Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

G: Käännösalan palkkauksesta

Vierailija
13.02.2007 |

Olen miettimässä alan vaihtoa (takaisin) käännösalalle muutaman vuoden tauon jälkeen. Nyt olisin kiinnostunut kuulemaan, millainen palkkataso on nykyään, kun tunnen pudonneeni hieman kelkasta.



Jos palstalla pyörii käännösalan (tai miksei dokumentoinninkin) ammattilaisia, olisi todella paljon apua, jos kertoisitte palkkauksestanne ja esimerkiksi, oletteko esimies- vai suorittajatason tehtävissä, julkisella vai yksityisellä puolella jne.



Kiinnostavaa nähdä, pyöriikö täällä muita meikäläisiä!

Kommentit (25)

Vierailija
1/25 |
14.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Iso käännösyritys ehkä veloittaa tuon 50 ¿...

Vierailija
2/25 |
14.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kääntää kotona opiskelun ohessa. Saa n. 6000 e/kirja eli urakkapalkkana tekee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/25 |
14.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä ajattelit alkaa tehdä?



Itsekin siis käännän ja olen huomannut tuon että nopea pitäisi olla ja tietysti melkein ilmainenkin:(((. Mutta samahan on nykyään alalla kuin alalla, mikään ei oikein saisi maksaa! Sairasta!

Vierailija
4/25 |
14.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaupallista tai juridiikkaa olen miettinyt. Mulla on pienet lapset, joten voisin yhdistää opiskelun ja lastenhoidon.



Olen kyllä nopea ja tienaankin ihan hyvin, mutta työnsisällöstä ei enää sitten pysty nauttimaan, muuttuu vain näppäimistön jatkeeksi. Eikä tulevaisuus näytä ainakaan paremmalta, päinvastoin, kehityssuunta on ollut laskeva jo ainakin 10 vuotta.



19

Vierailija
5/25 |
14.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän se alv jää itselle vaan tilitetään verottajalle?



Jos veloittaa 24 euroa/tunti, niin musta kuulostaa pieneltä tuntipalkalta. Kun siitä siis maksat omat sosiaalikulut ja vakuutukset. Ja sitten kun pitää lomaa, niin pitäis olla säästössä töistä saaduista rahoista, kun tuo sisältää loma-ajan palkankin. Normaalisti mietitään, että jos tuntipalkka on 16 egee niin siihen ainakin 50% sosiaalikuluja päälle. Elikkäs tuntipalkka on tällöin tuo 16 egee ja on mielestäni huono.

Vierailija
6/25 |
14.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin silti käteen jää 12 ¿. Ei se nyt huonokaan ole. Mulla oli vakipaikassa 10 ¿ tunnissa ja monella täälläpäin on vain 8 ¿! Kun ei kuitenkaan mene penniäkään työmatkoihin eikä vaatteisiin yms.



Kyllä alvi tähän kuuluu tottakai! Voithan sä ostaa esim. tietokoneen tai mitä muuta tahansa työhön jotenkin liittyvää ja saat suoraan vähentää sen alvin osuuden siitä tuotteesta + ettet maksa sitä osuutta sitten enää valtiolle takaisin. 1000 ¿ tietsikasta maksatkin oikeesti vain 800 ¿. Tämähän ei onnistu jos olet jossain palkkatyössä. Sama koskee osittain lehtitilauksia, puhelinlaskua + että itse saan vähennyksiä työhuoneesta kotona etc.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/25 |
14.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

peruskoulukoulutuksella, joten kyllä 12 euroa on törkeän huono palkka yliopistotasoiselle ihmiselle. Kieliopinnot kun vielä ovat niitä aikaavievimpiä opiskeltavia.

Vierailija
8/25 |
14.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olin suuren telealan yrityksen palveluksessa ja siellä tienasin 10 ¿ + lisät. Monet tuntemani miehet metallialan yrityksissä täällä landella tienaavat vain tuon 8 ¿ kuin myös miehen veljen mukaan esim. ABB:n tavalliset duunarit (heillä tosin vuorotyö lisää liksaa).



Mutta turhapa tästä on väitellä. Meilläpäin tämä on ihan ok liksa, huomioonottaen KULUT jotka ovat todella vähäiset. Ei näitä liksoja kannata verrata mihinkään Helsingin tai kaupungin palkkoihin. Itse asun alueella joissa asuminen on erittäin edullista. Esim. tämän talon ostimme vajaalla 80 000 ¿:lla!



Lisäksi oikeasti minä teen erittäin harvoin työtä tuota tuntitaksaa vastaan vaan useimmista saan töistäni maksun sanahinnan mukaan. Joskus tienaan 200 ¿ helposti päivässä, joskus kestää useita päiviä saada moinen summa kokoon.



Minä en teekään tätä työtä rahan vuoksi, vaan vapauden takia. Olen joka kesän pitkällä kesälomalla lasteni kanssa, olkoonkin sitten ilman korvausta. Olen ollut useita vuosia myös toisten palveluksessa eikä sekään mitään nannaa ole! Orja siinäkin on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/25 |
14.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jossa oli kaksikin kaupan kassaa. Kummankin tuntipalkka oli sen 9 euroa ja risat. Toinen oli töissä Siwassa, toinen jossain Ruokamarkkinoilla ja Tradekassa.



30

Vierailija
10/25 |
14.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkien kääntäjien pitäisi arvostaa työtään sen vertaa, että laskuttaisivat siitä kunnolla. Mitä se kunnolla sitten on, niin siitä voidaan kiistellä.



t. freelancekääntäjä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/25 |
13.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teen työtä omana yrittäjänä. Palkkaus ei nyt päätä huimaa, eli saan 24 ¿ tunnissa + alv. Mutta yleensä laskutan per sana ja silloin saan about 0,12-0,13 c/sana + alv. Eli lähdekielen sana. Ja käännöskielinä ihan molemmat kotimaiset ja yleensä käännän liike-elämän ja hallinnon-alan tekstejä. Ei tässä rikkaaksi tuu, mutta se vapaus se vapaus!! En usko, että enää menisin toiselle töihin, siitä saisi ehkä sen 2500-3000 ¿/kk ja joka päivä pitäisi lähteä kaupunkiin. Nykyään teen töitä ehkä puolipäiväisesti n. 4 päivää viikossa. Silloin tällöin istun iltaisin ja viikonloppuisin mutta vapaatahan tämä on!!!

Vierailija
12/25 |
13.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun siivoojatkin laskuttaa enemmän?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/25 |
13.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä mä olen käsittänyt että tämä on ihan yleinen tuntipalkka meidän keskuudessamme. Ja on todellakin paljon helpommin ansaittu raha kuin jonkin siivouksen kautta. Eipä tarvii edes kotoa lähteä eikä kuluja ole nimeksikään.

Vierailija
14/25 |
13.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niistä saa noin 10 c/sana. Hakemukset yleensä pituudeltaan 3000-10000 sanaa. " Tuntipalkaksi" olen joskus laskenut n. 30 euroa, riippuu kyllä paljon tekstistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/25 |
13.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan siivousfirma, siivooja saa siitä todennäköisesti noin 7 - 8 euroa.



Minä olen ollut kääntäjänä 20 vuotta ja olen vaihtamassa alaa. En usko tähän enää. Tärkeintä on nykyään halpuus ja nopeus, laatu alkaa jäädä sivuseikaksi.



Vierailija
16/25 |
13.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

maksaa siitä kaikki sosiaalikulut ym. Samanhan se pitäisi tehdä sen yrittäjän. Eli maksaa omat eläkemaksut ym. sekä myös lomarahat jne. Kyllä musta 24 e/tunti on pieni taksa yrittäjältä.

Vierailija
17/25 |
13.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En voi kysymykseesi vastata, itse olen vasta valmistumassa alalle. Mielenkiinnosta nostan tätä, josko vastaajia lötyisi.

Vierailija
18/25 |
13.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Veikkaukseni olisi, että nyt lähempänä kolmea tonnia.

Vierailija
19/25 |
13.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos freelancerina tekee ja riippuu tietty paljon siitä onko luovaa tekstiä vai esim pakkaustekstien kääntämistä tai vaikkapa ammattitekstiä...tarkenna hieman kysymystäsi!

Ja tietty mitä kieliä osaat - ihan " peruskieliä" vai jotain harvinaisempaako?

Vierailija
20/25 |
13.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Dokumentoijalle maksetaan 2400-3100, kyse " suorittajasta" ilman erityisiä vastuita tiimeistä tai asiakkaista. Pääkaupunkiseudulla. Itse 7 v työskelleenä saan about 2900.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kuusi