Karppauksesta..... Auttakaas nyt tyhmää!!!!
Kävin karppaajat piste info sivulla luulin kokevan valaistuksen asiasta. Luin muiden hyviä kokemuksia asiasta ja luulin että siellä sivuilla on joku idiooteille, eli minulle, tarkoitettu ohje miten aloittaa homma. Joko minä en löytänyt tai en osannut etsiä. Pitääkö mun ostaa niitä kirjoja vai mistä voisin löytää aloitusohjeet ja sen mitä " saa" syödä ja mitä ei
Kommentit (5)
Lainasin sitten sen south beach-kirjan ja nyt ollaan melkein 30 kg kevyempänä!
Kysyn vielä että onko kyse kaikesta sokerista, esim hedelmäsokerista. Entäs limpat ja niiden makeutusaineet? Hedelmiä rajoitetusti; miten rajoitetusti?
Itse en käytä sokeria ollenkaan ja makeutusainetta joskus teessä. Makeutusaineen makeus huijaa elimistöä eli kroppa luulee saavansa oikeaa makeaa ja verensokeri nousee hieman. Hedelmäsokeri on muistaakseni lähes samaa kuin se " tavallinen" sokeri. Limut kannattaa jättää väliin kokonaan ja korvata vaikka vichyllä. Jotkut karpit juo light-limuja, mutta nuo juomathan on turhia ravitsemuksen kannalta.
Pastat, riisit ja perunat pois. Sokeri ja viljat samoin.
Saat syödä lihaa, vihanneksia, kananmunia, rajoitetusti hedelmiä.
Itse en ole tyylipuhdas karppaaja eli syön aamiaiseksi hapankorpun tai ryvitan näkkärin, mutta muuten olen pyrkinyt pysyttelemään yllämainitun mukaisella ruokavaliolla nyt noin 2kk.
Painoa on tippunut lähes 10 kiloa ja vartalon mitat on pienentyneet huimasti!