Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi esim. työttömät ostaa laatikkoruoat eineksinä?

Vierailija
25.12.2025 |

Siis kun juureslaatikon ainekset esim. ei maksa juuri mitään. Eurolla tekee älyttömän ison vuoallisen porkkanalaatikkoa. Niin miksi ihmiset joilla ei ole mitään muuta kuin joutilasta aikaa, ostavat näitä kalliilla eineksinä?

Kommentit (81)

Vierailija
1/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko varma, että ostavat tai edes syövät laatikoita? 

Vierailija
2/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yks sama mitä syö, paskaksi se kumminkin muuttuu vatsalaukussa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska laatikot ovat todella halpoja valmiinakin, ja valmistus vaatii sekä aikaa, taitoa, työvälineitä että sähköä. Pienen määrän valmistus ei kannata.

 

Richplainaus.

Vierailija
4/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuo einekset on lisäksi älyttömän hintaisia nykyään. Joku kermaperunat maksaa yli 10€/kg. 

Ei mitään järkeä. Perunat on tarjouksesta isoissa säkeissä käytännössä ilmaisia, ja yksi kermapurkki ei paljoa maksa.

Vierailija
5/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska.hassua tehdä vaan yksi laatikko kutakin. Ei niitä tule oikein muutoin syötyä.

Vierailija
6/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hetkinen. Kyllä itsetehtyyn porkkanalaatikkoon tarvitaan paljon muutakin kuin porkkanaa. Itse ostan aina -50 %:n tarjouksesta ja tulee taatusti edullisemmaksi kuin tehdä itse (uunin lämmityskin maksaa).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

En syö niin paljon joulunakaan. 2 pientä lootaa riittää kahdeksi päiväksi. Perunaloota ja lanttuloota. Siihen muutama kinkkuviipale ja salaattia.

Vierailija
8/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei eurolla kyllä tehdä.porkkanalaatikkoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Koska laatikot ovat todella halpoja valmiinakin, ja valmistus vaatii sekä aikaa, taitoa, työvälineitä että sähköä. Pienen määrän valmistus ei kannata.

 

Richplainaus.

Nimenomaan ei ole halpoja. Valmistus ei myöskään vaadi mitään taitoa, ihan alkeellinen ruoanlaitto-osaaminen riittää. Vai mitä vaikeaa on esim. perunoiden kuorimisessa ja niiden viipaloinnissa? Onko veitsi + leikkuulauta kovinkin erikoinen työväline? Paljonko Suomessa on talouksia joissa ei ole sähköä?

Miksi pitäisi valmistaa vain pieni määrä? Tekee täyden vuoan ja siitä syö monta päivää.

Vierailija
10/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Nuo einekset on lisäksi älyttömän hintaisia nykyään. Joku kermaperunat maksaa yli 10€/kg. 

Ei mitään järkeä. Perunat on tarjouksesta isoissa säkeissä käytännössä ilmaisia, ja yksi kermapurkki ei paljoa maksa.

Minusta ovat halpoja. Itse syön vain valmiseineksiä, valmiita kahvileipiä, jäätelöä ja suklaata. Ruokalasku noin 250 euroa kuukausi. Halpaa ja vaivatonta. Turha itseään rasittaa jonkin ruoanlaiton ja leipomisen kanssa. Varsinkin kun ei omista tiskikonetta ja kaikki olisi tiskattava käsin. Mieluummin käytän aikani netin selaamiseen ja kirjojen lukemiseen, kuin ruoanlaiton kanssa näpräämiseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän pelistä porkkanoista porkkanalaatikkoa tehdä. Tuleehan siihen puuroriisiä, kermaa, maitoa, kananmunaa, siirappia, mausteita. 

Vierailija
12/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Koska laatikot ovat todella halpoja valmiinakin, ja valmistus vaatii sekä aikaa, taitoa, työvälineitä että sähköä. Pienen määrän valmistus ei kannata.

 

Richplainaus.

Nimenomaan ei ole halpoja. Valmistus ei myöskään vaadi mitään taitoa, ihan alkeellinen ruoanlaitto-osaaminen riittää. Vai mitä vaikeaa on esim. perunoiden kuorimisessa ja niiden viipaloinnissa? Onko veitsi + leikkuulauta kovinkin erikoinen työväline? Paljonko Suomessa on talouksia joissa ei ole sähköä?

Miksi pitäisi valmistaa vain pieni määrä? Tekee täyden vuoan ja siitä syö monta päivää.

 

Miksi edes tätä jaksat ihmetellä? Anna ihmisten syödä jouluna valmista, jos haluavat. Ei haittaa sinua millään lailla. Laatikot ovat valmiinakin halpoja.

 

Hyvää ja levollista joulun jatkoa sinulle!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Eihän pelistä porkkanoista porkkanalaatikkoa tehdä. Tuleehan siihen puuroriisiä, kermaa, maitoa, kananmunaa, siirappia, mausteita. 

Siis pelkistä 

Vierailija
14/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Nuo einekset on lisäksi älyttömän hintaisia nykyään. Joku kermaperunat maksaa yli 10€/kg. 

Ei mitään järkeä. Perunat on tarjouksesta isoissa säkeissä käytännössä ilmaisia, ja yksi kermapurkki ei paljoa maksa.

Minusta ovat halpoja. Itse syön vain valmiseineksiä, valmiita kahvileipiä, jäätelöä ja suklaata. Ruokalasku noin 250 euroa kuukausi. Halpaa ja vaivatonta. Turha itseään rasittaa jonkin ruoanlaiton ja leipomisen kanssa. Varsinkin kun ei omista tiskikonetta ja kaikki olisi tiskattava käsin. Mieluummin käytän aikani netin selaamiseen ja kirjojen lukemiseen, kuin ruoanlaiton kanssa näpräämiseen.

N. 10€ päivä yhden henkilön ruokiin ei kyllä ole halpaa. Selaat siis nettiä ja luet kirjoja päivät pitkät? Joutavanpäiväistä touhua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei vuuat riitä. Pitää siis ostaa vuokia.

Ei riitä euro. Porkkana maksaa jo sen euron. Kokeilin hevihävikki bataatista tehdä laatikkoa. Oli jees ja maksoi sen euron. Eikä vuokia tarvinnut ostaa. Omat riitti.

Vierailija
16/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuka nyt ruokaa ehtii laittamaan, kun pitää hakea neljä kertaa kuukaudessa töitä? Kiirettä pitää!

Vierailija
17/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse asiassa hinnaksi tulisi suunnilleen sama itse laitettuna, ja lisäksi itse tehtynä on aina epäonnistumisen mahdollisuus, jolloin satsattu raha menisi hukkaan. Laatikot ovat todella halpoja eineksinä, joten ei ole yhtään tyhmää ostaa niitä kaupasta. Perinteiset jouluruuat ovat muutenkin todella halpoja. Kinkun hinnasta en tiedä, koska en syö lihaa, mutta kaikki muut perinteiset jouluruuathan ovat halvimpien arkiruokien hinnoissa. Hintavaksi jouluateria muuttuu vasta silloin, jos siihen lisää sellaisia ei-niin-perinteisiä ruokia kuten juustotarjottimen tai jotain vastaavaa. Mutta riisipuuro, sekahedelmäkeitto, laatikot, herneet, joululeipä, yms. ovat halpoja.

Vierailija
18/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eurolla älyttömän ison vuoallisen porkkanalaatikkoa? Taisit tarkoitta lautasellista?

Vierailija
19/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syön vain omatekemiä laatikoita

Laatikkoleuka

Vierailija
20/81 |
25.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Yks sama mitä syö, paskaksi se kumminkin muuttuu vatsalaukussa.

Kyse olin rahasta / taloudellisuudesta. Ei paskasta. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme viisi