Käyn joka päivä vähintään 3 h kävelylenkillä, ja ihmettelen niitä, jotka ei tee vastaavaa.
Viimeistään iltasella käyn kävelyllä, jos ei muuna aikana ehtinyt. Voin myös tarvittaessa jakaa pariin osaan, tai käydä juoksemassa tai pyöräilemässä. En ymmärrä niitä, jotka viettää koko päivän sisällä ja ulkoilevat vain skuutilla tai autolla. Harvoin olen sairaana: viimeksi yli 3 vuotta sitten. Koputan puuta.
Kommentit (25)
No kun hyviä maastoja ei ole kaikilla kaupungissa lähellä tai reitti lyhyempi joka siedettävä. Sää vaikuttaa, ihmisten määrä ja liikenne. Monille tuo on liian pitkä aika. Ja pitää mennä klosettiin jos juonut ja syömään jos ei ole vielä saanut kunnollista palaa. Hyttyset kesällä ym. Ilmanlaatu vaikuttaa! Lämpötila. Tuulettomalla säällä ikävä lampsia lompsia ja haistella roskalaatikkoja jokaisen tien vierellä.
Eikös siellä osastolla ole kaikille se ohjattu ulkoilu?
Homo, vähintään 4 tuntia pitää kävellä.
Kyllä ihralöllykät tekosyyt keksii, ettei tarvitse tehdä mitään oman kuntonsa eteen : D
Vierailija kirjoitti:
Kyllä ihralöllykät tekosyyt keksii, ettei tarvitse tehdä mitään oman kuntonsa eteen : D
Olet järkyttävän ilkeä mies. Itse ainakin kävelen mutten noin kauaa.
Minäkin liikun noin tunnin jokapäivä ulkona vähintään.
Vierailija kirjoitti:
Eikös siellä osastolla ole kaikille se ohjattu ulkoilu?
Joskus vain kerran viikossa. :D
Kävelen portaita kuudenteen kerrokseen, kuusi kertaa päivässä, kuuden tunnin välein.
On ihanaa, kun voi ihailla itseään heijastavista pinnoista kaupungilla pukeutuneena läpikuultavaa materiaalia oleviin kesämekkoihin : )
ap
Mun jalat eivät kestäisi joka päivä pitkästi kävelyä. Tänään on sentään liikuntaa, kun poljettu pyörällä 20 km ja frisbeegolfattu pari tuntia. Vielä kirjastoon ja takaisin kotiin. Paremmin sitä voi, kun liikkuu kuuntelemalla omaa kroppaa.
Kuka muka oikeasti jaksaa ihmetellä muiden ihmisten asioita?
Paitsi tietysti omaa paremmuuttaan korostava narsistitrolli.
Vierailija kirjoitti:
Onpa se suppeaa elämää.
Trolloti lolloti
Itse kävelen korkeintaan autolle. Viimeksi kipeenä 3-4 vuotta sitten.
Varmaan sellaiset jotka käy töissä. Ei ole joka päivä aikaa 2,5 tunnin lenkille. Hyvä jos tunnin. Kyllä elämä pitää olla muutakin kuin ainaista suorittamista.
Turhaan yrität flexata. Sanomalehdenjakajat ja postinjakajat tekevät 5-8 tunnin kävely/hölkkälenkkejä kuutena päivänä viikossa. Ja saavat rahaa siitä.
Onko sinulla mitään muuta, millä voisi tuoda itseäsi esiin palstalla?
Kolikolla on aina kääntöpuolensa. Lihaskuntotreeniäkin kannattais harrastaa suht säännöllisesti. Tollanen jatkuva kävely syö lihasta ja niveliä.
Surullista olisi jos elämäni olisi niin passiivista että pitäisi kävellä tuntitolkulla päivittäin saadakseni liikuntaa. En harrasta kävelyä, mutta eilen raivasin taimikkoa raivaussahalla 4 tuntia, nostin maasta perunoita ja illalla vielä leikkasin nurmikkoa kaksi tuntia. Tänään pitää ainakin pilkkoa ja pinota 3-5 mottia polttopuita, siivota rantasaunan saunatupa viikonlopun vieraita varten ja samalla varmaan käyn pitkällä uimalenkillä. Lihaksia pitää käyttää monipuolisesti fyysiseen työhön, kävely ei ole erityisen monipuolista liikuntaa.
Näin teen.
ap