Asuntoa Oikotiellä tai muualla ITSE myyneet!-Kokemuksia??
Olemme lähiaikoina aloittamassa oman asuntomme myyntiä ja Oikotie lienee se huomatuin saitti.
Minkälaisia kokemuksia teillä on ollut? Paljonko vierailijoita kävi katsomassa ilmoitustanne esim. päivässä tai viikossa? Olisiko jotain käytännön vinkkejä asunto-osakkeen itsemyyntiin ylipäänsä, mitä ei tule kenties ajateltua?
Kommentit (14)
Saatiin paremmin kuin mitä välittäjä oli arvioinut asuntomme arvon :)
Myyntiaika oli peräti 1vrk.
Otettiin edustavat kuvat -se kannatti.
että ei välittäjille - jos ette tosiaankaan halua välittäjän apua. Niitä nimittäin piisasi, mokomia hyeenoja, ihan väkisin tyrkyttivät itseään. Monille sanoin, että kun ollaan saatu ilmoitus nettiin ja asiat sitä myöten selväksi, niin eiköhän loppukin hoidu omin voimin. Vaan ne kiusasi todella innokkaasti, useita soittoja / meilejä tuli joka päivä...
Kuvia kannattaa laittaa Oikotielle ja samaten pohjapiirros. Kaikki saatavilla olevat tiedot myös, jokaiselle yksityiskohdallehan on varattu tilaa ilmoituksessa.
Meillä kävi paljon katsojia ja ekan näytön jälkeen tehtiin kaupat. Varatkaa kopioita tärkeistä papereista ja pohjapiirroksesta, joita voitte jakaa näytöissä.
ja lopputulos oli kuten nro 4 kertoi... Helppoa ja nopeaa!
onnistuuko se ihan ostajan pankissa vai pitäiskö olla joku lakimies paikalla? Entäs millaista sopimuspohjaa käytitte?
Ei-ap, mutta myös kiinnostunut
Talokaupassa kannattaa käyttää lakimiestä, ihan oikeasti.
Isännöitsijältä vai sitten taloyhtiön joltain henkilöltä? Meillä kun ei itsellä pohjapiirustusta ole lainkaan.
Joo, noista välittäjistä on tosiaan varoiteltu! Ja myös silloin, kun on ISOLLA ilmoitukseen laitettu " EI VÄLITTÄJILLE!" , niin siltikin soittoja on kavereille piisannut.
Me olemme ajatelleet niin, että varaamme asunnon myyntin tarpeeksi pitkän ajan--> ensin myymme itse X kk ja sitten mahdollisesti käytämme välittäjää, jos ei edes tarjouksia alla tulla. Toisaalta asuntomme on hyvässä kunnossa ja hyvällä paikalla, joten siinä mielessä ei SUURIA ongelmia pitäisi tulla. Hinnanasetanta on varmasti se suurin haaste: ei saisi hinnoitella liian kalliiksi, mutta toisaalta jos asunto menee ekalla näytöllä pyyntihintaan, niin sitten tulee väkisin mieleen, että olisi voinut pyytää enemmänkin.
ap
jos asutte pääkaupunkiseudulla tai turussa. siellä ehdottomasti eniten surffailijoita ja maan halvimmat välityshinnat. palvelu todella hyvää, voi myös itse ensin testata asunnon kinnostavuuden " hiljaisessa myynnissä" . paljon tietoa yksinkertaisessa paketissa.
Sopimuspohjan osalta kannattaa konsultoida tuttuja tai tutun tuttuja sekä käyttää nettiä. Ei ole tosiaan kovin vaikeaa. " Hätätapauksessa" voi sitten kysyä omasta pankista (usein maksullista) neuvoa.
Vierailija:
onnistuuko se ihan ostajan pankissa vai pitäiskö olla joku lakimies paikalla? Entäs millaista sopimuspohjaa käytitte?Ei-ap, mutta myös kiinnostunut
...haluaa käyttää, niin Igglo on varmaan niitä parhaita vaihtoehtoja. Toisaalta miksi ihmeessä maksaisit edes sitä paria prosenttia heille?? Pari prossaa esim. 200000 eurosta on kuitenkin ISO raha. Eli edelleen ainakin me yritämme ensin itse ihan rauhassa ja sitten mietitään muita ratkaisuja.
ap
Vierailija:
jos asutte pääkaupunkiseudulla tai turussa. siellä ehdottomasti eniten surffailijoita ja maan halvimmat välityshinnat. palvelu todella hyvää, voi myös itse ensin testata asunnon kinnostavuuden " hiljaisessa myynnissä" . paljon tietoa yksinkertaisessa paketissa.
ei ole normaali järjellä varustetulle ihmisille mitään järkeä. Siis jos on myymässä osaketta, kiinteistössä vielä jotenkin välittäjän roolin ymmärrän, vaikkei mitään vastuuta silloinkaan ole.
Itse ostan mieluummin suoraan kuin välittäjän kautta jos välityspalkkion puuttuminen näkyy hinnassa. Eli siis reiluuden nimissä jos myyjä säästää kymppitonnin myymällä itse niin myös ostajan pitäisi hyötyä siitä 4000-5000 euroa.
meillä nyt energiaa ja aikaa hoitaa itse myyntiä joten ajateltiin kanssa ensin itse. tosin taidan laittaa iggloon hiljaisen myynti-ilmoituksen niin näkee vähän tuleeko paljon kiinnostusta. ja millä hinnalla, siihen kun voi itse määritellä sen. tai sit pyytää hinta-arviota sehän on kans siellä ilmasta eikä sido sinänsä mihinkää. voihan sitä ite sitte myydä lopullisesti, ottaa vaa ilmotuksen saitilta pois vaikka oikotielle tai jotai.
onnee kaupankäyntiin!
Pienet välitysfirmat tekevät ihan yhtä halvalla myynnin jos neuvottelee hyvän sopparin. Suosikaa pieniä älkääkä noita hemmetin jättejä!
Lakimies - mihin sitä tarvitaan? Kauppakirjan osaa kuka tahansa laatia, kun katsoo mallia vanhasta (vaikka siitä jonka täytitte allekirjoituksellanne kun itse ostitte asuntonne). Ja netistä löytyy apuja. Lakimiestä ei todella tarvita!
Vaan itse kannattaa myydä. Hommaatte paperit, teette ilmoituksen, hoidatte näytön, luonnostelette kauppakirjan (malleja netissä) ja loppu hoituu ostajan pankissa.
Helppoa, halpaa ja mukavaakin!
t. se joka varoitti välittäjistä
Kolme vinkkiä:
1. Ota hyvät kuvat
2. Liitä kuviin pohjapiirustus
3. Mieti hinta kohdilleen
Onnea ja menestystä.
Voi olla että tienasit juuri hyvällä päätökselläsi kymppitonnin :)