Väsyttääkö muita perhe-elämä välillä??
Tuntuu, että olemme molemmat miehen kanssa tosi väsyneitä nyt tähän perhe-elämään... Kun se on sitä yhtä ja samaa päivästä toiseen. Tai ainakin siltä tuntuu.
Eli elämä koostuu melkein pelkästään lapsista, meidän töistämme ja talon siivoamisesta ja hoidosta. Millekään muulle ei oikeastaan ole tällä hetkellä aikaa kun lapsia on KOLME alle kouluikäistä!!
Haluja kaikenlaiseen kyllä olisi, miehellä ois vaikka mitä harrastuksia jäissä ja itsellänikin palava halu harrastaa esim. liikuntaa. Mut ku aikaa eikä mahdollisuutta ei juuri ole:(((.
Lapsista nuorin on vasta vuoden, sairastelee paljon ja toinen vanhemmista lapsista on tukea tarvitseva erityislapsi jota ei niin vain kelle tahansa edes hoitoon jätetä.
Anoppi on ainut joka lapsia satunnaisesti hoitelee, mutta ei hänellekään aina viitsi lapsia jättää.
Onko muita joilla ainakin ajoittain tuntuu että elämä on sitä yhtä ja samaa???
Tuntuu, ettei meillä edes paljon vieraita käy eikä meitä kutsuta kyläänkään. Huoh.
Kommentit (10)
Opiskelen tällä hetkellä. Toinen lapsista on kroonisesti sairas. Mulla on kuitenkin paljonkin muutakin elämää kuin " perhe-elämää" , tosin lapset kulkee mukana kaikkialle. Ovat hyvinkasvatettuja ja voin häpeilemättä viedä heitä minne vaan. Tapaan ystäviä, kutsun meille kotiin tai nähdään ruokaravintoloissa ja olen aktiivinen järjestötoiminnassa yms.
Asiaa helpottaa, että asun Helsingissä. Aina on paljon tekemistä, kaikenlaisia ilmaistapahtumia ja lasten juitsuja, jonne mennä. Ei ole pelkkää kotityötä tämä elämä.
mutta samoja ongelmia on. Koittakaan onnistuisko semmonen, että 2 kertaa viikossa tai edes kerran vkossa on omaa aikaa sekä äitillä ja isällä. Silloin voi käydä jotain harrastamassa. Ja palkatkaa silloin tällöin vieras hoitaja, ja käykää miehen kanssa yhdessä, elokuvissa tai vaikka sulkapalloa pelamassa. Maksaahan se, mutta kyllä tekee hyvää parisuhteelle olla vähän kaksinkin.
Ei tänne meille mitään hoitajia niin saakaan, asumme maalla aika kaukana kaikesta. Ei toimi MLL eikä mikään muukaan lastenhoitopalvelu!
Ja täytyy myöntää että täällä on aika tylsää. Haaveilen kaupunkiin muutosta, olisi enemmän tekemistä lastenkin kanssa. Nyt tää on tätä samaa pihalla olemista ja harvoin sitä jaksaa kauemmas lähteäkään:((. Tai no kyllähän me käymme, mutta emme usein.
Eikä uusiakaan ystäviä oikein maaseudulta tätä nykyä löydy.
ap
maalle..minä en.. Onko siellä yläastetta tai lukiota, vie ilmoitus jossa haet lapsenvahtia, eiköhän sieltä joku asiallinen nuori löydy.
t.5
Lapsia on kaksi, hommaa hirveästi.
Mekin asutaan Hesassa ja liikun paljon lasten kanssa yksinkin. Ei mökkeydy.
millaista oli ? mitä kannattaa ostaa yms ? (työkaveri suositteli meripihkaa)
Ei tänne ketkään yläasteikäiset nuoret halua lapsenvahdiksi tulla. On liian kaukana ja millä he tänne pääsisivät? Naapureina meillä on enimmäkseen vanhempia ihmisiä, ei ole teini-ikäisiä.
Kyllä usein olen ajatellut, että taajamassa olisi enemmän aktiviteettia ja tekemistä. Meilel kaikille.
En hae niinkään jatkuvaa omaa aikaa ilman lapsia. Mutta kun kyllästyttää tämä tavallinen arki! Ehkä olemme sitten huonoja keksimään tekemistä? Vai mitä te muut teette näin arki-iltaisin? Me emme juuri koskaan lähde minnekään. Vauva menee jo klo 19-20 nukkumaan ja on hankala lähteä pidemmäksi pois kun pitäisi tulla niin aikaisin kotiin jo. Just kun kaupunkiinkin on 40 km matkaa...
ap
Paljon voi kyllä syyttää itseään, kun olen niin saamaton ja mielikuvitukseton. Mutta tosiaan meilläkin nuo univelat verottaa tätä elämää.
Harmi kun tuon kolmosen pitikin olla noin unihäiriöinen. Varsinkin kipeenä ollessaan ei nuku kuin tosi lyhyissä pätkissä. Äsken laitoin pienen nukkumaan ja nukkui taas vain 20 min. eikä nukahda uudestaan, ei!! Ja viime yö oli tietysti aivan mahdoton taas.
ap
Mutta se on vain hetki ja kohta ne lapset muuttaa pois kotoa. Eli kun ne lapset on hankkinut, niin täytyy vaan kestää.