Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Suomen ravitsemussuositukset

Vierailija
02.12.2024 |

En tiedä mitä kukin niistä ajattelee, mutta omalla kohdallani niiden noudattaminen tai edes uskominen on vaikeutuu, koska:

- ne eivät huomioi tarpeeksi kulttuurisia perinteitä kuten Ruotsin ravitsemussuositukset. Siellä ei ole mitään suositeltuja grammamääriä lihan viikko kulutuksella. Se, että ei huomioida tarpeeksi kulttuuriperintöjä, vesittää suositukset. En minä rupea asumaan bambumajassakaan vaikka sitä suositeltaisiin ja voisi toimia jossain lämpimässä maassa. 

- ne eivät perustu pelkästään ravitsemuksellisiin suosituksiin, vaan huomioivat myös ilmastonasiat. Erikseen olisi täytynyt mainita, että mitkä tukevain ilmastoystävällisiä vaihtoehtoja.

-ne eivät huomioi huoltovarmuutta. On naivia tehdä suosituksia ilman tätä näkökohtaa tarkasti huomioiden

- eivät ota huomioon uusimpia tutkimuksia kotimaisen lihatuotannon ympäristövaikutuksista ja sitä, että myös ilmaston kannalta voisi olla suositeltavat lihamäärät isommat jos käytetään Suomalaista lihaa

- Kahvinjuonnin osalta huolestutaan kolesterolista espressojuomien ja muiden suhteen, mutta mainitsematta, että näitäkin juomia voidaan tehdä suodatettuna (esim. e.s.e podit)

 

Joka tapauksessa toivoisin, että lihateollisuus lähtisi tuomaan leikkeleitä, mitkä ovat ovat vain kypsennettyä lihaa ilman ylimääräisiä prosessointeja lihan kypsennyksen ja leikkauksen lisäksi. Olisivat näin terveellisempiä. Täysin vaaratonta elämä ei kuitenkaan ole ja jokainen meistä joskus kuolee johonkin. Kaikki on liiallisena vaarallista - jopa vesi.

 

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla