Solid State akut tulevat massatuotantoon jo tässä kuussa Kiinassa, kyseessä teknologinen vallankumous
Cherry avaa jo tämän kuukauden aikana gigawattitunti-luokan solid state akkujen tuotannon Kiinassa. Tai kyseessä on kolmen kiinalaisen yrityksen yhteenliittymä, jossa Cherry kuitenkin käyttää päätösvaltaa.
Näissä ekan sukupolven solid state akuissa energitiheys ei vielä ole valtava (n. 280wh/kg) mutta jo vuoden päästä massatuotannossa n. 400 wh/kg ja siitä vuoden päästä massatuitannossa 500 wh/kg. Tässä vaiheessa ei kyllä ole pilttomoottoriautossa enää paljon järkeä jos noita samaan aikaan pystytään valmistamaan järkevään hintaan. Etuna on niin monia eri asioita nykyisiin sähköautojen akkuihin verrattuna.
Kommentit (17)
Vierailija kirjoitti:
Katotaan sitten kun ensimmäinen Solid State hyytyy Pohjolan hankeen.
Ne kestää hyvin lämpötilan vaihteluita.
Mahdollistavat myös sähköllä toimivat lentokoneet kun päästään sinne 500wh/kg ja siitä ylöspäin.
Just just lupaillaan jo 20 vuotta😂😂😂😂
Mitä materiaalia niissä on? Verrattuna nyt nykyisiin akkuihin joissa kobolttia, nikkeliä, litiumia jne ja joita jo voidaan kierrättää.
Vierailija kirjoitti:
Mitä materiaalia niissä on? Verrattuna nyt nykyisiin akkuihin joissa kobolttia, nikkeliä, litiumia jne ja joita jo voidaan kierrättää.
Niissä on pelonia, hakkaraa ja xurrya.
Miettikää asia sitä kautta että jos nyt ostaa Teslan jossa on niin iso akusto kuin mahdollista, niin muutaman vuoden päästä sen vastaavan kokoisen akuston paino on n. 100kg. Lisäksi kestää hyvin suuria lämpötilan vaihteluita, kestää heikkenemättä hyvin jatkuvaa pikalatausta ja latausnopeus on tosi korkea. Lisäksi erittäin turvallinen verrattuna nykyisiin NMC-akkuihin.
Mahdollistaa myös fiksut energianvarastointiratkaisut esim. tuuli- tai aurinkovoiman kylkeen.
Tämä sama akkufirma oli jo perustamassa isoa akkutehdasta Michiganiin USA:han, mutta poliitikot estivät hankkeen. Voi vain ihmetellä sikäkäisten toimintalogiikkaa..
Vierailija kirjoitti:
Just just lupaillaan jo 20 vuotta😂😂😂😂
Kiinalaiset firmat eivät ole mitään luvanneet. Tämäkin on tullut kaikille niillekin yllätyksenä, jotka seuraavat alaa. CATL (joka toimittaa akkuja myös Teslalle) on luvannut oman massatuotantonsa alkavan vuonna 2026. Itse tuote voi olla heillä jo valmis mutta tuorantolinjan suunnittelu ja toteutus ottaa tietysti aikansa. He siirtyvät suoraan 500 Wh/kg akkuihin.
Volkswagen on osaomistaja yhdessä noista kiinalaisesta firmasta jotka mukana Cherryn hankkeessa.
Jo viimeiset 10v niidenhän on "ihan kohta" pitänyt tulla :D
Uskon kun näen. Vielä ei ole näkynyt edes täysmittaista protoa näistä ihmeakuista.
Jos noista tulee totta, niin ostan sähköauton. Teslaankin tulisi 200kWh akku.
Muistetaanpa jättää kiinanromut hyllyyn pölyttymään, niin verkkokaupassa kuin kivijalassakin! Jokainen voi tehdä oman osansa kommarien rahavirtojen kuivattamisessa!
Me länsimaiden kuluttajat nostimme Kiinan nykyiseen asemaansa ja niin me myös syöksemme sen takaisin rutiköyhäksi kehitysmaaksi.
Tuskin niiden sähköautojen hinnat sen kummemmin laskevat.
Katotaan sitten kun ensimmäinen Solid State hyytyy Pohjolan hankeen.