Mitkä voi olla pahimmat adhd-lääkkeiden sivuvaikutukset?
Kommentit (14)
Vierailija kirjoitti: Verenpaine ja unettomuus.
Eli ei muuta persoonallisuutta, lisää ahdistuneisuutta tai mitään sellaista?
Niitä on monia erilaisia ja kaikki vaikuttavat yksilöllisesti. Eli kaikki haittavaikutukset on mahdollisia, yleensä kaikille kuitenkin löydetään joku sopiva lääkitys.
Vierailija kirjoitti:
Sydänkohtaus ja aivoinfarkti
Tuskin. Söin 8x 56mg conserttaa kerrallaan. En kuollut
Melko haitaton lääke, jos ei joka päivä napsi isoja annoksia.
Unettomuus on pahimmasta päästä, kaikki muu on elintavoista kiinni. Ylipainoiselle kroonisesti ahdistuneelle epävakaalle persoonalle tuskin sopii.
Psykoosi on yksi sivuvaikutuksista ainakin siinä lääkkeessä mitä itse syön. Siitä syystä diagnoosivaiheessa suljettiin tarkasti pois mm. kaksisuuntainen mielialahäiriö ennen lääkityksen aloittamista. Jos potilaalla on se tai muuta alttiutta psykoosiin, niin lääkitys ei ole turvallista käyttää.
Lisäksi lääke nostaa verenpainetta.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti: Verenpaine ja unettomuus.
Eli ei muuta persoonallisuutta, lisää ahdistuneisuutta tai mitään sellaista?
Ahdistusta voi hyvinkin lisätä. Persoonallisuuteen ei vaikuta kuin korkeintaan lääkkeen vaikutusaikana. (Tosin tiedän vain omasta lääkkeestäni näitä ja lääkkeitä on useampia erilaisia.)
Vierailija kirjoitti:
Äkkikuolema
Totta, tämä lukee pakkausselosteessa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti: Verenpaine ja unettomuus.
Eli ei muuta persoonallisuutta, lisää ahdistuneisuutta tai mitään sellaista?
Ei mulla ainakaan. Eikä ole verenpainetta ja unettomuuden paransi lääke.
ainoa haitta ehkä ihan vähän sellainen latteus ja hiljaisuus välillä mutta sekin on ihan virkistävää kun ilman lääkkeitä on sellanen duracell pupu. Mulle tulee omasta elämästäni siis vähän niinkuin darramorkkis ilman lääkettä. Kun en vaan jaksa sitä hösellystä minkälainen oon ilman lääkettä. Niin ei yhtään haittaa olla vaikka hivenen tosikko ja lattea välillä , ja hiljaisempi .
eli ei kyllä ole haittavaikutuksia mulla mitään. Pelastanut mun elämän adhd lääkitys,
Verenpaine ja unettomuus.