**Marraskuisten viikonloppu**
Huomenia!
Jos ei haittaa, tein koko viikonlopun pinon..Voipihan sitä sit viel sunnuntain tehä erikseen jos tuntuu pino kasvavan liikaa..
Kommentit (29)
mäki yritän vähä enemmän kirjotella tänne, useesti käyn lukemas mut sit se vastaaminen jotenki jää. Esikoinen on kipeenä, päivystykses käytin ja oli eka korvatulehdus, kurjaa! Esikoinen tulee nyt keväällä 2v et aika hyvin säästytty korvatulehduksilta,saa nähä alkaako nyt kierre.
Mä uskon et meille ei marrasvauvaa oo tulossa, uskon et just sillon kun oli ovis niin ei peuhailtu ja se harmittaa kovasti! Mutta onhan täs vielä toivoa! Kaikille oikein kovasti plussatuulia!
nonnukka kp 23 29-32
Ja heti kärkeen, Onnea Lastwish!! Kyllähän viiva näky kuvassa ihan selvästi :)
Ja sitten varoitus..valitusta luvassa..Erittäin kurja viikonloppuni alkoi tänään, jo aamusta huomasin että käpyni tuntuu kuumenevan (pms?) ja tiesin että huonosti tässä käy, niinhän se käpy aamupäivällä sitten roihusikin... miehen kanssa " pieni" yhteenotto, syy: kotityöt, jotka ovat vain mua varten ja mun tulis uhrata kaikki jäljelle jäävä vapaa-aikani kotitöihin..En jaksa käsittää että tapellaan näistä typeristä samoista asioista vielä 13 yhteisen vuoden jälkeenkin, varmaan vanhainkodissakin!! Mutta, mikä ironisinta tässä jutussa on, että kehittelemäni r-oireet katos samantien, ainoa mikä jäi, että lämmöt koholla, mutta meni kyllä kertaheitolla piinailut ja testaushalut, koska tavoistani poiketen, olen nyt niin suivaantunut mieheni käytökseen että aloitan elämäni ensimmäisen mykkäkoulun, joka jatkuu niin kauan kuin saan kuulla anteeksipyynnön tämänpäiväisestä, joten hauska viikonloppu ja ensi viikko luvassa ;) inhottavaa valittaa teille ja näin vkonloppuna vielä, mutta arghh että tuo mies voi olla jäärä, oinas mikä oinas!
Muuten piti heittää GALLUPPI jo aiemmin, kun marrasvauvathan ovat horoskoopiltaan skorpioneja, niin MITKÄ ovat PERHEENNE HOROSKOOPPIMERKIT?
Meillä, minä neitsyt, mies siis oinas, esikoinen rapu ja kuopus oinas.
Miksiköhän skorppareita sanotaan haastellisiksi luonteeltaan..?
Leppoisaa lauantain jatkoa kaikille! Plussatuulia puhallellen..
-mykkä poco-
Lastwish: kyllä musta viiva oli ihan selkeä, onnittelut vielä! :) Mitkä sun kp:t olikaan, kun plussasit?
ON: Edelleen kaikki vanhat tuntemukset + siihen päälle kamala vollotus päällä koko päivän. Kp 31/26-30 menossa ja acon10:lla äsken puhdas nega jälleen, pkle... (en siis malttanut odottaa).
Esikko on yhä kipeenä, kunnon kuumeessa ja yskässä. On ihan raukkaparka. :( Toivottavasti menisi pian ohi, on rankkaa vanhemmillekin, vaikka pikkuiselle tietysti kaikista rankinta.
Täällä siis piinailu jatkuu, pysyköön täti pois ja olkoon vauva tilalla ;)
-Terppari
Tervehtymisiä lapsillenne, tuntuu tuota nuhaa yms. olevan liikkeellä ihan kunnolla. Meillä myös sekä tyttö että minä yskiskellään ja miehellä on kans kamala nuha, kuumeineen kaikkineen:(
Poco kyseli horoskooppeja..Minä oon vesimies, mies on leijona ja tyttö on härkä. Ja sen verran vaan lisään et on harvinaisen kovapäinen leijona meillä..
Voimia mykkäkouluun:) Mulla se ei onnistuis, kun mies ei älyis kuitenkaan pyytää anteeks vaan saisin pitää mykkistäni maailman tappiin asti..
Jokin viiteryhmä tässä kai pitää itselleen löytää...
En ole näihin pinoihin aiemmin kirjoitellut, mutta tässä sitä nyt ollaan:)
Meillä ennestään yksi lapsi ja mies on juuri suostunut toiseen vuosien empimisen jälkeen:) Ei, hän ei ole oinas ;)
Senpä tuloksena tässä nyt odottelen, joko meillä olisi kerrasta tärpännyt. Juu, tiedetään, että erittäin epätodennäköistä seon, mutta viikon päästä pääsen testaamaan. Jos ei, niin sitten ei, mutta jännäähän tuo olisi:)
Mitään yritystä ei ole ollut vuosiin, joten mistä tuota tietää, miten keho reagoi. Esikoinen sai alkunsa suunnilleen samantien toisesta kierrosta.
Mukavaa lauantai-iltaa kaikille!
t. emmakaisa
Ei sitten malttanut odottaa pidempään ja tein testin jo tänään ja haamuhan sieltä tuli. nyt siis kp 25. En kyllä tarkkaan tiedä että oliko se haamu vaik kuuluuko sieltä aina kuultaa se toinen viiva läpi. Noh, mutta odotellaan ensviikon alkuun, jos ei täti siihen mennessä tule, niin testataan uudestaa. Rintojen kipuilu ja ällöolo kyllä jatkuu edelleen.. Toivotaan että viiva sieltä selkenee..
Sanle; Varovaiset onnittelut! Saako udella mikä testi oli kyseessä?
Toivotaan että viiva vahvistuu:)
Taas unohtu muut jutut..
No, mulla tuntuu ihan ku alavatsan lihakset(?) ois kipeet, siis ihan ku ois vetäny vatsalihasharkat vaan alamahaan..tai jotain. Tuntuu kyl tyhmältä ees miettii oireita, kun oon varma et täti tulee:( vaikka saahan sitä toivoo, et se eksyiskin matkalla, meijän kaikkien kohdalla:)
Käytin b-sure merkkistä testiä. Olisin ostanut acon10, muttei tuolla apteekissa ollut kuin tuo ja sit niitä apteekin omia. Kaipa niihin kaikkiin pystyy luottamaan. Toivotaan, toivotaan että viiva vahvistuu. Mutta minun tuurilla täti tulee heti ensyönä kylään ja oireet on johtuneet vaan hermoilusta ja toiveesta.
Miten ihmiset jaksee tätä piinaa kuukaudesta toiseen...Itsellä vasta yk 1 menossa ja tuntuu että jos ei plussaa tule niin seinä nousee vastaan. Oonkohan jotenkin kärsimätön luonne...
Mehän mennään lähes peräkkäin, joten pakko kysyä että minä kp:nä sulla oli ovis? Onks toi b-sure kans ns. herkkätesti, vastaava kuin acon 10?
Mulla kp 24 ja huomen viikko oviksesta, kaapissa polttelee aconit, ajattelin testata keskiviikkona..jos vointi jatkuu samana eikä lämmöt putoo..
-poco-
En tiiä noitten testien herkkyyksistä, kyllähän tuossa paketissa ainakin sitä mainostetaan ;) Vähän uutta tämä testailuhomma, kun vasta yk 1 menossa. Mut toivotaan että viiva tummuu eikä haamu johtunut vain testausvirheestä. Testausonnea sinullekin kun päätät sen tehdä!!
Unohtu tuo ovis juttu täysin. Eli muistaakseni se oli 13-14kp tietämillä, en kyllä tosin tikuttanut, mutta limaa tuli sen verta paljon, että tuskin voi erehtyä ja pupuiluhalutkin nousi kattoon;)
Myöskin plussanneita ja haamuilleita onnitellen, upeeta! Toivotaan, että te kaikki tuutte tuonne marraskuisten puolelle odottajiin:) Siellä on vielä toistaiseksi kovin hiljaista...
ON: Mä tein eilen vielä varmuuden vuoksi yhden testin, en kai oikein ota vieläkään uskoakseni:) Kyllä se vauveli edelleen sielä oli entistä vahvempana! Tissit edelleen kipeenä, välillä enempi ja vähempi. Mahasta nippailee ja väsyttää, myös ajoittain lievää etomista. Varasin aikaa varhaisultraan ettei tarvis enää jännitellä meneekö kesken, onko tuulimuna tms. Siihenkin vaan on vielä niin pitkä aika (21.pvä)...
Mitenkäs teidän muiden plussanneitten tuntemukset? Onko jo paljon " oireita" ?
katya rv 5 (kait...)
Sanlelle varovaiset onnittelut haamusta ja viivanvahvistumista kovasti toivon=)
Toivottavasti Nonnukan pikkuinen paranee pikaiseti ja vältyy kurjalta korvatulehduskierteeltä, itse lapsena siitä kärsineenä tiedän että se on todella kurja vaiva.
Terpparille pahoittelut negasta, kunpa täti nyt vaan ymmärtäisi pysyä poissa ja testi muuttuisi positiiviseksi!! Toivoahan on niin kauan kun tätsää ei näy=)
Pocolle jaksuja mykkäkoulun keskelle. Meilläkin yhteistä taivalta kahdeksan vuotta ja kyllä nämä kotityöt on top 10 kärjessä kun riitojen syytä miettii...Mutta toivottavasti olet saanut odottamasi anteeksipyynnön ja asiat selvitettyä=)
Emmakaisalle tervetulotoivotukset ja paljon plussasäteitä!!
Omaa napaa: Ovisplussan sain siis perjantaina ja parhamme tehtiin ja nyt odotellaan lopputulosta. Varmasti kierto menee ainakin tonne 29 päivään mutta arvoitukseksi jää et onko luteaalivaihe kuitenkin liian lyhyt. Kävimme pitkästä aikaa tuulettumassa perjanaina ja eilinen oli kyllä niin väsymyksen valtaama et huh, mut kivaahan oli ja seuraavaa kertaa ei ihan pian tule=)
kp 23/26-29 yk3
P02p06; Toivotaan sit kovasti että uimarit löysi perille, ja se plussa tikkuun tulee:)
Myös muut piinailijat, testanneet, paljo plussaonnea!!
ON; Voi ei, taas se on täällä, piina-ajan pahin paikka, kp 30/30-32.. Huomisesta eteenpäin jännitys eikun tiivistyy:( Ei tässä kyl paljoo jännättävää miun mielestä oo, olo on niin tasasen samanlainen kuin aina ennenkin. Ja senhän tietää mitä siitä seuraa..
Yöllä näin taas unta, tällä kertaa pahempaa:( Ootin siinä vielä meijän tyttöä, ja oltiin menossa miehen kans naimisiin, eli rv n.18..tunsin liikkeet yms.
Olin autossa jonkun tuntemattoman naisihmisen kanssa, joka antoi jotain lääkettä, en tiiä miks. Kuitenkin hetken lääkettä suusani pyöriteltyäni muistin missä olin ennen törmänny semmoisiin lääkkeisiin, ne oli e-pillereitä!
Sitten tuli kamala olo, pelotti ja oksetti kun luulin että ne pillerit aiheuttaa keskenmenon. Hui, mikä uni! Se olotila siinä oli niin todellinen.
Kaikkee sitä näkeekin..Huh huh..Todellista piinaa:)
Tässä itsekin piinailen ja kuvittelen mahdollisia raskausoireita taas.. Niinpä niin. Uskaltasikohan täs jo testailla kun on kp 30/32-35....? Normaalisti sellane tiputtelutuhru on jo alkanut täs vaiheessa, mutta nyt ei mitään merkkiä. Olin ajatellut testata Aconilla (eikös se ole kaikist herkin?), mut meiän kylän päivystväs apteekis ei niitä (tietenkään)ole, enkä millään malttais odottaa huomiseen. Onko mitään yhtä herkkää, vai mihin te luotatte? Mul on kyl niin lyöty olo näist testailuista, että ainoo mihin voi luottaa on se, että kun tekee testin, ni johan se tätikin pyyhkäsee paikalle. :/
Mutta ONNEA kaikille jo plussanneille!
Kiitos kaikille ihanasta vertaistuesta ja myötäelämisestä! Kävi kuitenkin niin kuin pelkäsin ja täti paukahti paikalle tänään :(((( Surkujen surku! No täytyy hakea tästä jotain positiivista huumorimielellä; mies sanoi, että mielummin alkuvuoden vauva kuin loppuvuoden ;) Jospa näin on sitten tarkoitettu... Ihan kun sitä nyt itse pääsisi päättämään, mutta jotenkin täytyy koittaa vaan ajatella positiivisesti... Mulla iski koko muun perheen läpikäynyt flunssakin tänään, joten ei oo ihan mun päiväni.
Nyt toivon plussaonnea kaikille teille piinailijoille! Niinhän se on, ettei kaikki pinossa voi saada plussaa, joten suon sen onnen nyt teille! :)
Voikaa hyvin!!!
-Terppari
Mut onneksi sulla on hieno asenne ja parempaa onnea toivotan seuraavaan kiertoon=)
Milenna, ,koskas meinaat testata??Mä voisin alkaa sua yllyttämään pikkuhiljaa;)
Nojanda, saattaa olla et herkällä esim. acon 10 vois jotain näkyä mut parempihan se olis jos pari päivää vielä ainakin malttaisit. Mä oon kyllä väärä ihminen neuvomaan et odota vielä koska mä olisin varmaan jo testannu, hih=)
Lastwishin kuuluimisia kaipailen, oliko seuraavassa testissä jo vahvempi viiva??
Plussatuulia kaikille puhallan!!
Minäkin uusi kurkkija tällä sivustolla. Ensimmäinen eritys kerta vasta menossa. Mutta vauvakuume valtava.
Terpparille jaksuja ikävään tulokseen, mutta onnea seuraaville kuille.
Ennestään meillä yksi pieni skorppari tallaamassa pieniä askeleita. Ja yhdyn tuohon skorppareiden vaativuuteen joka tullut esille. Se mitä haluataan on tapahduttava heti. Vaikka erittäin " helppo" lapsi meillä onkin noin yleensä. Omatahto valtava. Mutta taitaa olla lasten aika yleinen piirre :))
Täällä on tällainenkin ketju... Mä oon tuonne enskoihin aiemmin kirjoitellut, mutta nyt ihan oikeastikin kuulun tähän ketjuun. Torstaiaamuna tein testin, jonka tuloksena oli selkeä plussa ja nyt on menossa huimat rv 4+6 ja la olisi nettilaskurin mukaan 6.11. Tämä plussa on minulle toinen, tuli ekasta yk:sta raskaaksi, km rv. 11 ja kaksi kiertoa meni tuon km:n jälkeen ilmeisesti kropan parantuessa ja nyt tuli plussa. Kovasti toivon, että asiat menevät paremmin tässä raskaudessa.
Kaikille onnea piinailuun ja raskautumiseen! Tuossa aiemmin oli linkki kuvaan nähtävillä ja siinä on musta haamu. Kerrohan, miten uusintatesti meni.
sanlelle onnittelut haamusta, eikö haamu olekin aina plussa. Taisit tehdä testin aika aikaisessa vaiheessa, jolloin istukkahormonia ei välttämättä ole niin paljon ehtinyt muodostumaan.
Lastwishille viel viivanvahvistussäteitä:)
Omaan napaa ei uutta..alamahaa nippailee ja silleen..