Peg perego plico -rattaat
Millaiset ovat? Vaunukauppa on kaukana, joten en voi mennä tutkimaan. Kiinnostaisi kuitenkin tietää, esim. kuinka pienelle vauvalle ne käyvät (sopivatko siis ainoiksi menopeleiksi), kuinka kulkevat lumessa, miten pieneksi menevät ym.
Kommentit (4)
Tosi hyvät rattaat, mutta ainoiksi menopeleiksi eivät sovellu. Sen verran on pienet pyörät. Lisäksi vauva on niissä kasvot menosuuntaan, ja pienen vauvan kanssa olisi hyvä, että vauva näkisi äidin.
Osta hyvät kuomurattaat, joissa työntösuunnan saa vaihdettua ja pehmeä koppa. Sen saa sitten asennettua matkiksiinkin tarvittaessa. Meillä toimi tosi hyvin.
toisina vaunuina- ostimme ne italiasta ja samaten vauvalle niihin sopivan istuinkaukalon- niitä kaukaloita ei suomesta saa missään ja on kätevät kun vauvan kaukalon voi kiinnittää matkikseen- sen verran painavaa ja hankalaa on meinaan raahata itse turvakaukaloa!
Italiassa jos asustaisi varmaan olisi riittävät ainoiksi menopeleiksi, heh heh, mutta täällä lumen ja jään ja loskan luvatussa maassa eivät kyllä riitä. meillä esim. on teutonian mistralit ulkoiluvaunuina. kunhan kesä koittaa niin plikotkin riittävät.
ihan om vaunut, ainoastaan harmittaa että kangas on yhdestä kohtaa rispaantunut puhki mielestäni liian nopeasti. mutta muutenn hyät, kevyet ja kätevät.
Meillä on Plicot ja hyvät ovat. Ovat kuitenkin ostohinnaltaan aika kalliit, joten suosittelen etsimään käytettynä... ne kun ovat laadukkaat rattaat, niin käytettynäkin löytyy vielä ihan kelvollisia. Suosittelen siis ostamaan vauvalle myös toiset menopelit, joissa on selkä menosuuntaan ja saa jalkatuen kunnolla ylös ja selkänojan alas (Plikoissa saa myös aika hyvin, muttei mielestäni ole niin hyvät nukkumiseen)nukkumista varten sekä työntäminen helpompaa talvikelillä. Meillä on käytössä 3- ja 1-vuotiailla Jovi Polarit (ovh. n. 170 euroa)seisomalaudan kanssa ja Plicot, jossa siis myös seísomapaikka isommalle sisarukselle. Ollaan ehditty monesti täpärästi junaan tuon ominaisuuden ansiosta.
Eli siis laadukkaat ja vakaat matkikset, ja toimivat aika pienelläkin vauvalla. Minä olen käyttänyt ihan pikkuvauvallakin, mutta toki (toisista vaunuista lähtöisin olevan) pehmeän kopan kanssa. Kopassa kovikkeet paikoillaan, joten vauva ollut täysin vaakatasossa. Selkänojan saa siis lähes makuuasentoon, mutta ei ihan kokonaan.
Ihan ainoiksi rattaiksi en itse plikoja ottaisi, vaan meillä ainakin ne ovat ns. kakkosrattaat ja yleensä auton perässä ja siten aina reissuissa/ostoksilla mukana.
Esim. junissa ja muissa ahtaissa paikoissa ne ovat olleet mielestäni lyömättömät, kun olen itse tosiaan viritellyt niihin pehmeää koppaa, (toisista vaunuista niin ikään) jalkapeitettä ja sadesuojaa.
Lumessa en lähtisi plikojen kanssa tarpomaan...Muuten voin suositella.
kuonokas