Paljonko menee rahaa jouluruokaan?
Paljonko sinulla tai perheelläsi menee rahaa jouluruokiin?
Kommentit (36)
Asun yksin.Ehkä noin 50 euroa menee.
Laskin, että semmoinen 150e ruokaan ja leivontaan, herkkuihin, juomiin 50e. Tein kauppalistan juuri. Tuohon ruokaan sisältyy 5 kg:n kinkku, laatikot, salaatit, vähän kalaa ym. Meitä on viisi ruokapöydässä ja ruoka riittää useaan annokseen. Ei siis kovin kallista.
Ei tarvitse paljoa sillä en hotki ruokaa. Minä nautin siitä.
En ole jouluruuan ystävä, eikä muukaan perhe sitä ole, syödään tasan yksi jouluateria ja sen hinta on meidän perheelle varmasti alle 100e.
Vierailija kirjoitti:
Laskin, että semmoinen 150e ruokaan ja leivontaan, herkkuihin, juomiin 50e. Tein kauppalistan juuri. Tuohon ruokaan sisältyy 5 kg:n kinkku, laatikot, salaatit, vähän kalaa ym. Meitä on viisi ruokapöydässä ja ruoka riittää useaan annokseen. Ei siis kovin kallista.
Meitä kaksi ja luulisin että satasella pärjätään. Sisältäen muutaman kilon kinkun ym. Teen laatikot itse ja lohen myös graavaan itse. Leivon myös joten perinteiset jutut. Minustakaan ei kovin kallista.
Se menee, mitä sattuu silloin vielä olemaan jäljellä. Nyt on tilillä 141 euroa ja lisää tulee vasta ensi vuoden puolella. Koetan mennä jouluun asti hernekeitolla ja kaurapuurolla, että jotain extraa saisi hommattua kun muualla opiskelevat nuoret tulevat kotiin.
Laatikot saa edullisesti tehtyä, nytkin S marketissa lantut, porkkanat, punajuuri 2 kg / 0,99€ ja pakastettu lohifile Prismassa 9,90 kg. Nämä haen huomenissa ja tsekkaan samalla löytyykö jotain gluteenittomia pipareita, torttuja tms joulujuttuja jo -30% aleista.
Sellainen vanhanaikainen suomalainen jouluruoka, josta pidämme, on edullista. Se kallein, kinkkukin, on joka vuosi vähän pienempi, kun kasvissyöjiä ja vegaaneja on perheessä enemmän. Piirakat (munavoineen), rosolli ja laatikot eivät paljon maksa. Juustot ja jälkiruoat toki jonkun verran. Onnekseni kukaan ei meillä pidä kalasta joten noin 15,- eurolla per pää kyllä selviämme. Juomat erikseen.
Vierailija kirjoitti:
Asun yksin.Ehkä noin 50 euroa menee.
Ite en asu yksin ja menee vähemmän
Ei mene ollenkaan rahaa jouluruokiin, kun emme vietä joulua muutenkaan.
Ei kovinkaan paljon, teen laatikot itse, lasten kanssa kinkun hinta jaetaan. Joulu ei ole koskaan ollut perheessäni ylenmääräistä mässäilyä. Lahjoistakin on luovuttu lasten aikuistuttua.
Tilaan cateringista osan jouluruuista kahdelle hengelle, niin noin 200 euroa. HIntaan ei sisälly kinkkua, koska emme syö kinkkua.
Ei mitään tietoa, menee mitä menee, pelkästään suklaat kustantanee n.100€.
Alle viisi euroa. Ostan vain yhden jouluaterialaatikon.
Saapa nähdä. Tällä hetkellä kauppatilauksen loppusumma 110 euroa, siihen voi vielä tulla jotain lisäystä. Kalat haen Rekosta, yht 35e. Punaviiniä haen 2 pulloa, yhteensä n. 30e. Glögit on jo, 5 ploa 25e. Kinkku tulee pieneltä paikalliselta palvaamolta, 14,90e/kg palvattuna, eli 6kg kinkku noin 90e.
Mitä tästä nyt tulee yhteensä, 290e. Meitä on 6 henkeä syömässä aattona ja aaton jälkeen ruokaa riittää vielä useammalle päivälle.
Eiköhän reilusti alle satasella pärjätä, meitä nelihenkinen perhe. Laatikot teen itse, lisäksi ostan rosollia, saaristolaisleipää, teen graavilohemoussea ja sienisalaattia. Kinkkua en itse syö, mutta muut perheestä kyllä syö. Alkoa en käytä.
0€ kun menen tyttären appivanhemmille joulupöytään. Voi olla että käyn Ikean joulubuffan syömässä ennen joulua, ei sekään paljoa maksa
1000€ ruokaan ja 500€ alkoholiin