Miten varaudutte ryöstöihin jne kun käytte Helsingissä/PK-seudulla?
Takseja tietenkin kannattaa välttää ellei tunnettu suomalainen yhtiö. Lompakko pois takataskusta eikä arvokamoja pidä esillä.
Miten metro, onko sitä enää turvallista käyttää?
Kommentit (99)
Tänään kävin Lahdesta Helsingissä. Kävin Ateneumissa mutta unohdin varautua ryöstöihin. Huh onneksi vielä hengissä!
Mulla on viidakkoveitsi takin alla sekä pari käsikranaattia. Kuntosalia olen harrastanut 20 vuotta sekä itämaisia taistelulajeja myös. T Rampaa Nelonen!
Naamioidun ja otan mukaani jonkinlaisen aseen. Väijyn ja varjostan. Kui?
Aivan samoin kuin missä tahansa maailmalla, valppaana. En nyt aivan heti Turkuun ja Ouluun lähtisi. Olen helsinkiläinen.
Aina mies mukana, yksin en uskaltaisi enää mennä. Mies 190cm ja pitkään harrastanut nyrkkeilyä.
Minä kierrän Helsingin kaukaa. En lähde työpaikan palavereihin Helsinkiin, vaihdoin työpaikkaakin kun esimies vaati että menet Helsinkiin kokoukseen tai sitten tyhjennät pöytäsi. Sanoin että jos tuo oli irtisanomis-ilmoitus niin minä hyväksyn sen. Menin tyhjentämään työpöytäni.
Ulkomaanmatkat joko suoraan tälltä Oulusta tai esim Thaikkuun mennään Luulajan kautta, on sitäpaitsi satasen-kaksi halvempaa, kun käyttää omaa autoa Ruotsiin siirtymiseen. Elää voi ilman Helsinkiäkin, eihän siellä ole kuin venäläisiä joka paikassa.
Samat ohjeet pätee kuin 50v sitten. Käytä maalaisjärkeä, vältä riskialttiita paikkoja, älä liiku myöhään kovassa humalassa jne.
t. junan tuoma
Käytä avainrengasta repun vetoketjuissa lukkona (hidastaa myös junavarkaita).
- Taksiin vain päiväsaikaan ja pippurisumuttimen ja sähkölamauttimen kanssa
- Pistosuojaliivit päällä kaikkina vuorokaudenaikoina
- Itsepuolustustaitoja syytä harjoitella ennen reissua
Vierailija kirjoitti:
Poikkisahattu haulikko.
Toi on hyvä.
"Ei ole vielä tullut vastaan kaveria, joka vetää esiin nopeammin"
Haulikkoa kantava sheriffi elokuvassa Rio Bravo
Kannattaa varautua siihen että ryöstetyksi tulemisen todennäköisyys on monikymmenkertainen maaseutuun verrattuna, jopa 0,03% mahdollisuus!
Jos olen menossa Helsinkiin ryöstämään niin minulla on tietenkin ryöstöön tarvittavat välineet mukana, siten.
Helsinki on pikkukaupunki eikä siellä oikeastaan tarvitse pelätä mitään. Sen sijaan Kuala Lumpurissa minulta vietiin kaikki. Olin asunut työni takia siellä jo useamman vuoden, mutta silti pääsivät yllättämään. En enää harmittele ja uusia kameroitakin on.
- mummo -
Ihan voit kuule päiväsaikaan olla ihan normaalisti, kunhan et pidä lompakkoa löysässä takataskussa tai käsilaukkua roikkumassa helposti vietävänä. Eivät nuo 30-kiloiset räkänokat yksin mitään tee, mutta kannattaa ehkä välttää pimeän aikaan Kaisaniemenpuiston kautta kulkemista.
Olen asunut kohta 40 vuotta Helsingissä ja ainoa vastaantullut ryöstö oli lähes 200 euron huppari stockalla. Myös sokosta kannattaa vältellä.
En mene sinne. Esim metro on pahuuden pesä. Pilalla. Demonisia deekuja, narkkeja ja muita häröjä.
Taskut täyteen Helyjä, tietenkin.