Voiko kommunismi toimia demokratiassa?
Suomessa on tulossa vaalit ja taas on vaaleissa mukana ainakin kaksi kommunistista puoluetta. Tosin eivät ole saaneet edustajaa läpi aikoihin. Myös monessa muussa maassa kommunistit osallistuvat vaaleihin.
Toistaiseksi tiettävästi kaikissa maissa, joissa on otettu käytännöksi komminismi, on myös ollut diktatuuri.
Mietin vain, että voidaanko kommunismia toteuttaa ilman diktatuuria? Mitä tapahtuisi, jos kommunistit voittaisivat vaalit vaikka Suomessa tai jossain muussa demokratiassa?
Kommunismia toteuttaneet maat ovat toimineet epäinhumillisesti, kun niissä on ollut huonot ihmisoikeudet eikä kansalaisvapauksia.
Jos jossain demokratiassa kommunistit voittaisivat vaalit niin, että saisivat enemmistön parlamenttiin, niin olisiko mahdollista toteuttaa kommunismia ihmisoikeuksia ja demokratiaa kunnioittaen?
Mitä Suomen nyt vaaleissa mukana olevat kommunistit tekisivät, jos voittaisivat vaalit niin, että saisivat enemmistön eduskuntaan?
Kommentit (92)
Vierailija kirjoitti:
Ei sitä ole kokeiltu. Teoriassa se voisi olla hyvä malli. Vaikea vaan toteutta käytännössä.
Tosiaan kommunismi on aate joka toimii erittäin hyvin teoriassa, mutta todella heikosti käytännössä.
Tarkoititko SDP:tä (kommunistipuolue) ja kokoomusta (komintern).
Ei. Ei kukaan halua elää kommunismissa, eikä ihme, onhan se kaikkien aikojen julmin ja väkivaltaisin yhteiskuntamalli.
Ei voi. Ihmisluonto ei toimi niin, että kaikki yhteistä.
Vierailija kirjoitti:
Ei voi. Ihmisluonto ei toimi niin, että kaikki yhteistä.
Ja vaikka se saataisiinkin toimimaan, niin entäs sitten se kun mitään ei saa kehittää, mitään uutta ei saa ehdottaakaan?
Periaattessa kommunismi olisi ihan hyvä, mutta käytännössä ei toimi, koska aina ahneus menee edelle, jotkut ihmiset vaan haluavat että niiillä on enemmän kuin muilla
Kommunismia ei ole oikeasti edes kokeiltu. Siihen on vain pyritty.
Ongelmia on nähdäkseni se että yhteinen hyvä ja työn sankarin mitali ei kiinnosta yhtä paljon kuin oma talous ja se tekee järjestelmän alttiiksi lahjonnalle ja nepotismille.
Toinen ongelma on suunnitelmatalouden jähmeä ohjaus. Ladoja ja mosseja tehdään ja niitä jonotellaan ja kaikki menee kaupaksi. Jos toinen koetaan paremmaksi, valtio antaa silti molemmille terästä viime vuoden määrän plus 3% ja koska tuote on niukka niin kaikki menee. Lännessä tuo parempi menisi ensin ja niillä olisi varaa lisätä tuotantoa
Teoriassa voi toimia mutta käytännössä ei johtuen ihmisen ahneudesta. Ja muuten SDP ei ole kommunistinen puolue vaan sosiaalidemokraattinen puolue. Siinä on suuri ero. Suomessa ei ole puhtaasti kommunistista puoluetta muita kuin se yksi joka on lähinnä marginaalinen aatteellinen ryhmä.
Eiköhän noita kommunismin tuloksia ole jo historian kirjat täynnä, eli kansanmurhia ja talouskatastrofeja. Onnistunut kommunismin toteutus? Joo.
Vihreät, SDP ja vasemmisto ovat aika lähellä kommunismia pienillä näkökulma eroilla.
Kommunismi vaati totaltäärisen hallinnon, Sanna on osittain onnistunut runttaamaan päätöksiä esim. EU elvytysrahat löpi, vaikka järjen häivää siinä ei ollut.
Nyt yrittää viimeisillään saada sabödöri vakokjan viran omalle "miehelle", niin tietävät kaiken tulevan PM asioista ja NATO asioista, jotta voi kieliä Puutinille...
Vierailija kirjoitti:
Ei. Ei kukaan halua elää kommunismissa, eikä ihme, onhan se kaikkien aikojen julmin ja väkivaltaisin yhteiskuntamalli.
Pienessä mittakaavassa voi ajatella jokaisen perheen elävän kommunismissa. Perheenjäsenet tekee töitä yhteisen hyvän vuoksi. Omaisuus on yhteistä ja jokainen ottaa jääkaapista tarvitsemansa.
Kommunismi yhteiskuntamallina on vain tämän saman ajatuksen toteuttamista isommassa mittakaavassa.
Perusongelma on se, että meillä on vain kaksi vaihtoehtoa. Diktatuuri, jossa yksi päättää, tai demokratia, jossa kaikki päättävät. Muita vaihtoehtoja ei voi olla olemassa.
Vierailija kirjoitti:
Ei sitä ole kokeiltu. Teoriassa se voisi olla hyvä malli. Vaikea vaan toteutta käytännössä.
Ei voi toimia, koska se on läpipaska systeemi, pelkästään tyrannian ja orjuuttamisen synonyymi. Kun näissä ihmiskokeissa on kuollut jo noin 100 miljoonaa ihmistä, niin herää kysymys, kuka vielä on niin tyhmä, että esittää tällaisia kysymyksiä? Etkö tajua, että pelkästään kommunistiset järjestelmät ovat tappaneet noin 100 miljoonaa ns. toisinajattelijaa tai sellaista, jonka turpa ei tietyllä hetkellä sattunut miellyttämään? Kommunismi ei ole toiminut missään tämän universumin alueella, ei hetkeäkään niin, etteikö sitä johtaisi diktaattori, joka ajaa vain omaa etuaan, ja etteikö sen nimissä olisi tapettu kasapäin heitä, joiden realistisissa mielissä näkyy myös järjestelmän huonot puolet. Et tajua, että sinä et päätä edes sitä, oletko sinä kummassa päässä kivääriä kun ne väistämättömät joukkopuhdistukset alkavat. Vinkkinä voin heittää, että jokaisessa sosialismiin/kommunismiin siirtyvässä järjestelmässä on vaiheessa 1 tehty kansalle mahdottomaksi omistaa ampuma-aseita, koska eihän se käy, jos sorrettava kansa alkaa ampua takaisin. Siksi suomessakin on aselaki, joka tekee ammunnan harrastamisesta lähes mahdotonta byrokratia akrobatiaa. Suomessa on käytännössä vuosikausia toimittu, jotta Pude voisi kävellä vihellellen rajan yli tänne ja tehdä tästä osan uutta neuvostoliittoa. Siksi meillä on universumin typerin aselaki, jonninjoutava varusmiespalvelus jne. jotka vain murentavat suomen puolustuskykyä.
Neukkulassa kokeiltiin ihan riittävän pitkään, että jokainen järjellinen ymmärtää, ettei täysimittainen sosialismi toimi.
Homo sovjeticus eli "uusi ihminen" kääntyi ennen pitkää vitsiksi, jolle kaikki nauroivat.
Vierailija kirjoitti:
Perusongelma on se, että meillä on vain kaksi vaihtoehtoa. Diktatuuri, jossa yksi päättää, tai demokratia, jossa kaikki päättävät. Muita vaihtoehtoja ei voi olla olemassa.
Tällä ei ole mitään tekemistä kommunismin kanssa. Ei ole mitään periaatteellista syytä miksi kommunistisen yhteiskunnan olisi oltava diktatuuri. Teoriassa ainakin olisi täysin mahdollista olla demokraattisesti valitut päättäjät jotka pyörittäisivät kommunistista yhteiskuntaa.
12: Mutta kun toiset haluavat aina enemmän eikä ihmisen ahneudella ole rajaa. NL:ssakin kommunistieliitti otti itselleen parhaat edut ja palat.
"Teoriassa ainakin olisi täysin mahdollista olla demokraattisesti valitut päättäjät jotka pyörittäisivät kommunistista yhteiskuntaa."
Nyky-Suomi on jo tuollainen käytännössä.
Kommunismi ei voi toimia, piste.
Niin kauan kun on ahneita ihmisiä, kommunismi ei toimi.
"Oltiin tekevinään töitä ja valtio oli maksavinaan palkkaa."
Realismia Neukkulasta
Ei sitä ole kokeiltu. Teoriassa se voisi olla hyvä malli. Vaikea vaan toteutta käytännössä.