Mikähän asetus oli jäänyt päälle, että työntövoimaa ei tullut tuohon lentokoneeseen?
Samanlaisia tapauksia on useita Lenturmatutkinnassa. Kaikissa inhimillinen syy, vääntänyt vahingossa väärästä vivusta. Mustalaatikko sen kertoo kyllä kunhan se avataan.
Kommentit (75)
Mutta miksi kone ei ole huutanut lähtiessä? Selvinnee muutamassa kuukaudessa kun laatikko tutkitaan.
Kaasari meni tukkoon tai sytytystulpassa oli piikki.
Asetan panokseni ruutuun "pilot error".
Onko kukaan selvittänyt, oliko jäänpoisto siiviltä tehty oikein ja ei liian varhaisessa vaiheessa? Meinanvaan et jos sakkasi sen takia? Yleinen tapaus myös tämä.
Laskeutumisasetukset olleet päällä, se on usein syynä.
Vierailija kirjoitti:
Paska poistoon.
Poista itsesi.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Paska poistoon.
Poista itsesi.
Poistatan ketjun.
Unohtivat tankata tai joku asetus estänyt polttoaineen syötön?
Lentoturmatutkinnassa on useita näitä tapauksia joissa työntövoimaa ei tule ja pilotit eivät ole hädässä huomanneet laskeutumisasetuksen tai vastaavan olevan päällä.
Autopilotin nopeuskäsky asetettu liian pieneksi. Lentoonlähtö tehty manuaalisesti mutta heti lentoonlähdön jälkeen kytketty autopilotti.
Tekoäly päätti että paras tapa säästää on sammuttaa moottorit.
Niin arvostan tuota Concordeaikakautta: Kaikki automatiikka ja tietämys oli miehistön korvien välissä. Tai aautomaattikaasu siinäkin vissiin oli jo? Mutta ei paljon muuta.
Nyt noissa vehkaissä on pelkkiä varmistusjärjestelmiä pieni kuorma-autollinen ja sen lisäksi softa ajaa. Kun vähänkään tuntee noita koodinvääntäjiä ihmisenä, joista yksikään ei tiedä itse lentämisestä hevon v.ttuakaan, niin ei ihme jos tulee vaaratilanteita. Keskellä atlanttia tulee jokin nopea tilanne johon pitäis heti reagoida, niin se autopilotti kysyy sulta googletyyliin, että haluatko tutustua uusiin ominaisuuksiin, I can walk you through? Tai halatko asentaa päivityspaketin nyt?
Se oli kauhea lento-onnettomuus, jossa ilmeisesti Usan ilmatilassa olleessa koneessa ilmanpaineet laskivat yllättäen todella nopeasti, eivätkä matkustajat tai edes lentäjät ehtineet laittaa happinaamareita. Kaikki koneessa olevat siis vaipuivat ensin tajuttomuuteen ja kuolivat hapanpuutteeseen. Konetta ei kuitenkaan voitu ampua alas kun konetta tutkimaan mennyt hävittäjä ei saanut varmuutta siitä, että kaikki olivat kuolleet. Joku olisi saattanut siis olla kuitenkin vaan tajuton. Kone sitten tippui jonnekin pelolle syrjäseudulle tai veteen kun bensa loppui.
Voi olla myös pilotin alkava muistisairaus. Lähimuisti brakaa. Vaikka juuri oli noustu kentältä ilmaan, niin pilotti ehkä unohti? Tai siis jäi epätietoisena miettimään, että ei helvetti, pitiks nyt nousta vai laskeutua?
Miten tuo Lentoturmatutkinta on saanut nuo kaikki tiedot haltuunsa? Vai, onko kaikki ohjelmassa kerrottu muka julkista tietoa? Useinhan tuossa on äänessä jotkut puolueettomat tutkijat ja lavastettuja ja dramatisoituja tilanteita siitä, mitä onnettomuuskoneessa muka olisi tapahtunut. Joskus silloin harvoin kun onnettomuuksissa on selviytyneitä niin nämäkin pääsevät ääneen. Ohjelmassa toki käsitellään myös vaaratilanteita ja niissä nyt on todennäköisemmin selviytyneitä kuin varsinaisissa onnettomuuksissa. Hirveästi vaan noita tapauksia kuitenkin on kun tällä ohjelmalla riittää kerrottavaa.
Pääasia, että suomalaisia ei kuollut.
Bensahana unohtunut, eivät muistaneet avata?