Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voi ei! Olen 34. viikolla raskaana ja äsken kävelin vessasta keittiöön kun

Vierailija
12.12.2006 |

tuli sellainen " poksahdus" jotain housuihin, niin että ne kastuivat ja sitä valui reisiä pitkin. En tiedä mitä se on, en saa hajusta selvää, kun nenäkin on tukossa.

Voiko virtsaa tulla tuolla tavalla (vaikka juuri kävin pissalla), vai voiko se olla jotain nestemäistä valkovuotoa?

Mistä ne saa äitipolilla selville, onko se lapsivettä?

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
12.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla itsellä ei mennyt vedet ennen kuin kalvojen puhkaisussa, mutta monet on kuvailleet vesien menoa että kuuluu poksahdus ja sitten tulee vedet. Soita ja kysy nyt.

Vierailija
2/12 |
12.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja on nillä muitakin keinoja selvittää. Olikhan joku testiliuska. Kyllä tuo lapsivedeltä kuulostaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
12.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mene käymään äitiyspolilla, heti. Jos synnytys alkaa käynnistymään, he voivat ehkä vielä viivyttää sitä, tai antaa sinulle kortisonia vauvan keuhkojen vahvistamiseksi.

Hyvähän vauvan olisi vielä muutama viikko masussasi kasvaa, mutta ei kannata pelätä, hyvin hän varmasti pärjää vaikka nyt syntyisikin. Pikkuinen hän varmaan vielä on.

Meidän tyttö syntyi rv 35+1, painaen 2200g ja pituutta oli 44 cm. Nyt on jo kaksivuotias, eikä millään lailla poikkea ikätovereistaan kehityksensä suhteen.

Vierailija
4/12 |
12.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voit soittaa ensin ja ilmoittaa tulostasi.

Onnea matkaan!

Vierailija
5/12 |
12.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

(kuului poksahdus ja sitten tuli lämmintä). 3 1/2 tunnin kuluttua oli vauva syntynyt.

Vierailija
6/12 |
12.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

joten esim napanuora jää helpommin puristuksiin seisaaltaan, kun vauva on pienempi. Älä pelkää ja jos vettä on tullut vain vähän niin kyllä myöhemmin tulee lisää, kalvoissa on varmasti reikä. Makuulle varalta, ettei vettäkään tulisi niin paljoa ulos ja ambulanssin kyydillä pääset makuuasennossa sairaalaan. Hyvät viikot, eiköhän se siitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
13.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen aamulla siis lähdin suoraan ä-polille ja sieltä passittivat suoraan ambulanssilla synnytysairaalaan, koska lapsivettähän se oli.

Lapsi hoitoon siskolle ja mies perässä omalla autolla. Supistuksia tuli välillä 3min väleinkin, mutta silloin tällöin koko päivän. Eivät olleet kivuliaita. Synnytyssairaalassa kuitenkaan testit ei näyttäneet, että olisi tullut ainakaan lisää lapsivettä, kohdunsuu auki 1cm, vauva tosi alhaalla. Ilta ja tämä aamu seurailtu, supistuksia tuli silloin tällöin, lapsivettä ei enää ollenkaan.

Tänään selvisi, että kohdunsuulla on streptokokki bakteeri +++, mikä aiheuttaa tätä l-veden menoa ja ennenaikaisia supistuksia. Nyt saan antbioottia suoneen ja huomenna ilmeisesti vaihdetaan suun kautta lääkitys ja pääsen ehkä kotiin. Nyt ei kai sitten voi tietää, milloin vauva syntyy. :)

Siinäpä taisi olla tärkeimmät! Piti tulla ihan mielenkiinnosta katsomaan, kun en silloin kerennyt lukea vastauksianne.



Ap

Vierailija
8/12 |
13.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

-edellinen-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
12.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ne varmaan enää estele jos on tullakseen.



näin mulle kotkassa sanottin kävin viikolla 33ja jotain hakemassa supistuksen esto piikin, ja sit ois ollu tarvetta viikolla 34 ja eivät antaneet enää. Lääkäri totesi " vauva valmis antaa tulla"



oikeessa toi lääkäri oli mut ois se voinu pitempään sisällä olla.. olis voinu olla vielä vaikka mitä ongelmia , onneksi ei ollu

Vierailija
10/12 |
12.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

voisi sanoa, oliko kyse lapsivedestä. Itse kävin turhan käynnin viikolla 34 lapsivesiepäilyn vuoksi. Lopulta minulta meni muutaman viikon päästä siitä varmasti lapsivettä. Se varmistui tuntienkin päästä testillä.



Viikolla 34 epäillessäni lapsivedenmenoa soitin heti ambulanssin ja soittaessani sain ohjeeksi ottaa rauhallisesti ja mennä makuulleen odottamaan ambulanssia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
12.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

pian. Itseltäni meni lapsivesi aamuyöstä. Menin sairaalaan puoliltapäivin ja synnytys käynnistettiin seuraavana päivänä.

Vierailija
12/12 |
12.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja makasi sairaalassa 4 viikkoa kunnes annettiin " lupa" synnyttää

Pystyyvät sairaalassa seuraamaan tilannetta ja jos kaikki on ok niin mitä enemmän viikkoja saadaan kasaan aina parempi.

Itsellä meni vedet viikolla 33 eikä estelty koska supistuksetkin alkoivat heti ja tosi rajuina

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi kaksi