Päästäisitkö 17-vuotiaan tytön Turkkiin lomalle kavereiden kanssa?
Meidän tyttö haluaisi lähteä ensi kesänä Turkkiin suunnilleen samanikäisten kavereiden kanssa. Minua hirvittää koko matka, kun olen kuullut millaista meno turkin lomakohteissa on.
Kommentit (72)
Tuttuni sai herpeksen 16 vuotiaana Turkista. Se on mukava muisto koko loppuelämäksi. Sitä on sitten kiva selittää suhteissa.
En todellakaan! On niitä paljon fiksumpiakin lomakohteita!
En ota mitään kantaa lomakohdevalintaan, mutta mitä tiukkiksia täällä palstalla oikein käy? Meillä tyttö kyllä sai käydä ulkomailla kavereidensa kanssa alaikäisenä. Ei kyllä kerennyt käydä kuin kerran Viroa ja Ruotsia kauempana kun oli vuoden jenkeissä (sielläkin asuntolassa) juuri 17 vuotiaana ja ehti siellä just täyttää 18. Mutta olisi saanut luvan useampaankin reissuun silloin. Kävi siis 17 kesäisenä kreikassa kaverin kanssa. Aikaisemminnkin oisi halunnut mennä mut kavereilla ei olllut rahaa/tarpeeksi kiinnostusta.
17 vuotiaana se oli varsinkin ok ja 16 vuotiaana riippuisi omallakin kohdalla teinin luonteesta. Meillä lupa oisi heltynyt. Ulkomailta sitä henkistä pääomaa haetaan. 18 vuotiaasta lähtien onkin sitten reissannut jatkuvasti useamman kerran vuodessa, että en edes pysy laskuissa. Yksin, kaverin kanssa tai ulkomaalaisten kavereiden.
17 vuotias on kumminkin niin lähellä jo täysikää että siinä on erona vain se numero. Perinteissä välimeren (ja turkin) kohteissa on kumminkin niin paljon muita turisteja ja muutenkin todella turvallisista. En tiedä kuinka hölmö pitää olla että saa noissa paikoissa itsensä oikeasti pulaan. Meillä tyttö on käynyt vaikka missä maailman kolkissa ja edelleen aina muistutan että muistaa olla varovainen, varsinkin ns huonomaineisimmissa paikoissa, niin kuin äidin kuuluukin. On kyllä kymmenen kertaa fiksumpi kuin suurinosa suomalaisista mitä tulee turvallisuuteen ja huolellisuuteen ulkomailla. Kasvanut ihmisenä ihan hurjasti matkustelun myötä. Okei turkki ja perinteiset turistikohteet nyt eivät vielä ole mitään kaikista potenttiaalisempia tähän hommaan, mutta jostain sitä pitää kumminkin aloittaa.
Itse ehdotan että juttele tyttäresi kanssa ja tehkää selkeät pelisäännöt. Kuuntele tyttöä minkälaiset suunnitelmat heillä on lomalla ja kerro että ei saa lähet tuntemattomien mukaan ja kaikki muut perus jutut mitkä tyttö jo kyllä tietää, mutta äitit ollaan kumminkin aina äitejä.
No mutta ilman muuta! Tokihan alaikäisillä on loistavat taidot ennakoida vaarallisia tilanteita ja toimia järkevästi. Kannattaako moista edes kysyä?
Kyllä. Meillä 3. lapsista oli 16 v.nä 6 vkoa reissussa kaverinsa kanssa Espanjassa, seuraavana kesänä 2 likkakaverinsa kanssa interraililla 4 vkoa Espanja-Ranska-Italia akselilla ja sitä seuraavana 4 vkoa kiertämässä Italiaa.
Sittenmmin koulun jälkeen ollut kuukausia aasiaa kiertämässä ja opiskelemassakin siellä 6kk. Kesän jälkeen lähdössä Kanadaan muutamaksi kuukaudeksi.
Kaverin 16v tytär oli työharjoittelussa Aasiassa:)
Turkki on upea maa, mutta kehottaisin nuorta olemaan silti tarkkana juomisen ja raiskaushuumeiden varalta. Drinkkiä ei saa jättää vahtimatta ja kannattaa katsoa kun se valmistetaan.
Istanbul on minusta Turkin mielenkiintoisin kohde, mutta sielläkin pitää muistaa että kyseessä on miljoonakaupunki. Aamuyöstä en siellä yksinään uskaltaisi kulkea, myöhään illallakin miettisin kulkureitit, ei kannata mennä millekään hämäräkujille ja mielellään porukalla.
Istanbulille sydämensä menettänyt
Päästäisin mihin tahansa muualle, mutta en muslimimaahan. Ja muullekin toki vain jos luotto suurinpiirtein pelaa ja tyttö on normaali, ei valmiiksi nisti, mr-ongelmainen tms.
[quote author="Vierailija" time="20.02.2007 klo 19:40"]
Kyse ei ole siitä, että onko tyttö itsenäinen ja pärjäävä, koska kun kiimainen, aikuinen mies häneen silmänsä iskee, vastarinta on melko turhaa. Ei kukaan kyseinalaista tytön pärjäämistä esim. ulkomailla, vaan nyt puhutaan turkkilaismiesten yleisestä käytöksestä..!
Ps. Jos päästät Turkkiin, pistä tyttö ensin edes itsepuolustuskurssille ja osta hänellä raiskaushälytin.
[/quote]
Missä on Turkin villi länsi?? Mä olen käynyt Fethiyessä, Marmariksessa ja 2 kertaa Istanbulissa eikä missään ole näkynyt villiä länttä:) Olen ollut perheen kanssa, 2 yh äitiä lasten kanssa, mieheni kanssa jne eikä koskaan ole ollut mitään ongelmia pitää pikkareita jalassa.... Ei edes silloin kun samalle matkalle osui Pietarsaaren Jaron jalkapallojoukkue;D Kivoja poikia, ei siinä mitään...
Istanbulia rakastan - menee kirkkaasti Rooman, Lontoon, Pariisin, Barcelonan ym ohi mun rankinglistalla!
vaikka isi pisti hanttiin, enkä kadu. Vaikka olin kyllä kauemmin mitä oli tarkoitus. Mutta hyvä ja kasvattava kokemus se oli.
Ihan oikeasti. Itse olin Turkissa lomalla 18-vuotiaana 19-vuotiaan poikakaverini kanssa. Siellä miehet tuli iholle heti kun poikakaverin silmä vältti, joskus eivät sitäkään odottaneet. Ihan siis hotellin henkilökunta yritti iskeä. Koko ajan sai olla varuillaan. Voin vain kuvitella lauman alaikäisiä vaaleita suomalaistyttöjä illalla ryyppäämässä siellä... pimeitä kujia hortoillaan baareihin. Neitsyys jää sille tielle jos vielä on tallessa. Ja matkatuliaisena joku kiva tauti. En päästäisi alaikäistä lastani ulkomaille ilman vastuullisen vanhemman henkilön valvontaa. Niin se vain on. Vanhempana olet vastuussa tytöstäsi 18-vuotiaaksi asti. Kyllä se vuosikin tuossa iässä viisastuttaa kummasti. Ainakin minulla se teki sen.
Tai en ymmärrä, miksi joku sinne haluaa vapaaehtoisesti.
Mutta muuten samaa mieltä kuin joku edellä, arvaa vain mitä kaikkea on jo tapahtunut. Ei se maan vaihto asioita miksikään muuta, samalla tavalla mellastavat Suomessakin.
huomaan että monet on sitä mieltä ettei kannata päästä. Mutta tämä on yksilöllistä, jos tyär on itsenäinen, rohkea ja osaa huolehtia itsestään, voi päästää. Mutta jos on vähänkään epävarmuuttaa asiasta, kannattas keskustella tytön kanssa. Minä menin Israeliin oppiaksen englantia ja nähdäksen maailmaa (tämä oli vuonna -89) ja olihan sielläkin miehiä jotka pörräs blondin ympärillä ja sydänsurujakin sain mutta niistä selvisin ja tämä on yksi elämäni ehdottomasti parhaita ja kasvattavampia kokemuksia.
-46.
Kyse ei ole siitä, että onko tyttö itsenäinen ja pärjäävä, koska kun kiimainen, aikuinen mies häneen silmänsä iskee, vastarinta on melko turhaa. Ei kukaan kyseinalaista tytön pärjäämistä esim. ulkomailla, vaan nyt puhutaan turkkilaismiesten yleisestä käytöksestä..!
Ps. Jos päästät Turkkiin, pistä tyttö ensin edes itsepuolustuskurssille ja osta hänellä raiskaushälytin.
mutta ei kukaan ole yrittänyt minua raiskata siellä. Kyllä siellä kuulkaa turistinaisia riittää paikallisille miehille ihan yllinkyllin, ei ne ketään väkisellä vie. Mutta yrittäähän ne kaikkia, tottakai. Eihän sitä tiedä millonka onnistaa, sehän on niiden työn luontaisetuja.
Tällä joku kehui Kreikkaa ja kun minä siellä olin sillä hotellimme respanpoika iski silmänsä hyvin kauniiseen 13 vuotiaaseen tätinsä kanssa matksutavaan tyttöön ja yritti väkisllä tältä kun oli houkutellut yöllä rantakävelylle kanssaan. Minä kyllä sain siitä sellasen käsityksen että tyttö oli itsekkin aika halukas. Mutta tällästä voi sattua IHAN MISSÄ VAAN..
Eivät kaikki lähde ulkomaille poikien peräsä!
ja ne jotka eivät ole, eivät päästäs. Hmmmmm??????
Minä olin eka ulkomaanreissulla Tunisiassa 16 v. ystäväni kanssa ja oli todella kivaa, bailattiin joka ilta ja drinksuja nappailtiin, komeita poikia pussailtiin. Mutta mitään pahaa ei sattunut. Oli siis todella kivaa! Mutta me oltiinkin muuten fiksuja tyttöjä ja ollaan edelleenkin. ;D
Olen ollut kolmasti etelässä enkä kertaakaan ole discoissa käynyt. On outoa yleistää, että kaikki lähtevät lomalle irrottelemaan ja bailaamaan, osa myös vain haluaa rentoutua ja arvostaa eniten sitä mitä lomakohde tarjoaa päiväsaikaan eli nähtävyyksiä, aurinkoa, kahviloita, shoppailua jne...
Vierailija:
Kyse ei ole siitä, että onko tyttö itsenäinen ja pärjäävä, koska kun kiimainen, aikuinen mies häneen silmänsä iskee, vastarinta on melko turhaa. Ei kukaan kyseinalaista tytön pärjäämistä esim. ulkomailla, vaan nyt puhutaan turkkilaismiesten yleisestä käytöksestä..!Ps. Jos päästät Turkkiin, pistä tyttö ensin edes itsepuolustuskurssille ja osta hänellä raiskaushälytin.
-et yhtään kertaa, ethän? Tai voithan sä väittää että vaikka kuinka monta kertaa mutta me tiedämme että sinä et ole käynyt juuri missään.
Kuinka pitkä loma ois kyseessä? Tyttö olisi jo 18 silloin vai? Hän olisi täysiikäinen eli mielestä reilusti kypsä menemään lomalle