Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Minkä ikäisenä siirrytty kaksiin päiväuniin?

22.02.2007 |

Meillä 5kk vauva on ruvennut jättämään aamupäivän päikkäreitä väliin. Ekat päikkärit nukkuu n. klo 11-14 ja toisille nukahtaa neljän huitteillä.



Tuntuu vaan aika varhaiselta siirtyä kaksiin uniin...



Miten muilla?

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
22.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neuvolassa sanotaan että puoli vuotiaana pitää ruveta kääntämään vauvan unirytmiä kaksiin päikkäreihin jos ei jo ole itsestään vaihtunut. Yksiin uniin vaihdetaan vuoden paikkeilla. Tietysti on poikkeuksia jos lapsi nukkuu yöt yhteen putkeen niin miksei se saisi nukkua kolmet päikkärit. Meillä ainakin piteni yöuni hurjasti kun ukkeli vaihtoi kaksiin uniin kanssa siinä 5kk aikoihin.

Vierailija
2/12 |
22.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kuinka pitkät päikkärit teidän lapsi siitä neljästä eteenpäin nukkuu?



Meillä poika heräilee 9-10 aikoihin aamulla, nukkuu " pikkupäikkärit" siinä puolilta päivin, mutta ne tosiaan ovat vain 30-45min.



Pitkille päikkäreillä laitan hänet siinä 15 maissa ja nukkuu 2.5-3.5h.



Illalla sitten ei enää ota minkäänlaisia unia ennen yöunille menoa (21-22).



Joskus voi ottaa noiden kaksien päikkäreitten välissä sellaset 30-45 unet, mutta aika harvoin....



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
22.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yöllä nukkuu kuitenkin 10 tuntia putkeen, joten ei meillä ole mitään kiirettä siirtyä kaksiin päikkäreihin. Kun oli yks päivä hoidossa, niin nukkui 4 päiväunet, tais olla muiden lasten seuraaminen niin rankkaa että väsytti. Päiväunet on yleensä pituudeltaan 1-1,5 tuntia



Tytteli-83 ja neiti 8kk ja risat

Vierailija
4/12 |
22.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sekin on niin yksilöllistä jo vauvoilla, joku tarvitsee enemmän unta kuin toinen.



Meillä esikoinen vaihtoi kaksiin päikkäreihin aika aikaisin, oisko ollut siinä 5 kk iässä. Mutta unta tuli silti paljon, yöunet oli jo silloin 12 h putkeen ja päikkärit yhteensä 4-5 h. Tuossa rytmissä sitten pysyikin kauan, vasta 1v2kk iässä vähensi päiväunet yksiin ja silloin ne yhdet päikkäritkin oli 3 h mittaiset.

Vierailija
5/12 |
22.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus siis jättää lyhyet puolen tunnin aamupäivätirsat pois. Muuten nukkuu 2x 1-2h. Yöunet taasen ovat 11-12h.

Vierailija
6/12 |
22.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt tyttö on 13 kk ja vielä on useimpina päivinä kahdet unet, toiset yleensä tosin alle tunnin eli muutaman kuukauden sisällä kai jää unet yksiin. En nähnyt mitään syytä hoputtaa päikkäreiden vähentämistää vaan toimittiin tytön ehdoilla. On itselle paljon mukavampaa kun on hyvin levännyt lapsi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
22.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kolmannet unet pois tuossa noin 7-8 kk iässä ainakin tämä kuopus pian 1 v. Mutta silloinkin kun unia oli ne kolmet päikkärit niin se meni useimmiten niin että aamupäivällä noin 1 tuntia, iltapäivällä vähän pidempi ehkä 1,5-2 tuntia ja illalla enään puolen tunnin tirsat. Jossakin vaiheessa myös aamupäiväunet muutuivat vaan puolen tunnin mittaisiksi. Nyt meidän kuopus siirtyny yksiin uniin jotka kestää vaihtelevasti 1,5-3 tuntia. Yöunet 20-6,30. Kaks vanhmepaa tenavaa nukkui kaksia päikkäreitä 1.2 v ja toinen 1.4 v asti ja silti nukkuivat yönsä hyvin kun unet ei kuitenkaan päivällä kestäny kuin yhteensä 3 tuntia. Meillä ei nyt kuopusken kanssa ole yöunet pidentyneet kun yksiin päikkäreihin siirryttiin mutta öistä on tullut rauhallisempia. Toisilla vaan on erilainen unitarve. Jotkut pienet jättävät päikkärit pois kokonaan jo 2 vuotiaana ja meidän tenavat on nukkunu jo liki 6 vuotiaaseen asti pikkutrsoja päivällä haittaamatta yöunia.

Vierailija
8/12 |
22.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoisemme oli todella arvaamaton nukkuja vauvana. Välillä nukkui vartin, välillä useamman tunnin.



Ensin lähtivät alkuillan tirsat pois ja samaan aikaan nukkumaanmenoa aikaistettiin. Pari, kolme kuukautta 1-vuotissynttäreiden jälkeen alettiin päästä aamupäivänkin unista eroon.



Saimme aikanaan ihan tarpeeksi vinkkejä, miten lasta voisi " rytmittää" , mutta kun ei niin ei. Jotkut vauvat ilmeisesti ovat epäsäännöllisempiä kuin toiset.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
22.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiva kuulla *Ninni, että muitakin epäsäännöllisiä nukkujia:) tuntuu, että kaikilla muilla on tarkat rytmit ja säännölliset aikataulut.



Meidän tyttö 5kk, joka päivä erilainen, vaikka miten yrittäisin rytmittää, niin ei kyllä onnistu. välillä nukkuu tosiaan vartin toisena päivänä 3 tuntia. en kyllä viitsi herättää silloin kun nukkuu, eikä sitten taas pysty nukuttamaankaan, jos ei aan nukuta. tietty päikkärit vähän riippuu, että onko pakkasta vai pääseekö ulos nukkumaan. yöt on onneksi nyt alkanut hiukan sännöllistymään 21.00-08 välin nukkuu.. heräilee kyllä säännöllisen epäsäännöllisesti tissille vielä useita kertoja yössä. päikkäreille nukahtaa klo 11-13 ja nukkuu yleensän 2-4h tai sitten pari lyhyempää esim. 15-1h pätkää. Mutta viimeistään unilta herää klo 17 aikaan ja sitten valvookin yöunille saakka. eli 1-2 päikkärit meillä. Eipä kauheasti nuku, monien muiden vauvoihin verrattuna :O paitsi silloin kun nukkuu ulkona sen 4h :)

Vierailija
10/12 |
23.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta kakkonen on mennyt 2 unilla nyt 7.5kk lähtien. Välillä saattaa nukahtaa illalla autoon jos tullaan myöhään jostain.



Mutta yleensä unirytmi on



7.30-8 herätään

11-12 pikku unet max 30min



sitten riippuen monelta herännyt noilta tirsoilta, mutta välillä 14-16.30 on kunnon päikkärit.

20-21 yöunille

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
23.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikko oli varmaan 11kk kun jätti kolmannet unet pois. Tosin meni hoitoon 9,5kk, sekin varmaan väsytti. Yksiin uniin siirtyi n. 1v 3kk.

Kakkonen on nyt 7kk ja on nukkunut 4:t unet. Nyt tuntuu, että jaksaa olla tarpeeksi kauan hereillä, että saadaan määrä vähennettyä kolmeen. (Aamulla ½h-45min, päivällä 1,5-2h ja illalla 1-2 puolen tunnin unet).

Mutta meillä myös molemmat alkoivat nukkua puolen vuoden iässä yöt 20-7, joten ei kiirettä päiväunien säätämiseen. Ja mahdotontahan se olisi, jos kerran pieni ei millään jaksa olla hereillä, vaan parkuu väsyneenä!

päivyli

Vierailija
12/12 |
23.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiinnostavaa kuulla kokemuksia.



Meillä hiukan alle nelikuukautinen vauva on nukkunut viime viikot aika epäsäännöllisiä ja eri mittaisia päikkäreitä. Jos yrittää nukuttaa sisällä niin kovin lyhyeksi jää, ehkä pari kertaa puoli tuntia ja sitten illalla kyllä itkeskellään ja kiukutellaan.



Ulkona jos nukuttaa niin silloin nukkuu huomattavasti pidempiä päikkäreitä, pari-kolmekin tuntia mutta joskus vain tuntikin, esim. jos palaan vaunukävelyltä saattaa herätä kun vaunut pysähtyvät.



Kuitenkin yleensä meillä nukutaan vain kahdet päikkärit.



Eli meillä herätään n. klo 7-8 aikoihin, n. 9.30-10 aikoihin alkavat ekat

päikkärit jotka yleensä sisällä ja jäävät lyhyiksi.



Toiset päikkärit n. klo 12.30-13 aikoihin alkavat, nukutaan yleensä ulkona ja kestävät n. pari tuntia, loppuvat n. 14.30-15.30 aikoihin.

Siitä sitten mennään ilta ilman lisäunia.



Yöunille nukahdetaan yleensä n. klo 20-21 aikaan, joskus

hiukan aiemminkin, ja yöllä herätään vain syömään ja sitten

taas nukahdetaan nopeasti.



Yöunen pituus on päikkäreiden pituudesta huolimatta lähes

aina sama.



t. Sirita