Miehellä kipeä ja kovettunut kives,
mitä ihmettä voi olla?
Sama homma oli puolitoista vuotta sitten, vasen kives oli kosketusarka ja kivikova useamman päivän. Miestä ei saanut lääkäriin millään.
Sama kives on sittemmin ollut " surkastuneen" oloinen, pienempi kuin toinen.
Nyt taas mies valittelee saman kiveksen olevan kosketusarka ja kova. Yritän saada hänet vihdoin lääkäriin. Mitä ihmettä tuo voi olla?
Pelottaa tälläkin palstalla käsitellyt kivessyöpätapaukset. Eihän syöpä voi olla kipeä, eihän?
Kommentit (11)
Tiheämpi seksi, huoh. Imetys ja minipillerit -yhdistelmä vie kyllä halut niin tehokkaasti, ettei kahta kertaa useammin viikossa kykene mitenkään...
kun urologi sanoi että yleensä miehet tykkää tosta diagnoosista kovasti, kun hoitokeinona on seksi max kolmen päivän välein. ;-)
2
kysypä muuten mieheltä että onko sillä ton oirehtimisen osana se että kun laukeaa niin sattuu. tai siis jos laukeaa kun tuo vaiva on alkamassa tai lopumassa ja kipeää tekee. pahimmillaan olleessa ei varmasti huvita seksi.
2
no joo.
jos kuulostaa tutulta niin googlettakaapa eturauhastulehdus. vaikka puhutaan eturauhasesta niin leviää herkästi toiseen kivekseen myös.
ja vaikka usein vanhempien miesten ongelma niin myös nuorilla on paljon. esim minun mieheni oli 26 kun alkoi....
mutta lekuriin siis. suosittelen hyvää urologia. mukavampi olla asinatuntijan hyppysissä kun kalleuksia tarkastellaan.
pitää poistua pian,
2
Uskaltaakohan tuota miestä lääkäriin enää passittaakaan, jos pitäisi sitten suorittaa aviollisia aktiviteetteja nykyistä useammin " lääkärin määräyksestä" ...
Mieheni joutuu usein tekemään 3-6 vuorokauden työmatkoja, joten seksiin tulee taukoja. Onneksi on se nyrkkikyllikki olemassa.
Mies on taas töissä, mutta pitääpä kysäistä noista laukeamiskivuista ylihuomenna, kun hän taas kotiutuu. Eilisiltana ei kyllä valitellut yhtään, kun viimeksi seksiä harrastimme. Tänään sitten suihkussa huokaili kiveksen olevan todella kipeä.
ap
http: //www. fastiron. fi/sairaudet. php?id=1
Kopsaa linkki osoiteriville ja poista välit
niin pääset sivustolle jossa on näitä miesten sairauksia.
Miehesi on mentävä lääkäriin.
Syitä voi olla useampiakin tuohon vaivaan
uskon että hoitamaton tulehdus jonka aiheuttajana voi olla myös klamydia tms. ja on aiheuttanut kudosmuutoksia hoitamattomana
eturauhastulehdus
pahimmillaan jopa syöpä
????????
Tuus kertoilemaan miten kävi.
Täytynee yrittää saada mies tosiaankin lääkäriin. Huoh.
Tulen sitten kertomaan miten kävi.
ap
Kaikki oireet viittasivat lisäkivestulehdukseen. Kävin erittäin perusteelliset urologiset testit, joiden aikana menetin mm. peppureikäni neitsyyden. Mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei löytynyt. Reilun puolen vuoden jälkeen kivut hävisivät itsestään. Asia on edelleen sekä minulle että lääkärille täysi mysteeri.
Tuota peppuosastoon kajoamista se minunkin mieheni kauhuilee ja se taitaa olla päällimmäisenä syynä siihen, ettei lääkärille mielellään lähtisi ollenkaan.
Täällä pohjoisessa on lääkäritilannekin sellainen, että julkisella puolella pitäisi ensiksi käydä tk:ssa roplauttamassa alapäänsä jollain kandinräpsyllä, ennen kuin saa lähetteen erikoislääkärille. Kasvattaa taas kynnystä lähteä hakeutumaan tutkimuksiin.
ap
mars lääkäriin. jos tulee harvoin ja ei liity muita oireita niin kives-eturauhastulehdus tod näk. hoituu lääkkeillä MUTTA uusii todella ahkerasti. hoitona tiheä seksi, kuumat kylvyt ja välttää kylmällä istumista tai alapään paleluttamista.
meillä erittäin tuttua.
pakota se mies lääkäriin. pitäähän se nyt tutkia ja hoitaa. lääkkeillä on mukavampi olla.