Nyt joku roti näihin ruoan hintoihin!!!
Viime viikolla jäi tomaatit ostamatta koska hinta 7,99€/kg. No, tänään Alepassa 8,29/kg(!!). Rakastan paprikaa, hinta jo 10,29/kg. Pakastaparsakaali 9,20/kg. Kotimaista-kananmunat 2,45. Koiranruokapurkki 2,79.
Ei tässä ole enää mitään järkeä.
T. Vuokran jälkeen 580€/kk netto. Onnea mulle.
Kommentit (1383)
Vierailija kirjoitti:
Suklaan ja karkkien hintaa kauhistelevat, kurkatkaa urjalan makeistukun sivut. Kymmenen Maraboun levyä 10e ja poistoerän karkit halpoja. Postitkin vaan 3,9e.
Tilasimme tuolta runsaasti kun välillä oli ilman postimaksujakin. Sieltä tuli osa penkkarikarkeistakin samalla. Tuolla on aina jotain tosi hyviä tarjouksia.
Me emme enää osta halpaa lannoitetta ja öljyä Venäjältä, ja se näkyy hinnoissa.
Vierailija kirjoitti:
Eilen Tampereella Jankan Lidlissä kassalla mun edellä ollut mies sanoi, että nyt ei kyllä raha riitä ja että hän ostaa aina samat ostokset ja hinta noussut nyt nopeasti tuplaksi.
Itse oon sillee sairas, että laitan kuitteja jatkuvasti talteen ja excelöin niitä. Meillä on kauppa- ja ruokalistat eli samat tavarat ostetaan aina. Nää luotiin viruskriisin aikaan kun meni asiakkaat ja loppui rahat. Meillä viisihenkinen perhe. Ennen esim. "lista 1" tuotteet maksoi vuonna 2021 145 €. Nyt ne tismalleen samat tuotteet maksaa tismalleen tuossa tismalleen samassa Lidlissä 237€. Nousu on aivan järkyttävä. Tää tekee meillä melki 400 kuussa! Ja kaikki samankokoisen perheen omaavat tietää, että toi on pieni ruokalasku tän kokoisessa taloudessa.
Sähkölaskukin aivan älytön koko ajan. Työmatkat (10 km suuntaansa) kuljen onneksi nyt pyörällä, kun mies on kotona hakemassa ja viemässä lapsia.
Viruskriisin jälkeen ei olla muutenkaan palattu normaaliin. Ennen sitä mies oli menestyvä yrittäjä ja nyt se on työtön yrittäjä. Minun palkalla mennään.
Tän menon on nyt ihan pakko muuttua. Ei tää voi olla näin, että meiltä menee aivan kaikki.
Tämä oli hyvä ja koskettava kirjoitus. T. Yksinyrittäjä, joka on nyt koronasta asti tehnyt tappiota ja putiikki menee kiinni toukokuun lopussa. Suru ja huoli on suuri.
Mua ärsyttää kun lukenut samasta 540€ vaan " valituksesta nyt jo kolmannen kerran. Mä saan tasan 400€ edinvalvojalta kk eli 100€ joka viikko ja mulla kaks kissaa. Olisin todella kiitollinen jos saisin 540€ kuussa. 140€ on iso raha.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kauppojen hintojen nousua selittää vain osaksi nousseet kustannukset. Kaupat tekevät äärettömän hyvää tulosta tällä hetkellä, koska tuottajahintoihin ei ole mennyt korotuksia. Eli kauppa saa samalla hinnalla tavarat kuin ennenkin ja myy ne aina vaan kalliimmalla ulos. Jos kaupan sähkölasku onkin vähän noussut, ei se selitä kaikkea muutosta hinnoissa.
Jopa ministeriöissä on tämä huomattu. Harmillisesti mikään ei suitsi ahneita kauppiaita.
Kyllä SUITSII, lopettakaa ostaminen K-kaupoista ja S-mafiasta. Lidl on hyvä kauppa.
Ai että roposet mieluummin Saksaan kuin Suomeen, vai?
Vierailija kirjoitti:
Mitään kallista ole. Tänäänkin ostin 4 henkiselle perheelle monen päivän ruoat 95 eurolla. Oli uunilohi ja siskonmakkarakeittoainekset tuoreista juureksista, tuoreita marjoja, parsakaalia, perunoita, voileipäkinkkua, valmisateroita evääksi töihin, maitoa, proteiinivanukkaita, kreikkalaista jogurttia, 12 litraa cokis zeroa, kermaa useampi purkki, leipää kolmea erilaista
Ja sit sä heräsit
Vierailija kirjoitti:
Tein tänään Lidlissä jännän havainnon juuston ystävänä.
Aura-juuston kilohinta oli jo lähes sama, kuin aidon Parmesan Reggionalen!
Tsiisus. Siis näihin päiviin saakka aito Parmesan on kuulunut aivan eri hintaluokkaan kuin aurajuusto, eri luokkaan kaikin tavoin.
Tykkään aurajuustosta ja meinasin taas ostaa, mutta ajattelin että sama ostaa jo parmesania kun hintaero on niin pieni jo. Tämä tilanne on syntynyt koska parmesanin hinta on laskenut, ja aurajuuston hinta kohta lähes tuplautunut. Siis nyt siellä Turussa hei vähän jarrua, ei Aura nyt sentään aitoa Parmesanharkkoa ole!
Aurajuusto tehdään Äänekoskella. Voipi olla yllätys.
Vierailija kirjoitti:
Maksoin viime viikolla yksittäisestä paprikasta 2,60€ kilohinnan ollessa lähellä 9 euroa.
Tomaattien hinnannousun myötä siirryin ensin tavalliseen paprikaan ja sen kallistuessa siirryin suippopaprikaan. Hyvää juustoruisleivän päällä. Tomaatti ja kurkku maistuu nykyään mauttomalta leivän päällä ja paprikassa parempi suuntuntuma myös.
Linkin laittoi siis ap, joka söi tänään paistettua riisiä kukkakaalilla, kananmunilla ja vihreillä pavuilla. Kylkeen raejuustoa. Toinen ruoka oli itseleivottu sämpylä juustolla ja kurkulla, mutta kyllä kaipasin päälle tomaattisiivua 😄 Taidan hakea niitä alekirsikkatomaatteja K-kaupasta samalla kun vien koiran lenkille. Jatkakaa.
Vierailija kirjoitti:
Taas kerran.. Syökää kaurapuuroa
En. Se on vaan niin pahaa.
Viron hinnat laukkaa täyttä ravia meidän edellä. Bioluvil pyykinpesuneste 920ml pullo eilen Tallinnan Stockmannilla 11,10 euroa. Paras löytö oli Finish konetiskigeeli 22,90 euroa. Oli ihan pakko ottaa kuvat noista hyllyistä. Nämä samat tuotteet sai viime viikolla Suomessa tarjouksessa 3,95 euroa ja 5,90 eur.
Kannattaa miettiä mitä kulutusta voi vähentää jos tulot ei nouse. Itse totesin puoli vuotta sitten, että en tarvitse wc-paperia mihinkään. Se maksaa turhaan, tukkii putkistoja ja puitakin on kaadettu turhaan siksi että voit pyyhkiä vessakäynnillä. Etkö mieluummin tekisi nopeaa vesipesua bideellä? Tulee puhtaampi lopputuloskin.
Toinen on talouspaperi, täysin turha tuote mitä meille markkinoidaan ja myydään välttämättömyytenä. Kaiken voi pyyhkiä rätillä, minkä voit huuhtoa ja käyttää uudestaan. Rätit kannattaa myös pestä pesukoneessa 60-90 asteessa niin ovat kunnolla puhtaita.
Kolmas on paperinenäliinat. Olen siirtynyt käyttämään kokonaan vanhoja kangasnenäliinoja. Ihania ja paljon pehmeämpiä kuin paperinenäliinat. Näitäkään ei montaa tarvita, pesukoneen kautta uudelleen käyttöön vuodesta toiseen.
Tämä on esimerkki vain yhdestä tuoteryhmästä, mikä meidät on markkinoitu ostamaan ja kuluttamaan - turhaan.
Kokeile viikko niin huomaat että kertakäyttöpaperituotteet ovat turhaa kulutusta.
Perheen koosta riippuen säästö vuodessa kympeistä satoihin euroihin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Viikon ruuat kahdelle 20 euroa, teen sähköisen kauppalistan kun hinnat ärsyttää. Ostan mahdollisimman vähän ja suunnittelen halpoja ruokia. Tässä viime viikkojen ruokia: Makaronilaatikko, kaalilaatikko, possuwokki kasviksilla ja riisillä, maksalaatikko, nakkisoppa, maksapihvit muusilla ja kermakastikkeella, pannukakku, vohvelit, muffinssit. Lisäksi 20 euroa / viikko mahtuu maito, mehu, voi, leipä, juusto, leike, marjat, juureksia.
Eipä mahdu enää tomaatti, kurkku, paprika, hedelmät, paremmat juustot, lohi, pihvit, paistit.
Viini ei mahdu 20 € /viikkobudjettiin mutta olen ostanut viikonlopuksi jonkun hinta laatu palkitun viinin max 15 euroa.
Kulutusta olemme leikanneet tänä vuonna 200-400 euroa ruokakauppaan kuussa tuohon 80 euroa kuussa. Eläköön sähköiset kauppalistat ja perinneruoat. Kohta mielikuvitus loppuu stana ja teen jotain lapskoussia.
Nup viikon ruoat eivät kyllä taida mahtua 20 euroon.
Katsoin minun kauppalistat niin tätä rataa mennään ja HV alapeukuttajat, kateellisten panettelua. Jos ette jaksa suunnitella viikon ruokia tai laittaa itse kotiruokaa niin se näkyy ruokalaskussa. Ihan turhaa maksaa hintojen korotuksia ja pitäytyä entisessä kulutuksessa. Jaksan vähintään vuoden säätää ja säästää, ruokakauppabudjetti pysyy 20€/viikko.
viikko 1 jauheliha, kaali, makaroni, koskenlaskija, maito, leipä, maksa, voi, peruna, kerma, sipuli = 19,88€
Viikko 2 porsaansuikale riisi wokvihannes juusto mehu nakki leike mustikka = 20,02€
Viikko 3 on suunnitteilla porkkana lanttu karjalanpaisti ja vttu jotain muuta max 20€
Lakkoilulla saadaan korotukset aikaiseksi. Ei niitä palkankorotuksia kukaan yrittäjä omistaan maksa, kyllä ne siirtyvät hintoihin ja me kaikki maksamme. Sitten nostetaan palkkoja ja taas hintoja. Fiksua?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Minulla on se periaate että jos kurkku, tomaatti ja paprika maksavat yli 5€/kilo ja salaattipuska yli 1,5€ niin saavat mun puolesta jäädä kauppaan. Ostan tilalle pakastevihanneksia sekä juureksia ja kaalia.
Jäävuorisalaattikerä on halvempaa ja yksi kerä riittää pitempään.
Jäävuorisalaatissa ei ole ravintoaineita juuri ollenkaan. Halpaa, mutta melko turhaa syömistä.
Pääruokaa ei tule syödyksi niin paljon kun on tarjolla salaattia. I
jwo kirjoitti:
Vai on ruoka liian kallista. No, tämä olisi hyvä hetki tutkia ja opetella mistä ja miten inflaatio syntyy. Esimerkiksi nämä eri alojen nerokkaat lakot joissa vaaditaan prosenttikorotuksia, juuri ne on niitä asioita jotka nostavat sinun ruokasi hintaa. Rahan arvo laskee jos sitä on kaikilla lukumäärällisesti enemmän, mutta hyödykkeiden määrä tai tarve ei kehity samassa suhteessa.
Yleensä yksi tapa hillitä inflaatiota on nostaa työttömyysprosenttia. Tätä esimerkiksi yhdysvalloissa seuraillaan nyt tarkkaan.
Täällä meillä halutaan yhtä aikaa inflaatio ja työttömyys pois. Halutaan niin sanotusti koko kakku, myös se jo syöty sektori.
Nyt kannattaisi herätä ja googlettaa M2 money supply graph
se rahan arvo laskee kun sitä on keksitty lisää tyhjästä 32-kertainen määrä normaaliin verrattuna.
Ensimmäisenä se tietenkin kiersi sijoittajille jotka ostivat kiinteistöjä yms. ja keinottelivat, nytt kun se läpäisi ensimmäiset ja toiset väliportaat niin alkoi jo näkyä inflaationa.
Ei siihen ole duunarilla osaa eikä arpaa. Vihervasemmistopäättäjillä kyllä sitäkin enemmän kun heittävät 20 miljardia joka vuosi humpuukiin
Kannattaa miettiä omavaraistaloutta, jos vain mahdollista. Välttämättä kaupunki-olosuhteissa ei voi pitää kanoja tai vuohia, mutta pienimuotoista puutarhaviljelyä voi tehdä. Kannattaa tutustua esim. tomaattien ja muidenkin vihanneksien vesiviljelyyn, johon ei tarvita multaa, mutta kuitenkin säntillisyyttä, että saa satoa. Vihannessäilykkeet kuitenkin vielä sen verran edullisia, että kannattaa satsata noihin. Kannattaa muistaa, että tuorevihanneksia ja -hedelmiä ei ole ollut Suomessa tarjolla samaan tapaan, kuin parikymmentä vuotta sitten. Jos keripukkia pelkäät niin syö raakaa sipulia, sillä aikanaan merimiehet hoitivat C-vitamiinin tarpeen.
Ruoan hinnasta 57% työntekijän palkkoja.ja hinnat nousevat edelleen kun palkkojakin nostetaan.
Vai on ruoka liian kallista. No, tämä olisi hyvä hetki tutkia ja opetella mistä ja miten inflaatio syntyy. Esimerkiksi nämä eri alojen nerokkaat lakot joissa vaaditaan prosenttikorotuksia, juuri ne on niitä asioita jotka nostavat sinun ruokasi hintaa. Rahan arvo laskee jos sitä on kaikilla lukumäärällisesti enemmän, mutta hyödykkeiden määrä tai tarve ei kehity samassa suhteessa.
Yleensä yksi tapa hillitä inflaatiota on nostaa työttömyysprosenttia. Tätä esimerkiksi yhdysvalloissa seuraillaan nyt tarkkaan.
Täällä meillä halutaan yhtä aikaa inflaatio ja työttömyys pois. Halutaan niin sanotusti koko kakku, myös se jo syöty sektori.