Minä olen kotirouva ja mies DI. Ai ei olla DI-mieheni kanssa muka sivistyneistöä????
Juu, eihän se nyt mitään sivistystä ole käydä kiertämässä Inkojen temppeleitä tai vaikkapa toisen maailmansodan taistelupaikkoja tai nähdä maailman kuluisimpia luontokohteita. Paljon sivistyneempää lukea kotisohvallaan ja pysyä tiukasti kotiympyröissä, ettei vaan oppisi maailmasta ja eri kulttuureista tai kielistä mitään vahingossakaan. Ja onhan se paljoooon hienompaa toistella Dualingossa saksan fraaseja, kuin puhua saksaa Saksassa. Tai espanjaa Etelä-Amerikassa. Onhan se.
Kommentit (6)
Mikäs koulutus kotirouvalla on? Suomessa useimmat DI:t ovat lähinnä keskituloisia akateemisia duunareita.
Itsekin DI, muttei sillä keulia tarvitse. Jos olisi tohtori, voisi sentään käyttää titteliä Dr.
Ap vaikuttaa ainakin aika lapselliselta juttuineen. Taitaa olla satujenkertojien aatelia.
Vierailija kirjoitti:
Mikäs koulutus kotirouvalla on? Suomessa useimmat DI:t ovat lähinnä keskituloisia akateemisia duunareita.
Itsekin DI, muttei sillä keulia tarvitse. Jos olisi tohtori, voisi sentään käyttää titteliä Dr.
Miehesi luonnollisesti maksoi alapäänkorjausleikkauksen? Vaalensi pyllynreikää ja maksoi sen? Maksoi huulitäytteet? Isommat tissit ja botoksit? Ikuisen posliinin alapäähän lazeroinnilla?
Olet miehesi kanssa jankkaajakusipää.
Ap hae apua, eo ole normaalia kirjoittaa näitä sekopäisiä DI-avauksia tänne monts kertaa viikossa.
DI tulee kyllä jättämään sen naisen aivan varmasti. Ei oo terve se nainen
Häh, mikä juttu? Onko jo kutsunut sinua sivistymättömäksi juntiksi? Anna mennä sen ohi korvien. Onko sinulla itselläsi koulutus? Miehesi on toki ihan riittävän sivistynyt, mutta ei kai se nykymaailmassa valu vaimoon ne miehen teot? Ennen sai aseman miehen varjolla, vaikka olikin ihan kotirouvana pelkästään. Samalla oli kuitenkin tavallaan miehensä omaisuutta ja tuli hahmotettua miehen kautta. Aika karseaa. Itse en sellaista haluaisi. Jos minulla ei olisi akateemista koulutusta, olisin aivan rehdisti amisnainen, vaikka mieheni olisi mitä.
Miehesi ehkä on, sinä et. Sinä olet inkubaattori ja sisäkkö.
DI on miesten aatelia 💪