Oletko eronnut pitkästä suhteesta ja löytänyt sen jälkeen uuden kumppanin ja saanut paremman suhteen?
Kysymys tuli mieleen, kun monissa keskusteluissa näkee mielipiteitä, että vaihtamalla ei parane eikä saa itsekkäästi lähteä suhteesta, varsinkaan, jos on lapsia.
Kommentit (46)
En ole. Olen edelleen ensimmäisessä suhteessani, mulla ei ennen tätä ollut mitään seurustelukokemuksia
Kyllä. Erosin 35-vuotiaana. Olin 10 vuotta yksin ja löysin sitten elämäni rakkauden 45-vuotiaana. Nyt jo vuosikymmen takana. Kyllä vaihtamalla parani 1000x.
Mikä on pitkä suhde? Olin aikoinaan avoliitossa seitsemän vuotta ja kun se päättyi, minulla oli muutamia lyhyitä suhteita ennen kuin tapasin nykyisen vaimoni. Tätä on kestänyt jo 24 vuotta.
Harvoin kaikesta uuden suhteen kulissien ylläpidosta huolimatta onnistuu.
Erosin 45-vuotiaana yli 20 vuoden suhteesta. Nyt olen ollut 3 vuotta parisuhteessa, jossa vihdoin on se suuri tunne, jota kaipasin.
Vierailija kirjoitti:
Erosin 45-vuotiaana yli 20 vuoden suhteesta. Nyt olen ollut 3 vuotta parisuhteessa, jossa vihdoin on se suuri tunne, jota kaipasin.
Ei ole kauaa. Koska alkuhuuman hormonituotanto loppuu 2-3 vuoden kohdalla. Parisuhde on valintaa myös ei pelkkää suurta tunnetta.
Kyllä olen.
Nuoruuden avioliitto kesti 12v ja päättyi eroon. Nyt olen ollut onnellisesti naimisissa n.20 v uuden puolison kanssa.
Kyllä. Ketään en etsinyt, mutta niin vaan kävi.
No todellakin. Löytyi itsekkään ja arvaamattoman miehen jälkeen sellainen, joka kohtelee kauniisti kaikin puolin eikä koskaan puhu tai kirjoita naisista niitå miesten rumia ja tyhmiä, vihaisia juttuja. Vaihtamalla paranee ja ruoho on tosiaan vihreämpää missä tahansa muualla kuin siinä paskassa suhteessa.
Erosin pitkän liiton jälkeen. En etsi uutta kumppania enkä halua asua yhdessä kenenkään kanssa. Ihana vapaus olla itsellinen. Voihan sitä tietty tapailla, mutta ei sen enempää.
Olen 40+ nainen ja pari vuotta sitten eronnut. Nyt uudessa suhteessa ikäiseni, myös pitkästä suhteesta eronneen miehen kanssa. Ihan ihmettelen, miten tämä menee niin hyvin ja omalla painollaan. Samalla nyt näen, miten sairasta touhua oli aiemmassa suhteessa. Mm. jatkuvaa kireyttä, kommunikaation puutetta, toisen vähättelyä ja itsestäänselvyytenä pitämistä. Vaikka nyt tulisi ero, olisin siltikin mieluummin yksin kuin huonossa suhteessa.
Vaikea sanoa, erosin aikoinani koska puoliso ei halunnut lapsia. Mutta sitten seuraava kumppani oli muuten "huonompi" joten ei niitä lapsia tullut hankittua. Nyt on kiire löytää se hyvä kumppani ja perustaa perhe.
Kyllä olen. Erosin 50+ ja joitakin vuosia olin sinkku. Nyt muutaman vuoden suhde, joka on erilainen, sielunkumppanuus. Ei ole mitään kulisseja, vain täydellistä hyväksyntää puolin ja toisin. Kumppanuus, jota aina kaipasin. Läheisyyttä ja seksiä 😉
Vierailija kirjoitti:
Naiset harvoin etenkin 40+ ikäisenä enään löytävät hyvää miestä
Näin tuo on.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Naiset harvoin etenkin 40+ ikäisenä enään löytävät hyvää miestä
Näin tuo on.
Löytävät paremman.
Vierailija kirjoitti:
Erosin 45-vuotiaana yli 20 vuoden suhteesta. Nyt olen ollut 3 vuotta parisuhteessa, jossa vihdoin on se suuri tunne, jota kaipasin.
Monesti tuo on valtasuhde tai riippuvuussuhde. Alistutaan millaiseen käytökseen tahansa sen suuren tunteen vuoksi. Rajattomia ovat.
Naiset harvoin etenkin 40+ ikäisenä enään löytävät hyvää miestä