mitä tapahtuu, jos asiakkaalla ei ookaan vara maksaa taksimatkaa perillä?
Kommentit (22)
Kuski kirjoitti vielä laskun (kotimatka + kotoa poliisilaitokselle + korko) mukaan, jonka poliisisetä aamulla ystävällisesti mulle ojensi. Kaiken huipuksi kaverilta lainattu satku (mummon markka-aikaa) löytyi käsilaukun sivutaskusta. Otti päähän, ankarasti.
asiakas antaa vaikkapa ajokortin/passin tms. pantiksi siitä, että suorittaa maksun ensi tilassa. Mikään pakkohan tällaiseen ei ole suostua, mutta kyllä siinä pollisilaitosreissusakin tuhlaantuu kallista työaikaa niin kauan, että periaatteessa vähemmän rahaa menettää, jos antaa asian vain olla.
Jotkut kuskit vievät asiakkaan takaisin lähtöpaikkaan tai jonnekin ihan muualle. Toisaalta jos kuskaa petosta yrittävän asiakkaan (kenties alkoholin vaikutuksen alaisena olevan) jonnekin 20 kilometrin päähän, niin se saattaakin olla heitteillejättö.
Niitä laskuja on aika kallista periä, jos asiakas ei maksakaan laskua. Taksimatkojahan ei yleensä tehdä laskuun, niin tuskin mitään perintätoimistoa kannattaa muutaman kymmenen euron takia laittaa asialle.
Jos asiakas tietää, ettei ole rahaa, niin miksi menee taksiin? Eihän kaupassakaan osteta ostoksia ja todeta kassalla, ettei mulla ole rahaa, mut otan nää kuitenkin nää ostokset, kun mulla on nälkä ja ihmisen täytyy syödä elääkseen.
tai huijaat taksikuskia, joka vie asian poliisille.
Taksikuski päätti tiedä minut putkaan ja elämäänsä kyllästynyt poliisi toteutti kuljetusammattilaisen arvion. Sitä en tiennyt, että se perustui turvallisuuteeni!
isäni on taksikuski, ja KOSKAAN vielä ei yksikään asiakas, jolle on lasku myönnetty, ole maksanut sitä ! Eli taksikuskit eivät todellakaan ota näitä asiakkaita enää kyytiin, joilla rahaa ei ole.
Vierailija:
Taksikuski päätti tiedä minut putkaan ja elämäänsä kyllästynyt poliisi toteutti kuljetusammattilaisen arvion. Sitä en tiennyt, että se perustui turvallisuuteeni!
Laskut kyllä menee perintään ja asiakas varmasti joutuu maksamaan laskun vaikka ulosoton kautta, aikaa tähän asiaan menee kyllä aika paljon. Laskuttajalle ei tule ylimääräisiä kuluja vaan ne peritään asiakkaalta.
Mutta kivahan se on, että taksikuskien ja poliisiviranomaisten yhteisymmärrys (=rangaistuksen halu) toimii. Ja maksoin laskun heti seuraavana arkipäivänä, että merkitkää taksikuskien tyttäret se heti johonkin ennätystenkirjaan.
kai ymmärrät, että vuosien mittaan takseille ja poliiseille on tullut todellinen riesa näistä " ei mulla ookaan rahaa" asiakkaista ! Eivät he voi mitenkään tietää, että juuri sinä sitten oletkin se poikkeus, jolla oikeasti oli rahat hukkuneet etkä olisikaan huijari tms. Ja että sinä sen laskun maksaisitkin, kun 99% niistä tapauksista ei maksa !
Kuten totta on sekin, että tiettyyn aikaan vuorokaudesta 99% asiakkaista on juovuksissa. Ei siinä tarvitse ylireagoida, ammattilaisten ainakaan. Toisaalta perusvitutus tuntuu olevan palveluammattilaisen peruskoulutus.
Tosi ikävää vaan 18 kannalta. Kyllä itteänikin silti ottais pannuun, jos joutuisin putkaan tosta syystä. (taitaisi se ottaa päähän, vaikka sinne joutuis muustakin syystä...)
Vierailija:
Toisaalta perusvitutus tuntuu olevan palveluammattilaisen peruskoulutus.
Siis sittenkin olen jotain saanut elämässäni aikaan...
tätähän voidaan verrata vaikka siihen, että jos olisit kaupassa töissä ja siellä olisi jatkuva riesa asiakkaista, jotka varastavat esim. vauvanvaippoja tms. korin alaosassa. Niin sitten joku asiakkaasi tulisi taas ja kävisi samalla tavalla, mutta vahingossa, sen asiakkaan mielestä. Miten sinä toimisit silloin? Voisitko mitenkään tietää, että tämä asiakas ei olekaan varas, vaan on oikeasti epähuomiossa unohtanut tavarat sinne alas? Kyllä sinä silloin myyjänä toimisit ihan samoin kuin muidenkin osalta. Niin kuin tapauksessasi taksikuskikin toimi, vaikka se sua ärsyttääkin.
En ole koskaan varastanut, huijannut, tehnyt petosta, mitä niitä on. Olen kyllä saanut myymälävarkaat perääni, jotka käskivät minut 16-vuotiaana tyhjentämään taskuni. Suutuin, mutta tottelin. Mukisematta menin sinne putkaankin. Mutta että minun pitäisi oikeasti ymmärtää sitä, että minua kohdellaan vittuuntuneesti, kyllästyneesti, syyttäen ja herjaten, siihen en vain suostu. Joku roti näillä omaansa ja muiden elämään kyllästyneillä palveluammattilaisilla ja viranomaisilla pitäisi olla. Toki itse olen toipunut tuosta kohtauksesta, mutta tasan tarkkaan tänäkin iltana taas jotain rangaistaan. Kaveriani (miespuolinen) poliisi hakkasi patukalla jalkapohjiin, ettei jäisi jälkiä. Kun annetaan valtaa, mutta ei vastuuta käyttää sitä... Anyway, omaa typeryyttäni en aio enää kerrata. Kiitos kaikille kommenteista.
ääliö mieheni kännissä... kerran maksoi taxinsa n. 200e arvoisella suunnon kellolla.. (kelpas kuskille mainiosti) ja toisella kertaa tarjosi ison nipun 4e arvoisia liikuntaseteleitä... ens kerralla varmaan yrittää myydä maksansa tai jotain buahahahah.. tyhmä mikä tyhmä kun on kännissä...
Tätä nyt ei voi verrata mihkään tilanteeseen kaupan kassalla, sillä siinähän voit jättää ostokset kauppaan. Mutta jos olet jo ajellut taksilla kotiin, ja et löydäkään sitä rahapussia, niin SAAKO LASKUN, VAI VIEDÄÄNKÖ MINUTKIN PUTKAAN?
No se riippuu varmasti ihan kuskista ja millaisia kokemuksia hänellä on ollut. Kyllä varmasti voit saada laskun, jos sulla on jättää jotain panttia kuskille, jotta tietävät saavansa rahat joskus tai ainakin sen pantin sitten maksuksi itselleen. Mikäli sattuisit olemaan ihan laitapuolenkulkijan näköinen, sikakännissä, aggressiivinen tai vittuileva, niin tuskin saisit laskua. Eli riippuu varmasti ihan tapauksesta
Eikös se ole petos käyttää sellaista palvelua, jota ei ole rahaa tai halua maksaa?