Susien metsästyksen epäloogisuudet
Susien metsästystä perustelteltiin:
-turvallisuudella
Vaikka sudet eivät ole vahingoittaneet yhtäkään lasta koulutiellä, marjastajaa, retkeilijää tms. (Vrt. Koirat sen sijaan ovat, päivittäin).
-koiriin kohdistuneilla hyökkäyksillä
Kuitenkin paljon enemmän koiria raadellaan toisten koirien toimesta.
Ja kaiken kukkuraksi jopa susijahdissa käytetyt koirat säilyivät kaikki hengissä.
Ruotsissa kiristetään koiralakeja koirahyökkäysten vuoksi (Koiramme-lehti). Suomessa hallitus maatalousministereineen ummistaa silmänsä, edelleen.
Ilmeisesti yli 2 koirahyökkäystä päivässä, jotka kohdistuvat lähinnä lapsiin (Duodecim) ei ole riittävä peruste hallituksellemme. Eivät edes lasten kuolemaan johtaneet tapaukset.
Kommentit (7)
Sitten vielä tämä: Kun ammumme yksittäisen nähdyn suden, niin se oppii, ettei ihmisasutuksen lähellä kannata kuljeskella.
Ei, ei se oppinut yhtään mitään, se kuoli.
Ne kilpailee samoista riistaeläimistä kuten metsästäjätkin ja se on ihan validi syy ampua niitä pois.
Suomen riistatilanne on niin heikko että tänne ei kaivata enää yhtään ylimääräisiä petoja.
Vierailija kirjoitti:
ÄLä höpötä ! Aika monta metsästyskoiraa on kuollut susien suuhun, ovat jopa pihasta hakeneet koiria. Älä sekoita susiasiaan koirien puremia ihmisiä, ihan eri asiat kyseessä
Suden metsästys on ihan laillista
Sudet ovat jo toista sataa kotieläintä tappaneet
Niitä ON LIIKAA
Ennen ei edes puhuttu susista, kun niitä EI OLLUT näkyvillä
Niitä suloisia koko perheen koissuja mm lopetettiin perusteena " ei sovellu kåyttötarkoitukseen" - enemmännkuin mitä susionnettomuuksissa kuolee.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Sitten vielä tämä: Kun ammumme yksittäisen nähdyn suden, niin se oppii, ettei ihmisasutuksen lähellä kannata kuljeskella.
Ei, ei se oppinut yhtään mitään, se kuoli.
Hitto mä luulin että ne on laumaeläimiä ja tajuaa mitä ympärillään tapahtuu... Miksi susien suojelija pidät susia tyhminä?
En pidä susia tyhmänä, mutta sinua kyllä.
Asutusten lähellä kulkee juuri ne yksinäiset nuoret sudet, jotka eivät kuulu laumaan.
Näissä sudent.appotalkoissa am.mutaan laumoista alfayksilöt eli lauman johtaja, jolloin koko lauma voi hajaantua. Amp.ujia kiinnostaa vain se ta.ppaminen, ei mikään muu. Siksi ne ei tiedä eikä välitä, mitä ampuvat. Näillä koira- ja lammaspaskapuheilla yritetään sekoittaa oikeaa tietoa, ja oikeuttaa ta.ppaminen. Kyse ei ole metsästyksestä. Metsästyksessä saalis hyödynnetään. Tässä on kyse pimeän raivon lietsomisesta ja ta.ppamisesta.
Tutkija sanoi että isoja pentuja opetetaan tähän aikaan metsästämään ja osa jää heitteille, kun vanhempia susia menetetään. Nälkiintyvät?
Todellakin tämä.
Metsästäjät vahingoittavat muita ihmisiä, ampuvat milloin pyöräilijän, milloin marjastajan, tai vaikka metsästyskaverin. Mutta ei, sudet on vaarallisia. 😑