Sijaisvanhempi ei aio pitää lapselle rippijuhlia
Sosiaalityöntekijä ehdotti että minä vanhempana pitäisin koska se olisi lapselle niin tärkeää. Millä rahalla minun pitäisi pitää ja kuuluuko juhlien järjestäminen oikeasti minulle?
Kommentit (106)
Kukas sitä nyt omalle lapselleen pitäisi? Ajatuksena täysin typerä.
Minulla ei ole varaa pitää juhlia, ja sain kuulla tästä vasta nyt. En ajatellut että sijaisvanhempi ei haluaisi juhlia pitää. Ap
Pidä nyyttikestit, niin ei tule kalliiksi.
Vierailija kirjoitti:
Minulla ei ole varaa pitää juhlia, ja sain kuulla tästä vasta nyt. En ajatellut että sijaisvanhempi ei haluaisi juhlia pitää. Ap
Miksi sijaisvanhemman pitäisi haluta järjestää rippijuhlat SINUN lapsellesi, kun et niitä itsekään halua järjestää? Oletko totaalisesti irtisanoutunut vanhemmuudestasi?
Kahvitarjoilu ei maksa kuin kympin, jos osaa leipoa ja tehdä yleensä yhtään mitään.
Kuuluu tietenkin ja ihmettelen ettet halua. Itse olen töissä lasten sijaishuollossa, ja perheet ovat pitäneet juhlat lapsilleen. Toki laitoksessa lasta juhlitaan, jos ei perhettä ole, mutta sinun lapsellasi on.
Kuka on antanut sulle luvan lisääntyä
Jospa sossu tai kela auttaa? Kysy harkinnanvaraista. Tai kirkolta/seurakunnasta...
Sukulaisten kahvit ei paljoa maksa ja voi pyytää apua heiltä, jos kaikki rahat menevät dokaamiseen.
Kahvit, kakkua ja jotain suolaista herkkua. Saat ruokarahan lapsestasi.
ap on melko hyvin sitä pohjasakkaa.
Veikkaan, että jos nyt otat yhteyttä seurakuntaan, sieltä järjestyy kahvit.
En saa ruokarahaa lapsesta. Kyllä noihin juhliin saa uppoamaan 100e helposti vaikka leipoisin. En kehtaa pitää mitään nyyttikestejä että pummaisin sukulaisilta juhliin jotain. Tämä tuli ihan puskien takaa, toki sijaisvanhemman kulttuuri on eri mutta silti. Ap
Aivan käsittämätöntä, sinun lapsi ja sinun mielestä sinun tehtävä ei ole järjestää juhlia. Nyt vain kerrot lapselle että sijaisvanhemmat ei järjestä etkä sinäkään halua mutta sijarit on pahiksia
Lapselle päivä on tärkeä. Lapsi saa tarvitsemaansa huomiota, voi tavata sukulaisiaan positiivisessa hengessä ja saada jopa pieniä lahjoja, joista tulee hyvä mieli ja hyviä muistoja. Älä nyt kaikkea pilaa.
Pienetkin juhlat voivat olla kauniit ja juhlavat. Jäävät lapsen mieleen samoin, kuin juhlien pitämättä jättäminen. Kahvit lähisukulaisille tai muutamalle ystävälle riittää.
Ei mene satasta kun keittelee kahvit ja vaikka kaupasta halvinta pullaa pöytään. Eivät ne mitkään häät ole.
Kuuluu sinulle. Olet huoltaja ja elatusvelvollinen.