2020-luvun Suomi tuntuu ahdasmielisemmältä kuin 2000-luvun Suomi
Pahoittelen jo heti alkuun, etten osaa selittää tarkalleen mikä saa minut näin tuntemaan tai antamaan järkeviä esimerkkejä. Olen silti jo pitkään miettinyt että vaikka nykypäivänä vouhkataan ja kouhkataan suvaitsevaisuudesta enemmän kuin varmaan koskaan Suomen historian aikana, tuntuu yhteiskunta silti olevan jopa kapeakatseisempi kuin parikytä vuotta sitten.
Nykyään tuntuu, ettet ihmisenä voi olla vain erilainen kuin vastakumppani vaan olet automaattisesti VÄÄRÄSSÄ jos olet eri mieltä. Puhutaan vaikka lastenkasvatuksesta tai itselle sopivasta ruokavaliosta niin tuntuu, ettei keskustellessa voida vain hyväksyä että mikä sopii yhdelle ei välttämättä sovi toiselle. On pakko olla jotain mieltä ja mielellään vielä ääripäästä. Et voi olla oikealle kallistuva liberaali vaan olet automaattisesti riistäjäporvari, tai jos kallistut vasemmalle olet taikaseinästä unelmoiva vassarihupakko.
Mihin on kadonnut kultainen keskitie?
Mitä ajatuksia muilla 30+ vuotiailla herää? Olenko ainoa ajatusteni kanssa?
Jollakin lailla 10v sittenkin oli vielä helpompo vain olla ja elää ja oli tilaa olla sellainen kuin itsestä tuntuu sopivalta. Nykyään puhutaan avoimmuudesta ja oikeuksista mutta ilmapiiri - no, se tuntuu jopa kuristavan ahtaalta.
Kommentit (29)
Vuonna 2000 perussuomalaiset oli Soini ja Vistbacka, viharašisteja ei vielä oltu kutsuttu mukaan.
Woke ja "minun totuuteni" ovat 2020 ilmiöitä, hyvää on se, että tulevaisuudessa nauramme tämän ajan hömpötyksille.
Nykyään pitää suvaita kaikkia, paitsi enemmistöön/normi väestöön kuuluvia.
Ennen puhuttiin valkoinen hetero mies vs muut, mutta nyt tämän sukupuoli pelleilyn vuoksi taitaa nämä vastakkainasettelut olla enemminkin
Biologinen mies/nainen vs itse keksitty-sukupuoli
Biologinen homo/lesbo vs itse keksitty-sukupuoli
Biologinen hetero vs itse keksitty-sukupuoli
Huoh... Ei ihme, että mielenterveysongelmat kukoistaa, kun tätä Setan aivopesua tyrkytetään peruskouluissa jo... En tiedä kumpi on sairaampaa. Kehitysmaat ilman ihmisarvoa vai nämä ns hyvinvointivaltiot joissa enemmistöä poljetaan vähemmistön iloksi/eduksi
Minä yritin kirjoittaa ajatuksella pitkän viestin, ei kirosanoja jne mutta ei vain suostuta julkaisemaan. Niinpä niin..persu-öyhöttäjää kyllä näkee vapaasti ilman kaheleita. Tämä aika on sairas, netti nähtävästi rikkoi monen pään(myös 2000-luvulla järkevänä olleen) Jokainen näistä "kahleita rikkovista" aatteista ja liikkeistä on erittäin syrjivä, pakottava, normaali ihmisiä kohtaan. Ja kaikki ovat lähtöisin jenkkien yliopistoilta, kysymys kuuluukin mikä pistää taviksen kannattamaan jotain netissä lukemaansa niin kiihkeästi että on valmis tallomaan kanssaeläjiänsä.
Svenskarnas liv är inskränkta till rätten och kravet på att tycka till om än det ena och än det andra. Finnarna följer i samma fotspår. Det är som om folk inte begrep att man inte måste ha en åsikt om allt och att det är direkt farligt att bilda en åsikt utan behövlig data, typ "Finland kunde ge bort sina jaktplan". Problemet genomsyrar hela samhället.
Se blott på frågorna i valkompasserna. Borde man göra si eller så? Som förklaring kommer oftast något som vinklar frågan fel. Oftast är svaret "ja" men definitivt inte på kompassens grunder, eller så tvärtom.
Det är som om hela tänkande hade blivit inskränkt till åsikter om hur saker borde vara ur något snävt perspektiv som åsidosätter merparten av angreppssätt. Det blir ingen positiv utveckling av sådant.
Luetellaan palstapersujen yleisimpiä tunnereaktioita:
1. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
2. Linkki johonkin demareita solvaavaan videoon
3. Copypaste-teksti, jossa kutsutaan pääministeriå etunimellä ja mainitaan jauho
Vierailija kirjoitti:
Vuonna 2000 perussuomalaiset oli Soini ja Vistbacka, viharašisteja ei vielä oltu kutsuttu mukaan.
Idag är Persuna något annat men Vistbacka och Soini sitter på Persunas fond. Skrattar bäst som skrattar sist, sade Soini och Vistbacka med konjakskupor i handen efter styrelsemötet på krogen. Notan kvittar fonden och nästa med, liksom arvodena för besväret.
Vierailija kirjoitti:
Luetellaan palstapersujen yleisimpiä tunnereaktioita:
1. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
2. Linkki johonkin demareita solvaavaan videoon
3. Copypaste-teksti, jossa kutsutaan pääministeriå etunimellä ja mainitaan jauho
Voisitko painua trollaamasta muualle? Miksi persu länkyttäjän pitää pilata kaikki hyvät ketjut?? Tiedetään, olet penska joka ehkä hikiseen syntyi 2000-luvulla mutta älä häiritse keskustelevia aikuisia.
Vierailija kirjoitti:
Perussuomalaiset toivat henkisen väkivallan politiikkaan.
Nyt haukut kyllä väärää puuta.
Avaruusluksushomokommarit eivät keinoissa säästele. Ilman mörköjen ja viholliskuvia maalailua heiltä loppuisi elämästä tarkoitus.
Aloittaja kirjoittaa asiaa. Tänne on tuontikulttuurina rantautunut USA:sta peräisin olevia ajattelumalleja, jotka rajoittavat keskustelua ja jopa ajattelua. Aikanaan poliittiselle korrektisuudelle naureskeltiin, nyt se on kirjattu kaikkien yritysten HR - säännöstöihin ja sitä toteutetaan kouluissakin.
Pelko ja viha.
Tilanne tulee muuttumaan, kun energiaongelma ratkeaa ja ruuantuotanto tehostuu ja päästään korjaamaan muitakin ympäristöongelmia, väestönkasvu alkaa maailmassa loppua, Venäjä nöyrtyy ja Kiina ymmärtää keulimisensa rajat. Keskiluokan ahdinko kevenee ja toivo alkaa voittaa. Asiat ovat menossa nopeasti siihen suuntaan ihan jo siksi, että energiaa on jo nyt halvinta tuottaa uusiutuvilla, vaikkei sitä kukaan äsken vielä uskonut.
Toivottavasti tilanne tästä jossakin vaiheessa lähtee paranemaan. Sinänsä tilanne on mielenkiintoinen siksi, että nyt tiukkaan ahdasmielisyyteen yhdistetään seksuaaIivähemmistöjen suosiminen ja esilletuonti. Yleensähän ahdasmielisyys on suoraan kohdistunut mainittuihin vähemmistöihin. Tällä kertaa rajoitusten kohteena onkin enemmistön mielipiteet.
Siksihän me ei oikein osata sanoa kun vähä vähältä määrätietoisesti ja tarkoituksella hivuttamalla on heikennetty jo vuosikymmeniä ihan 90-luvun alusta asti ihmisten oloja tässä maassa :/
Mikä on tämä persuttelu ja muutenkin politiikkalinssin läpi kaikkien mielipiteiden kurkistelu?
Vierailija kirjoitti:
Aloittaja kirjoittaa asiaa. Tänne on tuontikulttuurina rantautunut USA:sta peräisin olevia ajattelumalleja, jotka rajoittavat keskustelua ja jopa ajattelua. Aikanaan poliittiselle korrektisuudelle naureskeltiin, nyt se on kirjattu kaikkien yritysten HR - säännöstöihin ja sitä toteutetaan kouluissakin.
Eikös tuo poliittinen korrektius ole kiertoilmaus itsesensuurille ja mielistelylle?
Vierailija kirjoitti:
Mikä on tämä persuttelu ja muutenkin politiikkalinssin läpi kaikkien mielipiteiden kurkistelu?
Samaa ihmettelen, varsinkin asioissa, joihin politiikka ei liity lainkaan tai ei ole keskustelun kannalta olennainen asia. Tulkitsen sen kyvyttömyydeksi perustella oma näkökulma loogisesti, ei ole mitään sanottavaa, mutta toisen esittämä asia ärsyttää syystä tai toisesta.
Algoritmit loivat kuplia ja yhteiskunnan polarisaation.
Marin teki muiden ihmisten halveksunnasta ja nimittelystä hyväksyttyä.
Totta. Minua hämmästytti kapeakatseisuus jo 90-luvulla. Ja nykyäänkin. Vaikka asioita tarkasteltaisi eri näkökulmista, silti.