millaisilla aterioilla keski-ikäinen pysyy hoikkana?
terveisin epätoivoinen. tuntuu, että mahdoton tehtävä, ja myös se että miten pitäisi liikkua? ei liikaa ettei mene ylikuntoon mutta kuitenkin siten että keho pysyy kunnossa? miten keski-ikäiset naiset teetye sen, joilla on keho hoikahko?
Kommentit (70)
Juon vaan vettä. En ole vuosiin enää syönyt yhtään mitään. Eikä mitään voisi syödäkään, jos Ilta-lehtiin on uskominen.
Ei voi syödä kun ruoansulatus ei enää toimi. Elimistö on rikki.
Mulla on Pricilla Presley dietti, kun tulee nälkä syön omenan.
Syön isoja annoksia, mutta yleensä vain kerran päivässä. Tiukalla pätkäpaastolla kalorimäärä pysyy väkisinkin kurissa. Kroppa tottui uuteen rytmiin parissa viikossa niin, ettei nälkäkään vaivaa kuin harvoin.
Syömällä vähemmin ja liikkumalla enemmän, siinä hoikkuuden salaisuus.
Ei sitten pisaraakaan alkoholia!Muuten saat viini vatsan kuten itselläni.
Minä syön vatsan täyteen, mutta vain kolme kertaa päivässä. Syön vain, kun on nälkä.
Vierailija kirjoitti:
Syömällä vähemmin ja liikkumalla enemmän, siinä hoikkuuden salaisuus.
Joskus tuo jankutus on pitänyt paikkansa, mutta ei enää. Ihminen tarvitsee tietyn määrän kaloreita päivässä että koneisto toimii, ja liikunta vaan lisää ruokahalua. Neuvoisin ap:tä ottamaan yhteyttä ravitsemusterapeuttien joka neuvoo mikä ruokavalio olisi sinulle hyvä.
Valitsen nautintoni,valitsen viinin.In vino Veritas,siihen päälle suihkaus nikotiinisuusumutetta.Avot.
Vierailija kirjoitti:
Minä syön vatsan täyteen, mutta vain kolme kertaa päivässä. Syön vain, kun on nälkä.
mitä syöt sitten niillä aterioilla? et varmaan kummoisesti, riippuu toki mitoista
Vierailija kirjoitti:
Ei sitten pisaraakaan alkoholia!Muuten saat viini vatsan kuten itselläni.
Hei apua, mikä on viinivatsa? 😅
Mulla kestää syödä noin 1200 kcal päivässä että en liho. Kun työ ei liikuta, ei riitä että liikkuu keskimäärin 1.5h päivässä, energian tarve on silti tosi minimaalinen.
N45, 165cm
Sokeri ja hiilihydraatit (etenkin vehnä) minimiin.
Syö kalaa, kanaa, riistaa, nautaa, kasviksia, juureksia, marjoja, hedelmiä, sieniä, papuja, pähkinöitä, tummaa suklaata, kaurapuuroa, kvinoaa, ruisleipää maltilla.
Pois kaikki karkit, leivonnaiset, alkoholi (jos joskus niin lasi pari punaviiniä), sipsit, sokerilimut, pastat, vaalea leipä, riisi.
Tingin syömisestä,jotta voi illalla taas tissutella pääaterioilla syön papuja ja tonnikalaa en muuta.En syö juustoa en makeita liikun lähes päivittäin käyn avannossa mutta en laihdu viiniäni en suostu jättämään!
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei sitten pisaraakaan alkoholia!Muuten saat viini vatsan kuten itselläni.
Hei apua, mikä on viinivatsa? 😅
Etkö lue uutisia kaikki alkoholi kerryttää vyötärölihavuutta!
Yksi keskikokoinen lämmin ateria päivässä. Kasviksia, kalaa, maaeläinten lihaa. Lisäksi joka ilta lautasellinen puuroa marjoilla ja pähkinöillä / mantelivoilla. Herkutteluakin, eli kohtuullinen määrä esim. suklaata tai jäätelöä joka ilta.
Tärkeää: jos syön jonain päivänä enemmän kaloreita, syön seuraavana päivänä vähemmän. Minulla kompensaatio tapahtuu luontaisesti, eli ei edes tee mieli syödä kovin paljon seuraavana päivänä, mutta jos ei tapahtuisi, kompensoisin tietoisesti, koska en halua lihoa.
Ei alkoholia. Juomina vain aamukahvi ja vesi. Joskus lisään kuumaan veteen teelusikallisen hunajaa. Olen makean ystävä.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Voin kertoa viikon päästä. Työpaikalla on sellainen timmi taskuraketti joka pistäisi jopa nuoret naiset häpeämään kroppaansa. Ikää hänellä on n. 45.
Normaaleilla ruokavalioilla? Ainoa tapa tulla läskiksi minkään ikäisenä on syödä paskaa päivästä toiseen. Kannattaisiko jättää se paskan syöminen?
Vastaus on helppo. Pitää juosta kanojen perässä.
Jos kanat tuntuvat liian nopeilta, pitää tyytyä muniin.