Pääseekö paperitoukista eroon?
Olin nähnyt yksittäisen toukan ehkä elokuussa kerran, ja oletin sitä sokeritoukaksi joten tapoin ja jatkoin elämää. Ongelmaan heräsin lokakuussa kun toukkia näkyi enemmän. Luulin edelleen sokeritoukiksi, ja vuokranantaja tai isännöitsijä ei luvannut heti tehdä mitään, joten myrkytin itse koko kämpän muurahaissirotteella. Olin tähän mennessä itse tappanut ehkä 5, ja myrkyn jälkeen löytyi n. 15 kuollutta toukkaa.
Kun oli mennyt pari viikkoa ilman mitään havaintoja, siivosin myrkyt lattialta koska ajattelin ettei se ole terveellistä. Myrkkyjen siivoamisesta noin viikon jälkeen näkyi vielä 1, ja myrkytin heti koko kämpän uudestaan. Myrkytyksen jälkeen viikossa on nyt löytynyt 5 toukkaa lisää. Tällä kertaa katsoin niitä tarkemmin, ja huomasin että kyseessä on paperitoukka eikä sokeritoukka.
Olen näistä ainakin kuullut että on tosi hankala hävittää :( kuitenkin, tähän mennessä 25 about löytynyt ja vain kaksi niistä oli aikuisia, kaikki muut nymfejä (pieniä, hiljattain kuoriutuneita valkoisia, näyttää enemmän sokeritoukilta). Onko kellään kokemusta näiden hävittämisestä? Pääseekö eroon? Myös valistuneita arvauksia otetaan vastaan siitä, onkohan tämä iso kanta vai vielä aika pieni, kun on muutamassa kuukaudessa kehittynyt. Sen tiedän, että kesällä näitä ei kämpässäni vielä ollut.
Kommentit (44)
Vierailija kirjoitti:
Tuttavalla ei ole näkynyt sen jälkeen kun ammattilainen kävi kahdesti myrkyttämässä.
Lisäyksenä vielä, jos asut kerros/rivitalossa, niin koko talo pitää myrkyttää. Nehän kulkee ilmastointiputkia/viemäreitä pitkin toisiin asuntoihin.
Joo tiedetään että pitäisi :( olen toki isännöitsijälle ilmoittanut siitä, että luulen näiden olevan nimenomaan paperitoukkia, mutta en toki sille mitään voi jos ne ei päätä koko taloa/rappua myrkyttää :/ niin siksi tärkein olisi että haluaisin pitää ne pois omasta asunnosta t. Ap
Kannattaa katsoa netistä ohjeita ja missä ne tasan tarkkaan lymyilevät, lisääntyvät. Sokeritoukallekin on oma ohje - niitä löytyy keittiöstä, viemärit, kostea ja kylppäri. Myrkytys on ainoa varma keino ja sulla on oikea myrkky, kunhan löydät pesäkkeet. Ja siivous. Jos on vanhaa paperia, voiko se houkuttaa vai mikä materiaali. Pitää googlailla.
Vierailija kirjoitti:
Joo tiedetään että pitäisi :( olen toki isännöitsijälle ilmoittanut siitä, että luulen näiden olevan nimenomaan paperitoukkia, mutta en toki sille mitään voi jos ne ei päätä koko taloa/rappua myrkyttää :/ niin siksi tärkein olisi että haluaisin pitää ne pois omasta asunnosta t. Ap
Niin isännöitsijän ongelma se sitten on, jos ei kunnolla hoida kerralla. Nehän vain lisääntyy.
Joo :(( itse olen muuttamassa tästä kämpästä pois heti kun on ensimmäinen irtisanomismahdollisuus elokuussa, mutta pitäisi siihen asti selvitä ja ötökät ahdistaa mua todella paljon :( /ap
Kun ne kasvavat niistä tulee lukutoukkia. Niistä on vaikea päästä eroon ja se tulee kalliiksi.
Toukka on eliö ja tasaarvoinen ihmisen kanssa. Sinulla ei ole oikeutta vahingoittaa toukkaa
Rahanmeno ei itseä huoleta mutta henkinen jaksaminen huolettaa :/ on aivan vietävästi aikaa ja energiaa mennyt myrkyttämiseen ja siivoamiseen ja kaikkeen, ja jos tämän tuloksena toukat eivät edes katoa ja saa omassa kodissa koko ajan pelätä niin on aika toivotonta tämä :( /ap
Myrkkyjä ei tule putsata pois pitkään aikaan, päinvastoin kannattaa aina pitää niitä pidempään kuin suositellaan.
Höyrypesuri on myös tosi hyvä systeemi tuholaistorjunnassa, sillä tohottelee kaikki saumat, kolot ja nurkat läpi niin siihenkin kuolee kaikki, myös myrkkyjä kestävät munatkin.
Niistä pääsee eroon vain myrkyttämällä koko talon kaikki asunnot. Nyt vaan patistat isännöitsijää hoitamaan asian kuntoon.
T. Isännöitsijä
Semmosta kämppää et nykyisin löydä helposti, missä niitä ei olisi.
Joo huomasin nyt että pitää tämä uusi myrkkysatsi pitää kyllä pitkän aikaa :/ niin kauan kunnes ei ole kuolleitakaan näkynyt aikoihin
Ja tämä oli vielä silloin kun muutin niin kämppä missä niitä ei ollut ollenkaan :( meillä on töissä paperitoukkia, ja siksi mietin että olisiko mahdollista että on kulkeutunut sieltä. Haluaisin tietenkin ammattilaisen myrkyttämään koko talon mutta jotain pitäisi tehdä että täällä jotenkin selviäisi ahdistuksen kanssa kun mitään ei tapahdu /ap
Meidän talossa on jompia kumpia, luulisin että sokeritoukkia. Eivät häiritse minua millään lailla. Niitä on niin vähän ja eivät tee mitään. Kuulin naapurilta, että naapuritalossamme on näitä myrkytetty. Turkiskuoriaisia on myös, mutta nekään eivät minua häiritse.
Täälläpäin ilmeni myös lude-epidemia, jolloin luteita löytyi muutamalta kaverilta ja yhdeltä läheiseltä ystävältä, joilla kyläilen. Olin peloissaan, että jos niitä on minunkin asunnossa ja siivosin kuin hullu. Irrotin lattialistatkin ja puhdistin niiden aluset. Siellä oli paljon noita sokeritoukan kuoria, vaikka itse toukkia ei näy kuin yksi yksittäinen toisinaan pöntöllä istuessa vilistää kylppärin kynnyksen tienoilla. Turkiskuoriaisen kuoria löytyi noin 10 koko asunnosta. Luteista ei onneksi löytynyt mitään merkkejä, koska ne puree ihmistä ja näiltä kavereiltani ei suurimmalta osalta ole saatu hävitettyä niitä, vaikka on käyny ammattilaiset myrkyttämässä ja isot laskut tästä. Pistän vaatteet aina heti pesuun, jos käyn paikoissa, joissa tiedän niitä olleen/olevan. Joku voi pitää liioitteluna, mutta ois se vaan kammottavaa jos niitä tulis mulle... Muutama sokeritoukka ja turkiskuoriainen ei haittaa. Tietenkin nekin haittais, jos niitä olisi paljon. Söisivät vaatteisiin reikiä.
Sokeritoukan kuoria varmaan voi löytyä paljon vaikkei itse toukkia olisi paljon, koska ne vaihtaa kuoria koko elämän. Täällä kuitenkin nyt on näkynyt se about 25 varsinaista toukkaa.
Jostain norjalaisesta artikkelista (Norjassa paperitoukat on iso ongelma) luin että paperitoukat munii keskimäärin 50 munaa vuodessa. Nämä eivät täällä varmasti ainakaan ole kauempaa kuin puoli vuotta ollut, ja kaksi aikuista olen löytänyt, eli siinä mielessä pikku hiljaa alkaa olla löytynyt maksimimäärä mitä voisi olla _jos_ ne ei tule muualta talosta. Toki niitä on näkynyt myös vessassa, eli on mahdollista että tulee esim lattiakaivosta.
Samassa artikkelissa luki myös, että paperitoukan nymfit ja munat alkaisi pikku hiljaa kuolla alle 55% kosteudessa. Kaksi kosteudenpoistajaa ostin 24 neliön kämppään ja talvella on ilma kuiva muutenkin, eli kämpän on kyllä pakko olla ilmaltaan niin kuiva että pikku hiljaa alkaisivat kuolla jos tuo tieto pitää paikkansa. Harmi vaan kun näistä on niin huonosti tietoa kun on suht uusi vieraslaji :( / ap
Toimikaa, kun niitä on vielä vähän.
Luulimme itsekin aluksi sokeritoukiksi. Paperitoukaksi tunnistin isosta koosta (2 cm), pitkistä peräkarvoista (sokeritoukilla lyhyet) ja niiden käytöksestä: näkyi kuivatiloissa oudoissa paikoissa, kuten yöpöydällä, seinällä koukussa roikkuvissa housuissa, pyykkikorissa ja yöpöydällä.
Niitä aluksi näkyi vähän, niin vähän, että ei edes tajunnut niiden olevan ongelma, kunnes näkyi ainakin 3 yksilöä päivässä. Kiinteistöhuolto, isännöitsijä ja vuokranantajat ottivat onneksi tiedon vakavasti.
Rautakaupasta saa kiinteistönhoitajien käyttämää, suihkutettavaa myrkkyä. Hinta 15 e. Meillä myrkytettiin kahdesti sillä (myrkytysten väli 6-8 viikkoa). Se auttoi aluksi, mutta yksittäisiä havaintoja on vieläkin. Nyt on onneksi tulossa tuholaismyrkyttäjä, joka käy läpi koko kerrostalon kahdesti, viiden viikon välillä.
Eli hieman päälle puolessa vuodessa parina havaintona alkanut tilanne kehkeytyi ahdistavaksi ongelmaksi. Reagoikaa tällaisiin varhain.
Kaikki pahvilaatikot ja sanomalehdet pois kämpästä niin katoaa. Mulla oli kertynyt tyhjiä pahvilaatikoita vaatekaapin päälle ja siellä ne asuivat. Kaikki pahvit vein roskiin niin paperitoukat katos.
Mulla näkyy niitä aika usein, ainakin kerran viikossa. Viimeksi pari päivää sitten tapoin kaksi, toinen oli hervottoman iso ja vain nökötti paikoillaan lattialla kun laitoin valot päälle, toinen oli enemmän sokeritoukan kokoa ja vilisti nopeasti eteisessä yrittäen takaisin listan alle piiloon. Ällöttäviä. En enää säilytä pahvilaatikoita lattioilla odottamassa, vaan jos tulee esim. nettitilaus, puran paketin heti ja vien pahvit ulos parvekkeelle odottamaan. Pitäisi jaksaa myrkyttää mutta sitä ennen jaksaa siivota kaikki nurkat hyvin ja hankkiutua eroon ylimääräisestä.
Up. Miten nämä onnistuivat? Onko muilla kokemuksia? Myrkytyksiä vai syöttejä kerrostaloon? Vai molempia?
Tuttavalla ei ole näkynyt sen jälkeen kun ammattilainen kävi kahdesti myrkyttämässä.