävistä, vaikka tiedänkin, että ei Suomessa esimerkiksi koulutusta arvosteta, jos haluaa saada paremman palkan, jollei ole esmi lentäjäastrokirugi tai diplompileikkelenööri.
yleistuki 595e vai palkka 2000e.... 🤔😄.
Milloin ja missä saa aloittaa?
Joo. Aika peruspalkka isolle osalle suomalaisia
Kyllä 😃