Ihmiset, jotka ei tarkene pakkasella ulkona, vaikka on lämpimästi päällä?
Onko tämä ylipäänsä mahdollista jos on jotakuinkin terve? Siis että ei tarkene ulkoilla vaikka on lämpimät kengät ja vaatteet? Vai onko se vaan tekosyy sille ettei tarvitse ulkoilla?
Tarkoitan nyt siis ulkona liikkumista, en paikallaan seisomista.
Kommentit (45)
On mahdollista jos on jokin sairaus. Mutta yleensä kyseessä on se, ettei siellä ulkoiltaisi muutenkaan, niin pakkanen, sade, helle, tuuli, ilmankosteus ja huonot vaatteet on hyvä tekosyy.
Etkö sä oikeasti keksi yhtään kiinnostavampaa aihetta millä trollata? Toivottavasti tämäkin spämmi poistetaan taas pian.
Mun amerikkalainen ystävä sanoi, että hän ei tarkene talvella käydä kävelyillä. Myöhemmin selvisi, että hänellä ei ole edes pitkiä kalsareita toppahousuista puhumattakaan.... Eli en ihmettele, että ei tarkene jos samoissa kuin kesällä yrittää!
Olen vilukissa. Palelen helposti sisälläkin. Perusterve olen muuten, mutta verenpaine on matala.
Naama jäätyy aina, vaikka pukisi mitä.
Stadissa liikkuessa et ole milloinkaan yli 10min ulkona putkeen. Kokoajan jossain sisällä tai julkisissa. Sit nää canadagooset istuu niissä hiki päässä.
Miksi tätä samaa täytyy koko ajan spämmätä?
On lämpimästi päällä, mutta ei tarpeeksi lämpimästi päällä. Lisäksi jos on huono ääreisverenkierto niin sormet ja varpaat on aina jäässä.
Poskiin tulee paleltumia jo -10 asteessa. Kaulahuivit ja kypärälakit pahentaa tilannetta huurtuessaan ja kostuessaan. Lapsena pakkoulkoiluissa paleltuessa herkistyneet. Olivat niin kipeät että itkua usein väänsin ja halusin leikata veitsellä posket irti!
No, kato... Yks joka voi paleltua on naama tai naaman jotkut osat. Sitten on tietysti niin, että sormia rupeaa jäätämään, ellei ole niin paksuja ja kylmän ulkona pitäviä käsineita, tai ole hankkinut sellaisia lämmityspaloja hanskoihinsa laitettaviksi.
Niin, mitäs se sua vaivaa, että joku tuntee kylmää herkemmin kuin joku toinen. Ja naama nyt ainakin on herkkä paleltumaan, ei sitä naamaa kokonaan voi peittää kuitenkaan....
Jäkäti jäkäti jäk!
Itselle riittää boxerit, farkut, t-paita, vuoriton tuulenpitävä kuoritakki, pipo ja sormikkaat. Hyvin tarkenen -20 asteessa. Sitä kylmemmässä alan laittamaan hupparia tai vastaavaa. Jos oikein ulkoilemaan lähden, niin collarit ja vuorittomat kuorihousut.
Vierailija kirjoitti:
Naama jäätyy aina, vaikka pukisi mitä.
Mulla on naaman suojana merinovillainen tuubihuivi. Oma hengitys lämmittää naamaa sen sisällä. Toimii mulla.
Astma kyllä vaikeuttaa ulkona liikkumista, vaikka rakastan pakkasta. Kävely siis OK kun on huivi suun edessä, mutta kuormittava, maitohappoja nostava liikkuminen tuntuu kurkussa liian pahalta vielä pitkään liikkumisen jälkeen.
Vierailija kirjoitti:
On lämpimästi päällä, mutta ei tarpeeksi lämpimästi päällä. Lisäksi jos on huono ääreisverenkierto niin sormet ja varpaat on aina jäässä.
Reipas kävely auttaa verenkiertoa, eli ehkä se ulkoilu kannattaisi silti vaikka aluksi olisikin kylmä? Vai eikö ne sormet ja varpaat lämpene edes liikkuessa?
Tarkenen muuten hyvin, jos liikun, mutta sormet ja varpaat palelevat herkästi. Varsinkin sormet. Muuten saattaa olla hiki, mutta kädet jäässä, vaikka on lapaset ja lämpimät kinttaat. Noin 15 pakkasastetta on minulla raja pitkien ( 7-8 km) kävelylenkkien tekoon tästä syystä.
Minä en kestä kylmää.
Kasvoja ei saa peitettyä joten 3-hermosärky alkaa heti ja kestää tunteja, kuvottava jäytävä kipu. Vaikka olisi kuinka paljon vaatetta ulkona hytisen tuntikausia palattuani sisään. Menee luihin ja ytimiin. Perusterve muuten
Ei ole auttanut siedätys, ei avanto eikä mikään 65v ajalta
Toiset ei kestä kylmää, toiset ei hellettä. Toiset ovat koko ikänsä niin tyhmiä ja suvaitsemattomia, etteivät ymmärrä ja hyväksy erilaisuutta.
Ymmärrän kyllä jos jonkun sairauden tai vamman vuoksi ei kestä kylmää. Täällä on mainittu esim. hermosärky, astma ja kasvon paleltumat. Mua kiinnostaakin se, että onko oikeasti olemassa sellaista, kuin "kylmänherkkyys" jos on terve eikä mikään vaiva aiheuta sitä?
Vai onko esim. mahdollista että osa kylmänherkistä on jollain lailla uusavuttomia, eli ei osata hankkia oikeanlaista vaatetusta tai kenkiä ja sitten tulos on se ettei voi talvella ulkoilla?
ap
Vierailija kirjoitti:
Olen vilukissa. Palelen helposti sisälläkin. Perusterve olen muuten, mutta verenpaine on matala.
Ulkona tulee lämmin koska liikut. Kotona palelee koska et liiku. Kokeilepa.
Tumma pintaväri ei ole tottunut pakkaseen