Aika pahat pisti miehen sisko, pyysi lapsensa kummiksi vain miestäni
En sitten tiedä, että onko se joku sikäläinen tapa, mutta ainakin pahoitin mieleni.
Kommentit (40)
Oletteko naimisissa, ja oletko kuulunut perheeseen kuinka kauan?
Nuo olisi minulle merkittäviä asioita, esim veljen jotain hoitoa en kyllä pyytäisi jos tuntuu ettei a) synkkaa sen kanssa b) että jää lyhyehköksi suhteeksi c) jos ihan vaan just äsken tullut mukaan kuvioihin ja tuntuu että hädin tuskin tuntee koko ihmistä
Ei tuolla varmaan pahaa ole tarkoitettu! Kyllä se kummitädin mies on ihan yhtä rakas lapselle vaikkei kummi olekaan :)
Ollaan oltu sen verran kauan tiiviisti pariskuntana, että on ihan itsestään selvää, että joko molemmat tai ei sitten kumpikaan.
molemmat on kummeja.. toista ei vaan nähdä ikinä enää. :/ ero oli ehkä tiedossa, olisivat voineet kertoa? onko teillä myrskyisä liitto miehesi kanssa?
Vierailija:
Älä suostu. Pariskunnan kyseessä ollessa molemmat kummiksi. Sehän on itsestäänselvyys. Siskolla on jotain sua vastaan.
Mulla taas niin päin että mieheni sisko pyysi minua lapsensa kummiksi, ei veljeänsä, siis miestäni. Eikä meillä pahoitettu mieliä, mieheni on kuitenkin lapsen eno ja läheinen sikäli. Ja tässä tapauksessa kummeja oli yhteensä 4 kpl.
Onkohan lapselle tulossa useampi kummi?
esim meidän esikoisen kummi on vain isoveljeni ja kuopuksen kummi on sitten isoveljen avovaimo.
samoin esikoisen sylikummi on lapsuuden ja paras ystäväni, muttei hänen miehensä.
samoin kuopuksen kummitäti on minun erittäin läheinen ystävä, muttei hänen miehensä.
Miehen sisko kyllä soittelee mulle usein ja pyysi juuri viikko sitten kaupungille hänen kanssaan katsomaan lapselleen vaatteita, joten ei nyt ihan vihata pitäisi. En voi sille mitään, että loukkaavaa mua kohtaan, ihan kuin en kelpaisi kummiksi ja rakastan lapsia yli kaiken.
Mies on sitten yksin alttarilla ja minä lapsen kanssa kirkon penkissä, vaikka olemme perhe.
ollut mitään kaunoja ollut kun pyydettiin lapsillemme kummeja. yksi mieskummi ja yksi naiskummi kummallekin. Miksi heidän pitäisi olla pariskunta?
Olemme olleet tyytyväisiä ja myöskin kummeille sanoneet ettei mitään kaunoja ole ja ettei asiasta kannata loukkaantua.
Jos joku ei halua tulla kummiksi tämän asian takia, niin sen voi ilman muuta sanoa. Nykyään voi jo kieltäytyä kummiudesta.
Mieheni hyvä ystävä meni naimisiin, sai lapsia ja he pyysivät kummiksi MINUA. Toinen kummi oli eräs heidän miespuolinen ystävänsä. Halusivat näin ja mikäs siinä. Ei mieheni siitä harmistunut, vaikka varmasti olisi mielellään kummiksi tullutkin.
oli kriteerinä, että naimisissa pitää olla! Ei pyydetty esikoisen kummiksi veljeni tyttöystävää josta ei pidetty, erosivatkin sitten 2kk jälkeen.
Ihmiset nyt vaan pyytävät kummeiksi tiettyjä ihmisiä, luulen, että tällä toiminnalla ei ole tarkoitus loukata sinua!
Meidän suvussa/ystävissä ei kukaan loukkaantunut meidän valinnoista. Milloin kummivalinnasta on tullut ulkopuolisten päätös? Vanhemmat päättävät kummiudesta, siinä ei ole muilla sanan sijaa.
t:olinkohan 4?
pyytävät sinua ehkä toiselle.
On meilläkin niin ollut, että mies vain oli sisarustensa lapsille kummina, en minä. Pyydettiin nuorena ns " poikakummiksi" .
Meidän lapsen kummit eivät ole suhteessa keskenään, eivätkä edes hyvin tunne toisiaan.
typerämpää musta on jos lapsella on kuusi kummia.
Meidän lapsilla on kummallakin kaksi kummia, jos toinen unhoittaa aikojen kuluessa, toinen varmasti pysyy rinnalla.
Mitä jos olisi yksi pariskunta kummina, ja he unohtaisivat lapsen, Mitä jää jäljelle?
Vierailija:
Mies on sitten yksin alttarilla ja minä lapsen kanssa kirkon penkissä, vaikka olemme perhe.
Tottakai pysyt lapsesi kanssa penkissä istumassa, eikä siinä ole mitään outoa, ei se sinun merkitystäsi miehesi rinnalla vähennä. Ei kummina ole perhe vaan tuossa tapauksessa miehesi. Älä ole lapsellinen vaan tue miestäsi kummin tehtävässä.
Meillä siis on kummeina joka lapsella pariskunnasta vain toinen paitsi keskimmäisellä jolla on vain kaksi sinkku kummia. Kummeja saa olla se neljä ja esim esikoisen kohdalla ei tiedetty että kuinka monta lasta tehdään niin kummeiksi pyydettiin neljä, yksi pariskunta, yski sinkku ja yksi avopuoliso. Kolmannelle kummiksi halusin kaverini ja sitten piti vielä yksi kummi ainakin pyytää mutta ei ollut mahdollista enää pyytää neljää joten päädyin siihen että vaikka kaksi iyhmistä kenet kummiksi haluttiin ovan molemmat naimisissa niin kysyttiin vain heitä ei puolisoja. Olisi minusta ollut vielä oudompaa jos olisin pyytänyt toisen puolison mutta en toisen ja kaverillanikin oli avomies joten hänetkin olisin mielelläni pyytänyt. Näistä kahdesta muusta jos olisin pyytänyt vain toisen puolisoineen olisi toinen pettynyt. Jos heidän puolisonsa loukkaantuivat niin ehkä se on sitten pienempi paha kun jos tämä meidän haluama ihminen josta kummi tuli olisi pettynyt.
kokee etteivät tunne sinua niin hyvin ja läheisesti, että haluaisivat sinut lapsensa kummiksi. Turha sun on tuollaisesta loukkaantua, vaikka ehkä mielesi pahoitit.