Miksi iso osa työttömistä ei halua ottaa tarjottua työpaikkaa vastaan?
Olen yrittänyt 20 työtöntä palkata firmaani töihin mutta kukaan ei halua ottaa työpaikkaa vastaan. Onko tuet niin suuret että 2500€/kk palkalla ei kannatta lähteä töihin?
Kommentit (72)
En voi jättää kavereita enkä äitiäni yksin koko päiväksi.
Provoilusi löyhkää pitkälle ja kauas... Samoin motiivisi päästä taas kerran räkimään työttömien päälle... Ei jatkoon... Mene ap töihin!
Onko tää jokin sellainen työ jossa VOI ansaita 2500, mutta käytännössä ei, eli joku provikkatyö.
Onko työmäärä suuri palkkaan nähden tai alkaa liian aikaisin? Oletko rajannut harjoitteluajan 3 kuukauteen tai ei liian pitkää aikaa? Onko sinulla myös joustavia työpaikkoja ja aikoja osalle. Oletko kokeillut ammattikorkeasta tai amiksesta suoraan.
Ei ole tarjottu mistään työtä. Työhakemuksia on tehty.
Työttömille ei missään tarjota paikkaa hopeatarjottimella.
Totuus on se, että siitä yhdestäkin työpaikasta taistellaan verissäpäin ja niitä taistelijoita on monta sataa per yksi työpaikka.
Kuukausipalkka ja työmaalla pitäisi asua 70 tuntia viikossa? Niin, miksi tyhmät työttömät eivät tartu tähän hyvään tarjoukseen?
Tämä on selitetty sinulle on satoja kertoja, ei enää jaksa.
Tässä tiivistelmä: katso peiliin!
Sieltä näkyy niin kurja työnantaja, että epätoivoisinkin työtön ottaa mieluummin karenssin kuin tulee sinulle töihin.
On ne, työttömyyskorvaus on 600€/kk. Sillä elelee herroiksi Suomessa!
Eli silkkaa sontaa oli tämäkin aloitus kun ap ei vaivaudu mitään vastaamaan asiallisiin kysymyksiin.
Kuule ap kerro nyt vielä tarkempi speksi työstä ?
- onko tyyliin siivousta kolmella eri paikkakunnalla päivittäin ja siirtymät omalla ajalla ja kustannuksella jne
- vai onko kyseessä yrittäjänä tehtävä työ johon muka etsit työntekijää vaikka todellisuudessa kyseessä yrittäjyys
- onko työajoissa vikaa?
- onko palkka sittenkin bonuspalkka?
- onko työ esim hierontaa happyend systeemillä ?
jne eli kyllä se vika voi olla työssä tai työnantajassakin jos työntekijää ei löydy.
Pistä vain reilusti yrityksesi nimi ja yhteystiedot tähän, niin saat vähintään satoja, luultavasti tuhansia hakijoita. Ai ei voi? Niinpä, koska et oikeasti hae työntekijöitä.
Jos tuolla palkalla työtön ei ota paikkaa niin joko muut työehdot on täysin kohtuuttomat, tai nämä työttömät ovat olleet alansa huippuammattilaisia mutta tarjoat huomattavasti vähemmän palkkaa mitä alan palkka kuuluisi olla.
Itse en työttömänä ole edes nähnyt työpaikkailmoitusta johon perus työtön voisi hakea ja palkka olisi kerrottu/palkkatarjous olisi edes sen 2000€/kk. En kertaakaan 5 vuoden aikana.
Ap run**aa hullunkiilto silmissään vastauksille kun sai mielestään sohaistua muurahaispesää. Se onkin ainoa pesä joka hänen ulottuvillaa edes jotenkin on. Siksi hän ei nyt ehdi vastailemaan enempää.
Nyt sinä "yrittäjä" ole sanasi mittainen ja laita työpaikkailmoituksesi julkisesti. Otan yhteyttä, kiitos. Terkkuja. Työnhakija Uusimaa.
Vierailija kirjoitti:
Nyt sinä "yrittäjä" ole sanasi mittainen ja laita työpaikkailmoituksesi julkisesti. Otan yhteyttä, kiitos. Terkkuja. Työnhakija Uusimaa.
Nyt ap tutisee vetelät lahkeessaan kun pitäisi muutakin tehdä kuin työttömiä haukkua.
Vierailija kirjoitti:
Jos tuolla palkalla työtön ei ota paikkaa niin joko muut työehdot on täysin kohtuuttomat, tai nämä työttömät ovat olleet alansa huippuammattilaisia mutta tarjoat huomattavasti vähemmän palkkaa mitä alan palkka kuuluisi olla.
Itse en työttömänä ole edes nähnyt työpaikkailmoitusta johon perus työtön voisi hakea ja palkka olisi kerrottu/palkkatarjous olisi edes sen 2000€/kk. En kertaakaan 5 vuoden aikana.
No ei nyt tarvitse olla edes huippuammattilainen, ihan tavallinen ammattilainenkin riittää monilla aloilla siihen, että ei vilkaisisikaan tuollaista ilmoitusta kohti. Jos AP hakee vaikka lääkäriä tai juristia 2,5 tonnin kuukausipalkalla, niin saa hakea maailman tappiin.
MItä työtä ja mitkä työajat? Epäilen että jotain on vialla jos ei tuolla palkalla kiinnosta.