Entinen koulukiusaaja ei ole automaattisesti hirveä ihminen aikuisenakin
Täälläkin oli keskusteluketju jossa lueteltiin lapsena kiusaamista harrastaneiden nykyisiä ammatteja. Kauhisteltiin miten entinen kiusaaja voi olla vaikkapa opettaja tai sairaanhoitaja. Tietenkin osa koulukiusaajista on oikeasti niin häiriintyneitä, että jatkavat samaa aikuisenakin. Mutta ihminen voi myös muuttua todella paljon, katua ja oppia virheistään. Ei ole automaattista, että entinen kiusaaja on aikuisenakin samanlainen. Moni saattaa haluta myös myöhemmässä elämässään saada jotain hyvää aikaan ja pystyä vaikuttamaan asioihin esimerkiksi työn kautta.
Ja ei en ole itse ollut koulukiusaaja, olen ollut enemmänkin kiusattu. En vain ole samaa mieltä siitä, että menneisyys määrittää automaattisesti nykyhetken.
Kommentit (145)
Jos kiusaa vielä lukioiässä niin kyllä tuollainen pysyy mulkkuna koko loppuiän.
Olen samaa mieltä. Kiusaajissa on kolmea tyyppiä: 1. hyvän perheen psykopaatti-lapset, 2 brutaalit wt-amikset ja 3. tavalliset typerät lapset jotka aikuistuessaan ymmärtävät tehneensä väärin kun ovat menneet porukan mukana hölmöilyihin.
Kahteen ensimmäiseen ei toimi mikään, kolmas ryhmä sen sijaan usein muuttuu ja hämmästelee itsekin miten typerästi ja väärin toimi. Heitä ei pidä leimata kahteen ensimmäiseen, ovat ihan eri porukkaa.
On iso ero kiusaako tyyliin 8v ikäsenä vaiko 18v ikäsenä lukiossa/ammattikorkeassa/yliopistossa.
On totta, että se 8v voi varmasti vielä muuttua, mutta 18v ikäsenä harvoin se persoona enää muuttuu parempaan suuntaan. He oppivat vain esittämään olevansa kivoja, mutta sisimmästään ovat aina mätiä.
Käytöstä ei opita koulusta vaan kotoa, ja sen myötä se ei todennäköisesti koskaan muutu, niinkuin henkilön sukukaan ei muutu. Toki jos jokiöu irrottautuu alkuperäisestä elinpiiristään täysin, todennäköisesti jonkunlaista muutosta on odotettavissa
Entinen koulukiusaaja on tuleva työpaikkakiusaaja. Ei ne muutu.
Luonne ei mihinkään muutu iän myötä.
Mutta kiusatun ei tarvitse silti antaa ikinä anteeksi kiusaajalleen. Miksi turhaa sellaista tekisi? Ja aikuisenakin voi ihan hyvällä omallatunnolla dissata kiusaajaa, jos vastaan sattuu tulemaan.
Vierailija kirjoitti:
Luonne ei mihinkään muutu iän myötä.
Luonnehäiriö ei muutu, mutta muuten ihminen voi muuttua radikaalistikin. Tai siis käytös voi muuttua. Sadismi ei ihmisestä häviä, mutta ajattelemattomuus voi muuttua ajatteluksi ja sitä kautta muutokseksi.
Ei se perusluonne mihinkään muutu. Kivat ja mukavat nuoret ovat mukavia aikuisenakin ja mulkerot tulevia työpaikkakiusaajia.
Tapasin erään koulukiusaajan kun olimme jo 23-24-vuotiaita ja se aloitti tasan saman lapsellisen vittuilun jota se harrasti teininäkin. Muistan miten katsoin sitä säälinsekaisella virneellä alaspäin. Menetetty tapaus, vinoon kasvanut ihminen.
Mutta koulukiusattu on koska hänen elämänsä pilattii jo lapsuudessa
Kyllä he lähtökohtaisesti ovat läpeensä mulineita.
Ei nämä yhteiskunnan mätäpaiseet mihinkään muutu.
Vierailija kirjoitti:
Mutta kiusatun ei tarvitse silti antaa ikinä anteeksi kiusaajalleen. Miksi turhaa sellaista tekisi? Ja aikuisenakin voi ihan hyvällä omallatunnolla dissata kiusaajaa, jos vastaan sattuu tulemaan.
Ei tarvitse antaa mitään anteeksi, mutta ei voi myöskään mustavalkoisesti olettaa että ihmiset ovat ikuisesti samanlaisia. Jos vertaan 15-vuotiasta itseäni 45-vuotiaaseen itseeni on ero iso. Lapsellisuus, johdateltavuus ja kypsymättömyys voi mahdollistaa typeryyksiä, mutta tällaiset ihmiset kasvavat usein ulos tuollaisesta. Häiriintynyt ei siihen pysty, mutta suurin osa ihmisistä ei ole häiriintyneitä.
Oli tai ei niin mitään hyvää tai mukavaa sellainen ei elämäänsä ansaitse.
Vierailija kirjoitti:
Niin kaikki eivät varmaan ole, mutta suurin osa jatkaa sitä vielä aikuisenakin.
Ja osa on katkeria paskoja, jotka ei parane ikinä.
Vierailija kirjoitti:
Mutta kiusatun ei tarvitse silti antaa ikinä anteeksi kiusaajalleen. Miksi turhaa sellaista tekisi? Ja aikuisenakin voi ihan hyvällä omallatunnolla dissata kiusaajaa, jos vastaan sattuu tulemaan.
Kyllähän se kertoo myös kiusatusta, jos pitkänkin ajan päästä kantaa tuollaista kaunaa.
Ihan sama. Minulle hän on ikuisesti koulukiusaaja, jos satun menneisyytensä tietämään.
No useimmilla se kiusaaminen liittyy kusipäiseen persoonallisuuteen, joka ei siitä muutu miksikään vuosien varrella.
Niin kaikki eivät varmaan ole, mutta suurin osa jatkaa sitä vielä aikuisenakin.