Kertokaa, miksi painoni putoaa niin hitaasti: Syön n. 1300 kcal päivässä, juoksin viime viikollakin 28 km ja kävelin 9 km.
Päivän kalorit vaihtelevat noin 1200-1500. Ja liikuntaa tulee siis useampi tunti viikossa.
Miksi painoni putosi viime viikolla vain 300 grammaa??? Mä en kestä. Tekis mieli heittää hanskat tiskiin.
Kommentit (6)
Syöt liian vähän, jos et ole hurjan pienikokoinen (ja laihduttaja harvemmin on). Säästöliekki ei ole mikään urbaani legenda. Muuten keskitysleireiltä ei olisi kukaan selvinnyt.
Ovatko mittasi muuttuneet? Liikunta muokkaa kroppaa ja paino ei aina putoa vaikka laihtumista tapahtuu.
Painon pudotuksessa on tasanteita, sitkeys palkitaan.
Miten voit mitata 300 g? Se on lasillinen vettä. Paino voi vaihdella tuon verran ja moninkertaisesti päivän aikana.
Omat ja kaikkien kavereiden kokemukset ovat ihan samanlaisia; alkuun ei näytä tapahtuvan mitään ja sitten yht' äkkiä paino tipahtaa pari kiloa kerralla. Sitten taas jämähtää johonkin lukemaan, mutta jos vielä tiukennat kuntoilua ja syöt välillä päivän ajan enemmän (ettei elimistö totu noihin kalorimääriin) niin painon pitäisi jatkaa tippumistaan. Ystävä treenaa parhaillaan fitnes-kisaan samankaltaisella ohjelmalla kuin ap sinulla, ja hän kertoi että nimenomaan noin portaittaista on tuo painon tipahtaminen, vaikka treenaa melkein ammattimaisesti!
Loppujen lopuksi kai harvalla tippuu kilot tasaiseen tahtiin, vaikka niin luulisi käyvän. Se yleinen " 500 g / vko" lienee jonkun ajan keskiarvo, ei mikään nyrkkisääntö että joka viikko tippuu juuri noin paljon.
Kunhan jaksaisit jonkun kuukauden noin tiukkaa ohjelmaa, niin aivan varmasti paino siitä tippuu! Kun kuluttaa enemmän kuin syö, ei elimistö voi muuta kuin alkaa käyttämään kropan vararavintoa, siis rasvaa. Niin se vaan on. Tsemppiä!!
Taidan pysytellä tällä linjalla jatkossakin.
BMI:ni on tällä hetkellä noin 25. Yhteensä olen laihtunut noin 5 kiloa alkuvuoden aikana, mutta nyt kahden viikon ajan olen kuulunut Keventäjiin, jossa olen laihtunuut puolitoista kiloa.
Liikuntaa on aika vaikea lisätä - ei ole aikaa eikä intoa enempään. Voisin kyllä lisätä esim. sauvakävelyä jonkin verran. Salilla varmaan pitäisi käydä, mutta se ei ole mahdollista ennen toukokuun puoliväliä.
Mietin myös, että voisin pitää syödä vaikka kerran viikossa esim. 1800 kcal, tai sitten joka kolmas päivä esim. 1600 kcal, jotta kroppa ei totu tuohon 1300 kaloriin.
No ehkä tää tästä. Pitää vaan malttaa mielensä.
Kiitos neuvoista.
ap
Kova treenaus ja liika veden nauttiminen kerää nestettä lihaksiin.
Elimistö menee säästöliekille , luulee että näet nälkää ja pitää väkisin kiinni ylimääräisestä rasvasta.