mitä mieltä olette taloudellisesta tilanteestani?
Olen 27-vuotias, lukion jälkeen käytynä vain 2.asteen tutkinto. Vakityöpaikka ollut nyt pari vuotta. Asuntolainaa on, mutta oma yksiö pitäisi olla maksettuna 3-5 vuoden sisään. Palkkani on nettona vain n. 1200 euroa kuussa. Matkustan ainakin kerran vuodessa etelään. Uusia vaatteita en pahemmin osta, tosi harvoin. Baareissa käyn ainakin 2 x kuussa. Laivoilla käyn suht usein. Miestä mulla ei ole eikä siis lapsiakaan.
Kun usein surkutellaan pienipalkkaisilla aloilla olevia yksinäisiä naisia, joilla tili on palkkapäivän jälkeen pian nollilla taas.
Omasta mielestäni pärjään tosi kivasti suhteessa siihen pieneen palkkaan. Asunto on tietty tosi pieni, mutta isompaan ei olisi yksin varaa. Toisaalta taas rahaa riittää siihen matkusteluunkin ja lainan maksettuani " tosi hulppeastikin" . Olen aina tottunut säästämään.
Toisaalta luen kateellisena juttuja 4000 euron nettopalkoista. Herranjumala, olisin " miljonääri" jos mulla olisi sellainen palkka. =)
Kommentit (3)
lailla itse elin joskus paitsi ettei ollut omistusasuntoa. Siinä mielessä sulla asiat paremmin.
Myönnän, että olen tosi kateellinen ihminen välillä. Kyllä harmittaa todella, kun itse on aina hoitanut asiansa hyvin ja elänyt tosi pienillä varoilla ja säästeliäästi. Sitten taas kaverit, jotka ovat tuhlanneet joka sentin aina, ovat saaneet rikkaat miehet ja elelevät edelleenkin mukavasti. Asumisesta ei tarvitse maksaa juuri mitään, vähän väliä tulee viestiä, että taas on saatu mieheltä kännykkä / auto / matka jne jne. Itse taas säästän kuukausitolkulla pienestä palkastani jokaista matkaa jne varten.
Kyllä ois kivaa itsekin välillä shoppailla uusia vaatteita ym. tuhlausta, ja silti pääsisi matkoille jne. Mutta itsellä yksikin lääkärireissu tai vastaava vie taas jotain haavetta paaaaljon pidemmälle, kun ei kertakaikkiaan ole enempää rahaa mistä säästää.
Ei ne suuret tulot vaan pienet menot. Olet hoitanut asiasi tosi hyvin mielestäni.