Tuleeko kellään muulla kevätauringosta tosi huono olo?
En voi olla yhtään ulkona ja sisällä sälekaihtimet kiinni ja verhot päällä. Tällaista ollut aina, en tajua miksi en kestä tätä kirkasta aurinkoa ollenkaan?
Kommentit (16)
Alkaa pöyrryttämään, päätä särkee, ei pysty syömään, ei jaksa tehdä mitään... odottaa vaan että tulee pimeää. Tuntuu että kukaan ei oikein ota tosissaan tai ymmärrä tätä. En pysty yhtään olemaan ulkona tai niin että verhot auki. Eikö kellään muulla ole näin? Ja siis keväällä vain. kesäällä aurunko ei haittaa.
Kesällä ei niinkään, kai siihen on tottunut.
liekö tottunut talvella niin pimeään vai mikä olisi
Nyt on ollut pää kipeä ja jotenkin kuumeinen olo jo kolme päivää. Eli sen ajan, kun tuo mollikka on taas paistanut. Ihana oli käydä ulkona, kun ei näkynyt aurinkoa missään mutta nyt on taas ulkoilu yhtä tuskaa. Kesällä on vähän helpompaa mutta silloinkaan en pysty olemaan kauan auringossa. Aurinkolasitkaan eivät oikein auta tähän vaivaan.
Vaikka tosi harmillistahan se on. Minullakin on migreeni, mutta tästä auringosta ei tule migreeni vaan muuten vaan tosi huono olo ja se menee illalla pois, kun pimenee, joten ei voi olla migreenikohtaus. Miten muuten miehenne suhtautuu? Minun aina jotenkin syyllistää kun en tykkää lähteä ulos. Mieheni nauttii nyt aurinkopäivistä ja haluaisi olla paljon ulkona. Mistähän tämä vika voi johtua?
ap
kevätauringossa ilman peittävää hattua *ja* aurinkolaseja! Joskus niistäkin huolimatta.
eli se että kuuntelen sitä etovaa oloa ja välttelen aurinkoa (en esim istu auringon puoellel bussissa, kävelen varjoisalla puolella katua) estää kohatusta tulemasta.
Minulla kirkas valo (myös keinovalo) on yksi kohtaukselle altistava tekijä (muita: stressin laukeaminen, unenpuute, tupakansavu, matalalle päässyt verensokeri, krapula)
Oho, aiheestahan löytyikin valmis keskustelu!
Haluaisin jo mennä ulos, mutta kevätaurinko tekee kipeäksi.
Onko kohtalotovereita?
Olen jo kymmenisen vuotta potenut välillä huonoa oloa, ellotusta, päänsärkyä ja muuta epämääräistä oireilua aina keväisin. Päässä on paineen tuntu, eikä mikään tekeminen tunnu mahdolliselta. Kevätaurinko paistaa ikkunan läpi koko aamun ja aamupäivän, mikä riittää aiheuttamaan päänsäryn ja väsymyksen. Pahemmaksi olo muuttuu heti jos menen ulos, ja varsinkin jos koetan istua aloillani auringonpaisteessa.
Vältänkin nykyään keväisiä terasseja ja esimerkiksi vapunviettoa, koska tiedän jo valmiiksi, että tulen huonovointiseksi. Niin. Enkä siitä "simasta", vaan siis ihan auringonvalosta.
Aiheuttaako kirkas kevätaurinko muille saman?
Olen kirjannut oireita nuorempana ylöskin, mutta siitä huolimatta vasta viime vuosina alkanut tosissani uskoa havaintoihini. Oireet nimittäin sijoittuvat aina nimenomaan kevääseen – juuri tähän aikaan kun aurinko alkaa ensimmäistä kertaa paistaa useimpina päivinä. Valo tuntuu kipeältä ihollakin. Olo on kuin vampyyrilla. Myöhemmin kesällä päänsärkyä ei enää esiinny ja voin olla auringossakin.
Mutta nyt kehossa on sairas olo. Auringonvalo taittaa kaamosmasennuksen ja tuo virkeyttä henkiseen jaksamiseen, mutta lamauttaa fyysisesti. Silmät ovat kipeät ja ajatukset kankeita. Kuin olisin kuumeessa, vaikka kuumetta ei nousekaan.
Kellojen kääntämisestä on jo niin kauan, ettei sillä voi olla asian kanssa tekemistä. Taipumusta siitepölyallergioihin ei ole. Ja pilvisinä päivinä olo on taas normaali.
Ihmiset pitävät vähän outona, kun nökötän sisällä, eivätkä tunnu uskovan oireiluun.
Onko huhti-toukokuun kevätauringossa jotain erilaista? Onko kyse auringon valosta vai ehkä jostain muusta auringonsäteilystä, joka tekee minut kipeäksi nimenomaan vain keväisin?
Todellakin! Päätä alkaa puristaa, etova oksettava olo, paine silmien takana. Tekee mieli buutata itsensä torkahtamalla.
Ei migreeniä eikä tarvetta päänsärkylääkkeille. Hyvät yöunet takana.
Jotenkin se kontrasti on liian suuri ja varmaankin liittyy jotenkin hormonien erittymiseen.
Mutta ehdottomasti on sama vaiva täällä.
Mulle iskee outo väsymys kun keväällä valon määrä lisääntyy. Tulee tunne ettei kestä pystyssä. Se helpottaa yleensä muutamassa viikossa.
Odotinkin milloin tämä negistely alkaa 🤣🤣😅😅
Minulle maalis- ja huhtikuu ovat vaikeita kuukausia. En saa migreeniä tms. mutta olen saamaton, masentunut ja epämääräinen kauhuntunne vallitsee. Aivan kuin jokin määrittelemätön uhka vaanisi nurkan takana.
Vierailija kirjoitti:
...minulla on migreeni.
Sama.
Olin ennen aina ahdistunut keväällä, juuri kun aurinko paistoi hangille ja oli yhtä äkkiä kamalasti valoa. Yhdistin tuon ajan koulun kevätkokeisiin/kirjoituksiin yms.
Enää en tunne näin, onneksi, olen nyt reilu 3-kymppinen.