Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Päiväkodilta outo selvitys neuvolakäyntiä varten

Vierailija
25.11.2006 |

Sain torstaina lapsen päiväkodista selvityksen lapseni kehityksestä yms neuvolaa varten. Eilen illalla luin sen läpi, ja muutama kohta todella herätti ihmetystä!



Esim. lapun allekirjoittanut lto kertoo siisteyskasvatuksesta että " Lotta (nimi muutettu) ei aina tunnista vessahätäänsä ja pissavahinkoja sattuukin viikoittain" . Meidän tytöllä (3v) on kyllä aina samat pikkuhousut ja sukkahousut jalassa kuin aamullakin, kun haen hänet päiväkodista. Pissapyykkiä ei ole pyykkikassissa ollut koskaan. Kotona ei ole pissannut housuun melkein vuoteen. Jos lapseni kastelisi allensa päiväkodissa, kai hänen alusvaatteensa sitten kastuisivat ja uudet vaihdettaisiin tilalle?! Lto on varmaan erehtynyt lapsesta!



Yhdessä kohtaa lto kirjoittaa myös, että tyttäreni ei ole kovin omatoiminen. Alempana samassa selvityksessä kyllä sanoo tyttäreni pukevan ja riisuvan hienosti itse (ja kieltäytyvän jos tarjotaan apua), menevän oma-aloitteisesti kysymään toisilta lapsilta pääseekö leikkiin mukaan, ehdottavan usein mitä leikkejä voitaisiin leikkiä tai mitä lauluja laulaa, menevän itsenäisesti käsienpesulle tarvittaessa, suoriutuvan wc-käynneistä itse, ja pärjäävän hyvin ilman aikuisen jatkuvaa läsnäoloa, osaavan keksiä itsekin itselleen tekemistä ilman aikuisen ohjausta. Omatoimisuudelta tuo mielestäni vaikuttaa. Sitäpaitsi, ne aikuiset kai ovat siksi siellä päiväkodissa, että keksisivät lapsille toimintaa, ohjaisivat leikkejä, ja auttaisivat tarvittaessa vaikka pukemisessa?



Lto:lla on varmaan mennyt lapset sekaisin, ihan oikeasti! Samassa ryhmässä on toinen samanniminen tyttö, molemmat aloittivat päiväkodissa syyskuun alussa, ja lto tuli heidän ryhmäänsä lokakuun alussa. Kehtaanko ottaa asian puheeksi maanantaina?

Kommentit (65)

Vierailija
1/65 |
27.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapseni ryhmän lastenhoitajalta, joka on ollut talossa jo vuosia. Kysyin ensin lapseni oma-aloitteisuuden puutteesta, ja lh sanoi että hänen mielestään lapsi on itse asiassa erittäin oma-aloitteinen, itsenäinen ja harvinaisen omatoiminen kolmevuotiaaksi. Sitten kysyin pissavahingoista, johon lh vastasi että ei ole tapahtunut, ei ainakaan hänen työvuorojensa aikana.



Kaivoin esille torstaina saamani palautepaperin, jonka lh luki läpi hämmästyneenä. Sanoi heti, että lastentarhanopettajalla on nyt varmaankin menneet lapset sekaisin. Lto ei itse ollut vielä paikalla, lastenhoitaja lupasi selvittää asian ja soittaa minulle myöhemmin.



Vähän aikaa sitten lastentarhanopettaja soitti, ja pyysi anteeksi sekaannusta. Ryhmässä on kaksi samannimistä tyttöä (joista toinen siis oma lapseni), jotka molemmat ovat syntyneet marraskuussa 2003. Molemmille piti kirjoittaa lausunto neuvolaa varten, ja lto:lla oli mennyt tekstit sekaisin, kun on kirjoitellut molempia samaan aikaan, välillä keskeyttäen. Lausunnon alkuosa kuuluisi toisen " Lotan" lausuntoon, loppuosa on oikein. Hän kuulemma kirjoittaa uuden lausunnon meidän tyttärestämme vielä tänään. Painotti, että kyllä hän tietää kumpi " Lotta" on kumpikin, mutta oli erehdyksessä sekoittanut tyttöjen tekstit keskenään. Kiire siellä päiväkodissa on, lasten kaitsemisen keskellä lto näitä lausuntoja kirjoittaa.



Eli asia on nyt sitten selvitetty :-) Tiesinhän minä, ettei tyttäreni pissi housuunsa tai ole " oma-aloitteeton" . Toisen " Lotan" äiti ei varmaankaan ilahdu, kun saa tietää että hänen tyttärensä lausunnossa kerrotut asiat oma-aloitteisuudesta ja kuivaksi oppimisesta pidäkään paikkaansa. Mutta ihmettelen kovasti, jos hän ei ole itse huomannut mitään outoa saamassaan lausunnossa, sillä meidän saamamme paperi kertoi ihan selvästi osittain ihan eri lapsesta.



Terveisin alkuperäinen kirjoittaja

Vierailija
2/65 |
27.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

onneksi selvisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/65 |
27.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka eriäviäkin mielipiteitä on ollut. Kerran eräässä keskustelussa lto totesi, kun kerroin jotain lapsestani, että " tuo on kyllä silkkaa panettelua" . Nutta se oli kyllä ihan huumoria. Tosin jos olisin valmiiksi vainoharhainen ja puolustuskannalla niin tuosta olisi tietysti saanut mehevän ja pitkän ketjun av:lle ;)



Mulla on viisi lasta ja paljon on tullut oltua tekemisissä erilaisten lasten hoitajien, opettajien, neuvolantätien kanssa, eikä ikinä kyllä ole mitään ondelmia ollut. Yhteistyöhalua ei ole koskaan puuttunut.

Vierailija
4/65 |
27.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Useat huippuälykkäät, luovat jne eivät oikeasti ole sopeutuneet laitosmaiseen toimintaympäristöön kuten päiväkotiin tai kouluun.



Annetaan tila erilaisuudelle ja apu niille jotka sitä oikeasti tarvitsevat

Vierailija
5/65 |
27.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kannattaa siis olla vaan tarkkana ja kysyä heti jos on jotain kysyttävää tai ihmeteltävää (hyvä minunkin oppia). Tuskinpa päiväkoti sitä ottaa mitenkään kritiikkinä, onhan vanhemmilla oikeus olla perillä lapsensa asioista.



Vierailija
6/65 |
27.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

että vanhempi on automaattisesti väärässä. Edellinen neuvola oli ihan erilainen. Täällä pitää suunnilleen todistaa henkilöllisyytensäkin joka kerta, eli aivan mielettömän epäluuloisia ja vainoharhaisia ja yhteistyöhön ei ole minkäänlaista toivoakaan. Neuvolan asiakkaina on ilmeisesti paljon sosiaalitapauksia, alkoholisti- ja narkkariperheitä, joita sitten ilmeisesti pitääkin holhota, mutta eivät sitten pääse asenteesta irti muidenkaan kanssa.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/65 |
27.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ne olisi kirkuvia hysteerikkoja ja suorastaan psyykkisesti sairaan oloisia hoidossa. Mahtaakohan olla samanlaisia kotona? Ei pystytä liikkumaan jos sukka on rypyssä, huudetaan, että ollaan likaisia jos menee pisarakin vettä vaatteille ja sitten nämä tapaukset jotka vaan hokee koko päivän samaa eikä tee muuta. Sitten on näitä onnettomia vanhempia jotka neuvottelee lastensa kanssa, että " joko mentäisiin? Ai, ei mennä..." Hetken kuluttua " joko mentäisiin? Ai, ei mennä...ok.." ja taas " Joko mentäisiin?..." Kyseessä saattaa olla kaksivuotias lapsi! Ei helvetti sen ikäisellä ole mitään vaihtoehtoja! Varmaan kysyvät kotonakin mitä lapsi haluaa pistää päälleen. Ei ihmekään, että lapsista tulee hämmentyneitä raukkoja jotka pelkää ulkona olemista, ettei tule vaatteet likaisiksi ja surkeita reppanoita kun elämästä puuttuu säännöt, jämäkkyys ja AIKUINEN!



Jonkun niistä lapsistakin on pakko huolehtia kun suurin osa vanhemmista on selvästikin kädettömiä vätyksiä.

Vierailija
8/65 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa tosi oudolta ja huolestuttavalta. Pyydä joltain toiselta, esim. lastenhoitajalta uusi " lausunto" , jos sellainen pitää olla. Itse juttelisin kyllä päiväkodinjohtajankin kanssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/65 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Epäilläänkö lapsellasi jotain sairautta?

Vierailija
10/65 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päiväkodin henkilökunta kun viettää lasten kanssa huomattavasti kauemmin aikaa kuin neuvolan terveydenhoitaja, ja näinollen he ainakin teoriassa ovat paremmin perillä lapsen osaamisesta, kehityksen tasosta ja heikkouksista kuin neuvolantäti.

T:ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/65 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin pidetään huoli lapsen normaalista kehittymisesta ja selvitetään varhain onko esim erityishaasteita tai kuntouttamisen tarvetta jollain saralla.

Vierailija
12/65 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Kuulostaa kaistapäiseltä holhoamiselta.



Varmaankin on opettajalla mennyt paperit sekaisin. Jos on esim. täyttänyt samaan aikaan useamman lapsen papereita ja onkin vahingossa kirjoittanut väärään lappuun väärästä lapsesta. Ota maanantaina puheeksi. Varmasti on vain sattunut virhe. Tähän aikaan alkaa aika monella olla puhti poissa ja väsymys painaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/65 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä neuvolassa kysytty. Minulla kaksi lasta.

Vierailija
14/65 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotka on kyllä päiväkodissa huomattu. Neuvola saa rehellisempää, puolueettomampaa tietoa, kun asioista kysytään sekä vanhemmilta että päiväkodilta.

T:ennen neuvolassa työskennellyt

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/65 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

päiväkodin arvio lapsesta

Vierailija
16/65 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kukas heistä kirjoittaa selvityksen. Eikö molemmissa tapauksissa vanhemmat ole lastensa parhaita asiantuntijoita? Ihan käsittämätöntä minunkin mielestäni. En voi ymmärtää, etteikö vanhempi voi kertoa ongelmista tai ylipäätään kehitykestä itse neuvolassa.

Vierailija
17/65 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhemmat kun on puolueellisia. Jos minusta lapseni piirtää ok niin tosiasiassa hän saattaa olla motorisesti jäljessä ikäryhmäänsä parilla vuodella. Syyt saattaa löytyä sellaisista tekijöistä jotka esim paranevat toimintaterapian avulla.



Oltaisiin onnellisia kun ei tarvitse enää palata aikoihin joissa ainoa diagnoosi oli " tyhmä" jos lapsi ei jotain osannut.

Vierailija
18/65 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kuulemma halua, että lapsi " turhaan" leimataan yökastelijaksi. Tosi hyvä juttu oikeastaan tuo päiväkodin tekemä selvitys. Moni ylivilkas lapsikin varmaan saa tarvitsemaansa apua kun päiväkodista kerrotaan asiasta, ja vanhempien mielestä lapsi on vaan energinen ja oma-aloitteinen, tai " niin fiksu ettei suostu alistumaan sääntöihin" , kuten eräs tuttuni kuittaa lapsensa ylivilkkauden!

Vierailija
19/65 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Kukas heistä kirjoittaa selvityksen. Eikö molemmissa tapauksissa vanhemmat ole lastensa parhaita asiantuntijoita? Ihan käsittämätöntä minunkin mielestäni. En voi ymmärtää, etteikö vanhempi voi kertoa ongelmista tai ylipäätään kehitykestä itse neuvolassa.

Vierailija
20/65 |
25.11.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten lapsi voi muka pissiä usein housuunsa, jos alushousut on aina kuivat, eikä vara-alkkareita ole tarvittu? Pakko olla virhe!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän neljä