Nuoruuden rakkaus vai nykyinen vaimo? Neuvoja?
Olen naimisissa. Meillä on ihan hyvä suhde. Seksiä on. Arki sujuu. Teemme asioita yhdessä. Olemme kaksi aikuista. Lapset jo maailmalla. Mutta: Pidän yhteyttä toiseen naiseen, nuoruuden rakkauteeni. Näin on ollut jo vuosia. Pääasiassa viestittelemme. Vuosien aikana olemme tavanneet vain pari kertaa. Silloin pussailua, seksiä ei ole ollut. Ajattelen tätä naista usein. Välillä koko ajan. Mietin ja viestittelemme siitä, millainen suhde meillä olisi, jos olisimme nuorina jatkaneet. Kumpikin tuntee vetoa ja kaipuuta toisen luo. Nainen on myös naimisissa. Nainen olisi ollut valmis etenemään jo aikoja sitten, minä en, vaikka hän onkin mielessä jatkuvasti. Välillä hän kyllästyy ja lopettaa viestittelyn. Uskon, että jos olisimme yhdessä, olisimme onnellisia. Jokin kuitenkin pidättelee minua. Nykyisessä liitossani en ole oikein onnellinen. Tämmöisiä miettii keski-ikäinen mies.
Kommentit (13)
Kuuntele sydäntäsi, mutta vasta sitten kun olet tarkkaan miettinyt mihin se vie.
Olet oikeassa. Tunnen itseni paskaksi. Mutta jos otan eron puheeksi, vaimo muuttuu hirviöksi. On omistushaluinen.
Nykyinen vaimo. Nuoruudenrakastetussasi himoitset mielikuvaa, jonka olet rakentanut hänestä, ihmistähän et tunne eikä hänellä tietenkään ole huonoja puolia lainkaan. Toisaalta te petturit ansaitsette kyllä toisenne.
Tottakai jätät sen sian ja otat nuoruuden vosun. Sinulla on oikeus omiin tunteisiin because you worth It. Go Bro!
Eipä nämä vastaukset miestä juuri auta. Tuo vähän, jossa kehotetaan kuuntelemaan sydäntä. Emmä halua olla mikään pettäjämies, mutta en tunteilleni mitään voi. Jatkan tästä tätä miettimistä
Vierailija kirjoitti:
Eipä nämä vastaukset miestä juuri auta. Tuo vähän, jossa kehotetaan kuuntelemaan sydäntä. Emmä halua olla mikään pettäjämies, mutta en tunteilleni mitään voi. Jatkan tästä tätä miettimistä
Miksi edes pidät yhteyttä? Anna olla.
Sanot, että liitto on ok ja seksiäkin on, mutta et ole oikein onnellinen. Jotain siis puuttuu. Vaimo muuttuu hirviöksi, jos otat eron puheeksi. Onko oikea syy tässä? Ottaisit eron, mutta et halua riidellä? Miten tuo toinen nainen, olisiko valmis eroamaan, jos sinäkin? Mikä teitä pidättelee?
Ei ole väärin erota, mutta on väärin pettää. Ole mies ja toimi oikein.
No juuri katsoin videon missä oli nainen, jolta oli kuollut 4 aviomiestä. Psyykikko kertoi miksi. Kaikki näistä neljästä miehestä olivat avionrikkojia, eli päätyneet yhteen naisen kanssa toisen naisen kanssa aviossa ollessaan.
Aviorikos on suuri synti, ihan niinkuin erokin. Itse tiedät haluatko korventua helvetissä vai tanssia taivaassa.
Vierailija kirjoitti:
Ei ole väärin erota, mutta on väärin pettää. Ole mies ja toimi oikein.
Onpas, jumalan silmissä avioeroa ei ole.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Eipä nämä vastaukset miestä juuri auta. Tuo vähän, jossa kehotetaan kuuntelemaan sydäntä. Emmä halua olla mikään pettäjämies, mutta en tunteilleni mitään voi. Jatkan tästä tätä miettimistä
Miksi edes pidät yhteyttä? Anna olla.
Miksikö? Mies on alhainen rakki, piski, koira. Turhaan yrität takoa järkeä tuollaisen päähän, eiköhän hän ole jo kohtalonsa kirjoittanut.
Sulla näyttää se perälauta jo häämöttävän, joten annan sulle nyt vinkin: Kuvittele tilanne 10-15 vuoden kuluttua. Lapsesi tulevat kylään, heillä on jo omia lapsia, nuoruuden rakkautesi katselee telkkaria ja sinä kokkaat perheelle, lapset möykkäävät, nuoruuden rakkaus näyttää nyrpeää naamaa. Illalla kun talo hiljenee hän valittaa että lapsesi ovat itsekkäitä kun kuppaavat rajojasi ja tunkevat mökille kutsumatta.
Kuvittele sama tilanne nykyisen vaimosi kanssa.
Kumman valitset.
Sinä oot paska ihminen. Päästä puolisosi vapaaksi.