Rahat todella tiukilla + laihduttaminen. Edullisia ruokia mutta ei ravintoköyhää höttöä. Ideoita?
Olen laihtunut kyllä jo +20 kg. Olen tehnyt sen syömällä puhdasta hyvää ruokaa, joka on kalliimpaa kuin perus makaronilaatikko enkä myöskään ole syönyt leipiä koska ei ole tarvinnut sen hyvä ravinnon rinnalle mitään ns ylimääräistä lisäksi.
Nyt tuli kuitenkin kuukausi johon sitten pamahtikin todella paljon menoja ja rahat on tiukilla, ihan muutamista kympistä puhun ja täytyy pärjätä reilun viikon.
Olen syönyt nyt kerran päivässä koska varaa ei yksinkertaisesti ole enempää. Onneksi kroppani kestää hyvin paastoamista kuitenkin. Olen nyt syönyt myös todella edullisesti. Eli ruisleipää, johon päälle kananmunaa. Sitten jauhelihakeittoa tai keittoja, raejuustoa. En muuta.
Mitään ranskalaisia ja sellaista en kyllä syö. Enkä tahdo liian höttöä esimerkiksi vehnää/pastaa. Tulee todella huono olo sellaisista.
Kommentit (11)
Mitä me teemme tällä tiedolla, ap?
Ravitsevan ja kaloripitoisen ruuan syöminen tulee kyllä halvaksi. Ei tarvitse syödä usein ja paljon.
Lihaa ja kasviksia ja kaikki ruuat normaalirasvaisena. Ei kaada taloutta ja laihtuu, jos on siihen tarve.
Käy kalassa ja syö kalaa. Ei maksa muuta kuin kalastamisen ja perkaamisen vaivan.
Pakastevihanneksia ja kananmunia. Tomaattimurskaa ja papuja. Täysjyväkaurahiutaleita. Täysjyväpasta on hieman täysjyväriisiä edullisempaa. Puuroon voi laittaa lisäksi esim auringonkukan tai chiansiemeniä. Ne ei ole kalliimmasta päästä siemen & pähkinä -osastosta.
Rasvaista jauhelihaa ja kananmunia. Hintalaatusuhteeltaan ylivoimasta suhteessa ravintopitoisuuteen.
Broileriwokkia! Broileri on edullista ja esimerkiksi pakstevihanneksi ovat edullisia ja niitä saa syödä todella paljon. Älä välitä taas noista muutamista ankeuttajien kommenteista, jotka eivät yritäkään auttaa sinua. On hienoa, että olet onnistunut jo nyt, vaikeintahan on saada paino pysymään laihdutuksen jälkeen, mutta pärjäät!
Perunat, pitää vaan jäähdyttää jääkaapissa. Kaurapuuro jonka saa vedenkeittimellä veden keittämällä. Kananmunat. Maustamaton jugurtti. Kaali.
Vierailija kirjoitti:
Syöt mitä "tavallisestikin", mutta 10% vähemmän. Ei ole laihduttamunen rakettitiedettä.
Mikä teitä vaivaa, jotka ette lue sisältöä mutta kuitenkin on suuri tarve tulla pätemään?
Syön kerran päivässä tällä hetkellä voidakseni syödä edes sen kerran päivässä. Tietty pari päivää paastoakaan ei haittaisi ja siihenkin olen valmistautunut henkisesti jos tarvitsee.
Kyse oli ideoida nyt mahdollisimman halpaa mutta ravinteikasta ruokaa. Eli ei höttöä koska se turvottaa ja ällöttää. Mutta tässä tulikin jo muutamalta ihan hyviä ideoita. Kananmunat on kyllä pelastus, niitä syön joka päivä. - ap
Syöt mitä "tavallisestikin", mutta 10% vähemmän. Ei ole laihduttamunen rakettitiedettä.