Naiset jotka saaneet 2-3 lasta 24-38 vuotiaana vanhenevat hitaammin kuin lapsettomat tai yli kolme lasta saaneet
Kommentit (70)
Vierailija kirjoitti:
Ihan höpöä.
Niin jos ei usko tutkimuksiin ja tieteeseen niin kaikki on höpöä. Uskot varmaan myös että jumala loi maailman?
Vierailija kirjoitti:
Ihan höpöä.
Helsingin yliopiston tutkimus. On siis täyttä totta vaikket haluakaan uskoa.
Kannattaa kuolla nuorena niin ei vanhene ikinä.
Nyt oli timanttinen avaus :D pääsee jopa lukemaan yhden virkkeen otsikon lisäksi
Vierailija kirjoitti:
Nyt oli timanttinen avaus :D pääsee jopa lukemaan yhden virkkeen otsikon lisäksi
Tämä oli julkisesti luettavissa kun julkaisin. Ja varmasti löytyy yhä jostain kuin yliopistotason tason tutkimus suomesta.
Kenen etua palvelee julkaista tällaisia tutkimuksia? Menee samaan sarjaan kuin viikko pari sitten nähty otsikko "talvisota ei aiheuttanut traumoja sotilaille".
Juuh niin varmaan.
Määritä vanheneminen? Aika kuluu kaikilla samoin
Vierailija kirjoitti:
Määritä vanheneminen? Aika kuluu kaikilla samoin
No eihän kulu. Aika on suhteellista. Esimerkiksi vuoristossa ja merenpinnassa aika kuluu eri tahtia.
Nuorena komea/ kaunis rapistuu nopeammin, eli geenit vaikuttaa.
Mun kohdalla ei näytä pitävän paikkaansa. Sain kolme lastani tuolla välillä ja kolmannen jälkeen olen ollut vanha sekä ulkonäön että terveyden ja jaksamisen osalta.
Olikos tutkimuksessa mainittu mitään 1 lapsen äideistä? Ei pääse lukemaan, kun on maksumuurin takana.
Pitää paikkansa . Mulla on 3 lasta. Ekan sain 23v, toisen 26v. ja kolmannen 35v. Nyt olen nuorekas 55 vuotias ja lapset aikuisia. Jaksan touhuta lapsenlapseni kanssa. Olen myös työelämässä ja voin tehdä oikeastaan mitä haluan vapaa-ajallani. Lapseni ovat myös olleet kiitollisia siitä, että heillä on "nuori" äiti.
Voi olla, että solutasolla vanhenevatkin. Silti syöpä tappaa. Omassa suvussa syöpä vei nopeasti 40-vuotiaana suurperheen äidin ja 46-vuotiaana kahden lapsen äidin. Elämässä on kyse niin paljon muustakin kuin telomeereista.
Mitä sitten? Mikä ketjun pointti on?
Jännittävä tutkimus. Mitenhän se vanheneminen määritellään tässä? Siis fyysinen rapistuminen? Vai mikä?
Vähän aiheen sivusta, minusta on ihan älyttömän vaikea arvioida ihmisten ikää nykyisin. Esim. yleistynyt ylipaino tekee sen, että kaikki näyttävät suurin piirtein nelikymppisiltä. Samoin Marimekon vaatteet saavat ihmiset näyttämään keski-ikäisiltä. Nämä yhdessä sitten vielä pahempi tietenkin.
Omalla kohdallami pitää paikkansa: lapset syntyivät kun olin 27, 31 ja 37 v.
Lisäksi olen autismin kirjolla, Asperger.
Äitini sai 3 lasta samalla aikavälillä, alkoi harmaantua vasta yli 70 v.
Minua luullaan 10-15 v nuoremmaksi kuin olen. Olen tuoreessa parisuhteessa nuoremman miehen kanssa.
Ihan höpöä.